Ana sayfa » Bilim-Teknoloji » Hiç Bir Bağları Olmadığı Halde Birbirine Benzeyen Kişilerin DNA’larıda mı Birbirine Benziyor?…

Hiç Bir Bağları Olmadığı Halde Birbirine Benzeyen Kişilerin DNA’larıda mı Birbirine Benziyor?…

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-Evet, doğru duydunuz. Konuyla ilgili yapılan araştırmalar, birbirine benzeyen insanların DNA’larının da benzer olduğunu keşfetti!. İyi ama akraba bile olmadan bu nasıl mümkün olabilir?.

Zihnimizde geçmişten bugüne kadar pek çok şekilde bu durum yer etti. Gerek kayıp ikizini bulan bir filmle gerekse düşüncelerle. Son yıllarda yapılan araştırmalar, DNA benzerliğinin de bilimsel bir temele oturtulmasını sağlamıştır.

Cell Reports bülteninde yayımlanan bir makale, yüzleri birbirine çok benzeyen insanların genetik açıdan da benzerlikler gösterebileceğini ortaya koydu. Genetik Profesörü Manuel Esteller ve ekibi, birbirine benzeyen 16 çiftin genomlarını inceleyerek bu bulguları destekledi.

Araştırma, tek yumurta ikizleri gibi genetik olarak çok benzer olmayan ancak fiziksel olarak birbirine benzeyen kişilerde dahi belirli genetik varyantların paylaşılabileceğini gösteriyor.

Bu, insanların genetik varyasyonlarının birbirlerine benzeyen fiziksel özellikler ve hatta davranışsal özelliklerle ilişkili olabileceğini gösteriyor. Örneğin, benzer kiloda olmaları ve bazı yaşam tarzı tercihlerinde benzerlik göstermeleri, bu genetik benzerliğin yansımaları olarak ele alabiliriz.

Bu sonuçlar, adli tıbba kadar geniş bir uygulama alanına sahip olabilecek gibi duruyor. Mesela adli bilimlerde kimlik tespiti veya hastalık risklerinin erken tespiti gibi alanlarda DNA ve yüz analizlerinin birleştirilmesi, bu konuda ilerleme kaydedilmesini sağlayabilir.

Siz de dünyanın bir köşesinde kayıp ikizinizi şimdi daha bir merak ettiniz değil mi?…

Kaynak-Webtekno

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2024 | Kuzeyegehaber.com