Ana sayfa » Güncel » “İŞİMİZ SİYASETLE DEĞİL SİYASETÇİLERLE”

“İŞİMİZ SİYASETLE DEĞİL SİYASETÇİLERLE”

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-EYTSYDD Başkanı Gönül Boran Özüpak, Trakya EYT Derneği’nin açılışı için gittiği Çerkezköy’de yerel basına bazı açıklamalarda bulundu. Özüpak’ın açıklamaları özetle şöyle:

“Tüm Türkiye artık EYT mağduriyetini biliyor. Talebimiz 4447 sayılı yasanın tamamen iptali. Bu hak verilmiş, daha sonra elimizden alınmış. Hakkımız olanı istiyoruz. 45-50 yaş arasında çok mağduriyetler yaşanıyor.

En büyük sorun işsizlik. Özel sektör yaşlısın diyor, devletimiz gençsin diyor. Aile içi şiddete, boşanmalara kadar varan sorunlara tanık oluyoruz. Avrupa örnek gösteriliyor, ama Türkiye şartları 65 yaşa kadar çalışacak şartları taşımıyor. Günün 12-14 saati aralıksız çalışan arkadaşlarımız var.”

“ABO’NUN ACİLEN DEĞİŞTİRİLİP İNSANİ BİR DÜZEYE GETİRİLMESİ GEREKİYOR..”

“Biz hem yaş hem maaş mağduru olduk. Aylık bağlama oranları yüzde 70’lerden yüzde 28’lere düştü. Yüzde 28’le bağlanacak emekli maaşı en fazla bin 600 lira. Asgari ücretin altında. Açlığa sefalete mahkumiyet, çift dikişe ya da mezara kadar çalışmaya zorunlu kılıyor.

Geçtiğimiz günlerde bir EYT’li arkadaşımız 45 yaşında kalp krizinden vefat etti. 65 yaşına kadar çalışacak arkadaşımız yok, çünkü çok fazla yıprandık. ABO’nun acilen değiştirilip insanca yaşanacak düzeye getirilmesi gerekiyor.

“BİZİM VERİLERİMİZE GÖRE 5 MİLYON 400 BİN KİŞİ”

Bu çocuklarımız için de çok büyük sorun olacak. Bu oranlarla giderse çocuklarımızın alacağı emekli maaşı 300-400 liralara düşecek. Çalıştıkça emekli maaşı düşüyor. Resmen cezalandırma sistemi. Bunu Cumhurbaşkanlığı Sosyal Güvenlik Kurulu Başkan Vekili Vedat Bilgin Hocamıza da ilettik. O da hak verdi.

Yılllarca mücadele ettik. Umudumu da mücadelemi de hiçbir zaman bırakmadım. Arkadaşlarımızla birlikte sonuç alacağız. EYT’li sayısının kaç kişi olduğu sorusunun muhatabı biz değiliz, Çalışma Bakanlığımız. Bilgi Edinme Yasasıyla başvurduk, milletvekilleri soru önergesi verdi, yanıt alamadık. Bizim verilerimize göre 5 milyon 400 bin kişi…”

‘ÇOK BEKLEDİK AMA BİRAZ DAHA SABIR..”

“Çok uzun sürmeyeceğini düşünüyorum. Cumhurbaşkanımızın talimatıyla bir çalışma başlatılmasını mağduriyetin kabulü olarak görüyorum. 3 ay, 6 ay, 1 sene demiyorum, ama en kısa sürece bence bir açıklama gelecek. O masada olmak istediğimizi de üstüne basa basa söyledik. Biraz daha sabır. Çok bekledik ama biraz daha sabır. EYT’lileri muhatap almadan bir çalışma yapılmasını istemiyoruz, yeni bir mağduriyet yaratılmasını istemiyoruz.

“İŞİMİZ SİYASETLE DEĞİL SİYASETÇİLERLE”

Sosyal medyada çok fazla iddialar dolaşıyor. Hülkümetimiz bir açıklama yapacak rapor sonrası. Cuma günü de randevulaşmak adına bir görüşmemiz oldu. EYT kitlesi Türkiye mozaiğini yansıtan bir kitle. Bütün siyasi partilerden seçmenleri barındıran bir kitle. Şu parti bu parti değil bizi anlayanlarla yol alacağız dedik. İşimiz siyasetle değil siyasetçilerle.

Erken seçim olsa da olmasa da inanıyorum ki Sayın Cumhurbaşkanımız bu konuda bir adım atacaktır..”

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2024 | Kuzeyegehaber.com