Ana sayfa » Bilim-Teknoloji » Gökdelen Büyüklüğündeki Devasa Gök Taşı, 27 Bin Km Hızla Bugün Dünya’nın Yakınından Geçecek!…

Gökdelen Büyüklüğündeki Devasa Gök Taşı, 27 Bin Km Hızla Bugün Dünya’nın Yakınından Geçecek!…

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-NASA’ya göre 2022 KY4 isimi verilen 17 Temmuz; yani bugün gezegenimizin 6.1 milyon kilometre yakınından geçecek. Ayrıca gök taşının 50 katlı bir gökdelen büyüklüğünde olduğu da belirtiliyor.

Uzmanlara göre 2022 KY4, 88 metre çapında ve 27.000 km/s hızla seyahat ediyor. Bu, asteroidin bir tüfek mermisinden 8 kat daha hızlı olduğunu gösteriyor.

Yaklaşan asteroitin ise Dünya’nın yaklaşık 6,1 milyon kilometre uzağından geçmesi bekleniyor. Bu sebeple de şu an için Dünya’ya çarpması gibi bir sorun teşkil etmiyor. Livescience’a göre bu gök taşı daha önce birkaç kez daha Dünya’ya yaklaşmıştı. 2022 KY4, daha önce 1959 ve 1948 yıllarında gezegenimizin yakınından geçti. NASA’nın hesaplamalarına göre gök taşının yakınımızdan bir sonraki geçişi Mayıs 2048’te yaşanacak.

Bahsettiğimiz gibi bu büyüklükte bir asteroidin Dünya’ya çarpma olasılığı oldukça korkutucu bir konu. Üstelik bu büyüklükteki bir cismin yıllar içinde Dünya yörgünesine 1 milim daha yaklaşması bile büyük bir soruna işaret edebiliyor. Bu nedenle NASA ve diğer uzay ajansları gök taşlarını dikkatle incelemeye devam ediyor.

Hatta bu konuda savunma sistemleri bile kuruluyor. NASA, gezegen savunma sistemleri konusunda bir adım 2021’de bir adım atmış ve olası felaketlerde asteroitlerin yönünü değiştirecek DART aracını uzaya fırlatmıştı…

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2022 | Kuzeyegehaber.com