Ana sayfa » Kültür-Sanat » SİYAH ÇÖP POŞETİ GİYDİLER, İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE DİKKAT ÇEKTİLER..

SİYAH ÇÖP POŞETİ GİYDİLER, İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE DİKKAT ÇEKTİLER..

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-Çeşme-Alaçatı’da bu yıl 2’incisi düzenlenen Sanat Çalıştayı’nda, küresel iklim değişikliğine dikkat çekildi.

Ressamlar, iklim değişikliğinin yarattığı olumsuzlukları anlatmak için üzerine siyah çöp poşetleri giyerek, fırçalarını tuvalle buluşturdu.

İzmir’in farklı yerlerinden 12 ressamı buluşturan çalıştayı düzenleyen ressam Özlem Yörük, dünyanın her geçen gün kirlendiğini, amaçlarının bu duruma dikkat çekmek ve kirliliğe karşı ses çıkarmak olduğunu belirtti.

Özlem Yörük, Sanat nefes demek, yaşam demektir. Maalesef havamız kirli ve gittikçe daha da fazla kirleniyor. O nedenle Alaçatı’da hem buranın tanıtımını sağlamak hem de bu güzel sanat ortamını yaratmak, sanatla birlikte hava kirliliğine dikkat çekmek için böyle bir organizasyonu hayata geçirdik. Her yer yeşil olsun diye çöp poşeti giydik. Çöplerimizi lütfen atmayalım, fosil yakıtları azaltalım dedi.

‘SANATLA DÜNYAYA BİR ŞEY SÖYLEMEK İSTEDİK’

Bir grup ressam arkadaşı ile bir araya geldiklerini belirten Ressam Ufuk Yılmaz da dünyanın her gün biraz daha kirlendiğini söyledi. Dünyanın her gün biraz daha yaşanılmaz hale geldiğini belirten Yılmaz, şunları söyledi

İnsanlar yaşadıkları alanların sadece kendilerine ait olduğunu zannediyorlar. Oysaki hayvanlar ve bitkiler de bizimle beraber. Yaşadığımız hava ve yediğimiz ürünler sağlıklı değil. Sağlıksız besleniyoruz, sağlıksız yaşıyoruz, sağlıksız soluyoruz. Bunu sanatla anlatmak istedik.

Ressam Barış Sarıbaş da, dünyanın ve Türkiye’nin değiştiğini, sanatçılar olarak kendilerinin de dünyayı daha güzel bir yere dönüştürmek, değiştirmek için çabaladıklarını aktardı. Sarıbaş, bunun için sanatla dünyaya bir şeyler söylemeye çalıştıklarını anlattı.

Ressam Oğuz Demir de, Tahmin edemediğimiz iklim değişiklikleri ile karşı karşıyayız. Bu durum hepimizi ciddi şekilde ilgilendiriyor. Herkes üzerine düşenleri yaptığı sürece, bu durum büyük önlemlere, büyük çözümlere dönüşür. Umarım bu çember büyür dedi.

Ressamların yaptığı resimler, Alaçatı Kirli Çıkı Sanat Galerisi’nde 6 Ekim saat 15.30’da sergilenecek..

Kaynak-DHA

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2024 | Kuzeyegehaber.com