Ana sayfa » Güncel » “GEÇİŞ GARANTİLİ OTOYOL ÜZERİNDEKİ DÜKKANLAR, RESTAURANTLAR VE BENZİN İSTASYONLARI KİRA ÖDEMİYOR..”

“GEÇİŞ GARANTİLİ OTOYOL ÜZERİNDEKİ DÜKKANLAR, RESTAURANTLAR VE BENZİN İSTASYONLARI KİRA ÖDEMİYOR..”

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-Yap-İşlet-Devret modeli yapılan otoyolların, geçiş garantisi sayesinde geçmeyen arabalar için bile devletin kasasında para aldığı birçok kez Türkiye’nin gündemine gelmişti.

BirGün’de yer alan habere göre, Türkiye’deki en büyük Yap-İşlet-Devret projesi İzmir-İstanbul otoyolu ise geçiş garantilerinin dışında otoyol üzerindeki dükkanların kira ödememesi ile yeniden gündeme geldi.

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz’ın Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) yaptığı başvuru ile ortaya çıkan tabloda şirketin Gebze- Orhangazi- İzmir Otoyolu üzerindeki 25 benzin istasyonu, 33 restoran ve alışveriş merkezi için Hazine’ye kira ödemediği ortaya çıktı.

CHP’li Yavuzyılmaz’a gelen yanıtta işletmelerin 2036 yılına kadar Otoyol AŞ tarafından işletileceği ve kira ödemesi de yapılmayacağı belirtildi. CİMER tarafından Yavuzyılmaz’a verilen yanıtlarda, projenin 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu kapsamında ihale edilmediğine dikkat çekilerek, bu projenin, 3996 sayılı Bazı Yatırım ve Hizmetlerin Yap-İşlet-Devret Modeli çerçevesinde yapılması ve işletilmesi ve devri işine ait sözleşme imzalandığı belirtildi. Uygulama Sözleşmesi kapsamında, işletmesi gerçekleştirilen 33 adet hizmet tesisi mevcut olup, bunlardan 17’sinin İzmir-İstanbul, 16’sının da İstanbul-İzmir yönünde yer aldığı da bildirildi.

”OTOYOL A.Ş.’YE AİTTİR”

Tesislerin kimler tarafından işletildiği ve kira sözleşmelerinin hangi para cinsinden hangi tutarlarda yapıldığına ilişkin soruya karşılık ise, projenin “Yap-İşlet-Devret modeliyle ihale edildiğinden, sözleşme gereğince işletme hakkı sözleşme süreci ile sınırlı kalmak üzere görevli şirket Otoyol A.Ş’ye aittir” denildi. Ayrıca, otoyol hizmet tesislerinde hizmet veren firmalar, görevli şirket Otoyol AŞ tarafından belirlendiği ve tarafların kendi aralarında sözleşme düzenledikleri de kaydedildi.

Asma köprülü, 3 tünel, 2’si çelik olmak üzere 38 viyadük ile 179 köprünün bulunduğu 426 kilometrelik İstanbul-İzmir seyahati, artan köprü ücretinin yanı sıra ortalama 250-350 TL’lik yakıt masrafları da eklendiğinde yaklaşık 700 TL’ye kadar yükselebiliyor. Yolda geçen zaman, yol boyu yiyecek, içecek ve aracın zorunlu yağ ile zorunlu diğer masraflar göz önüne alındığı zaman bu rakamın çok daha yükseklere çıktığı söylemek mümkün. Ancak yol üzerinde harcanan para yine Otoyol AŞ’nin kasasına gidiyor..

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2024 | Kuzeyegehaber.com