Ana sayfa » Güncel » İŞTE TÜRKİYE’DEDE GÖRÜLEN, OMİCRON VARYANTININ EN SIK RASTLANAN BELİRTİLERİ…

İŞTE TÜRKİYE’DEDE GÖRÜLEN, OMİCRON VARYANTININ EN SIK RASTLANAN BELİRTİLERİ…

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-İlk olarak Çin’in Wuan kentinde Aralık 2019’da tespit edilen Covid-19 virüsünün yarattığı salgın dünya genelinde etkisini sürdürüyor.

Covid-19’un geçirdiği mutasyonlar ise dünyanın korkulu rüyası oldu. Bazı varyantlarda ölüm ve bulaşıcılık oranları artarken Güney Afrika’da tespit edilen Omicron varyantı tüm dünyada endişeleri artırdı.

CAN KAYBI SÜRÜYOR..

Koronavirüs pandemisi verilerini derleyen Worldmeter’ın verilerine göre dünya genelinde 5 milyon 320 bin 527 kişi virüsün yarattığı etkiler nedeniyle yaşamını yitirdi.

Öte yandan kayıtlara geçen vaka sayısı ise 270 milyon 913 bin 949’e ulaştı.

TÜRKİYE’DE DE GÖRÜLDÜ..

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Türkiye’de 6 omicron tespit edildigğini açıklamıştı. Koca’nın açıklamasına göre İstanbul bir, İzmir’de beş Omicron varyantı vakası var.

Bakan Koca “Omicron varyantı evet bizde var. Merak etmeyin. Şu ana kadar toplam 6 vakamız tespit edildi, 1’i İstanbul’da 5’i İzmir’de olmak üzere. Vatandaşımız tedirgin olmasın, ön bilgilerle bulaşıcılığın düşük olduğunu düşünüyoruz” demişti.

SEMPTOMLAR BELLİ OLDU..

ABD’de Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), Omicron’u geçen ay Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından “endişe verici bir varyant ” olarak sınıflandırılmasının ardından, varyanta ilişkin ilk çalışmasını yayımlandı.

CDC’nin haftalık “morbidite ve mortalite raporunda bilim insanları, Omicron varyantı için bir ön semptom profili ortaya koydu.

HER 10 KİŞİDEN 9’UNDA GÖRÜLÜYOR..

The Mirror gazetesinin aktardığına göre raporda, boğazda hafif bir kaşıntının eşlik ettiği kuru öksürüğün Omicron varyantının en yaygın semptom olduğu ve enfekte olanların yüzde 89’unu etkilediği belirtildi.

Bununla birlikte, CDC raporunun yazarları. “İlk bildirilen Omicron varyant enfeksiyonu vakalarının çoğu hafif görünüyor, ancak tüm varyantlarda olduğu gibi enfeksiyon ve daha ciddi sonuçlar arasında bir gecikme var.

Aşılı kişilerde ve daha önce Covid-19 enfeksiyonu geçirenlerde semptomların aşılanmamış kişilere göre daha hafif olması bekleniyor. Bu raporda açıklanan vakaların özellikleri de genellenemeyebilir. Çünkü vaka bulguları bireysel özelliklerle ilişkilendirilebilir ” açıklamasını yaptı.

VAKALARIN YÜZDE 93’Ü SEMPTOMATİK..

Diğer taraftan raporun verileri, Omicron varyantı ile enfekte olan 43 kişiye dayanıyor. Ayrıca, hastaların sadece yüzde 7’sinin “asemptomatik” enfeksiyon veya “bilinmeyen” semptomlarla başvurduğu ve vakaların yüzde 93’ü semptomatik olduğu belirtildi.

Raporun yazarları, “Enfeksiyonların çoğu hafif olsa bile, oldukça bulaşıcı bir varyant, sağlık sistemlerini bunaltacak yeterli vakaya neden olabilir” diye uyardı.

OMİCRON’DA GÖRÜLEN DİĞER SEMPTOMLAR..

Son olarak, raporda öksürük (yüzde 89), yorgunluk (yüzde 65) ve tıkanıklık veya burun akıntısı (yüzde 59) en yaygın üç semptom olarak sıralandı.

Bu semptomları; nefes darlığı (yüzde 16), ishal (yüzde 11) ile tat veya koku kaybı (yüzde sekiz) izledi..

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2023 | Kuzeyegehaber.com