Ana sayfa » Siyaset » SAROS’A GÖRE, PERİNÇEK GÜMBÜR-GÜMBÜR GELİYOR!, VP’NİN OY ORANI YÜZDE 8.5!…

SAROS’A GÖRE, PERİNÇEK GÜMBÜR-GÜMBÜR GELİYOR!, VP’NİN OY ORANI YÜZDE 8.5!…

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-Saros Araştırma Şirketi 2022 yılı Kasım ayı ‘Türkiye Gündemi ve Siyaset Araştırması’ sonuçlarını açıkladı. Ankete göre, ‘Bu pazar bir Cumhurbaşkanlığı seçimi yapılırsa seçimlerde oy kullanmanız durumunda belirtilen isimlere oy verip vermeyeceğinizi belirtir misiniz?’ sorusuna yanıt olarak Vatan Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Doğu Perinçek’e “oy veririm” diyenlerin oranı yüzde 6, ‘belki oy veririm’ diyenlerin oranı ise yüzde 2,5 oldu.

Anketin sonuçları Aydınlık gazetesinde yer aldı. Vatan Partisi’ne yakın olan gazetenin haberine göre, en son seçimde yüzde 0,2 oy alan partinin oy oranı yüzde 8.5 olarak gösterildi.

Saros, Siyasal ve Sosyal Araştırmalar Merkezi, tarafından yapılan araştırma 12 bölgeyi esas aldı. Araştırma, 16 büyükşehir, 3 il, 87 ilçede ve bu il, ilçelere bağlı belde/mahalle/köyde yapıldı. 17 yaş üstü seçmen ve seçmen niteliği kazanacak toplam 11 bin 28 kişiye yüz yüze, telefon görüşmesi yapılarak ve whatsapp numaralarına araştırma linki atılarak sonuçlara ulaşıldı.

Ankete katılanlara parti tercihlerine göre “Bu pazar bir Cumhurbaşkanlığı seçimi yapılırsa seçimlerde oy kullanmanız durumunda belirtilen isimlere oy verip vermeyeceğinizi belirtir misiniz?” sorusu da soruldu. AKP seçmeni içinden Perinçek’e “evet oy veririm” diyen yüzde 2,5 iken “belki oy veririm” diyenlerin oranı da yüzde 2,5 oldu.

CHP seçmeni içinde Perinçek’e “evet oy veririm” diyenlerin oranı ise yüzde 1, “belki oy veririm” diyenlerin oranı yüzde 2,7 belirlendi.

MHP seçmeni arasında Perinçek’e “oy veririm” diyenlerin oranı yüzde 1,5 “belki oy veririm” diyenlerin oranı yüzde 2,9 oldu.

İYİ Parti seçmeni arasında Cumhurbaşkanlığı seçiminde Perinçek’e “oy veririm” diyenlerin oranı yüzde 6,8, “belki oy veririm” diyenlerin oranı ise yüzde 1,4 olarak yansıdı.

HDP seçmeni içerisinde Doğu Perinçek’e “oy veririm” diyenlerin oranı yüzde 1,4 oldu. HDP seçmeni arasında Doğu Perinçek’e “belki oy veririm” diyenlerin oranı da yüzde 1,4.

Ankete göre, kararsızlar içinde Perinçek’e “oy veririm” diyenlerin oranı yüzde 14,1, “belki oy veririm” diyenlerin oranı ise 5,6. “Oy kullanmayacağım” diyenler arasında Perinçek’e “oy veririm” diyenler yüzde 20, “belki oy veririm” diyenlerin oranı ise yüzde 1,8.

2018 genel seçimlerinde Vatan Partisi yüzde 0,2 oy aldı. Bugüne kadar yapılan tüm anketlerde partinin oy oranı yüzde 0,2 ile 0,5 arasında değişti. Saros’un açıkladığı bu anketle ilk kez Vatan Partisi’nin seçim barajı olan yüzde 7’yi geçtiği bir sonuç ortaya çıktı. Böylelikle anket sonucuna göre, Vatan Partisi 2018 seçimlerinin ardından oyunu yüzde 425 arttırdı…

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2023 | Kuzeyegehaber.com