Ana sayfa » Güncel » “İNANCIMIZI TARİF ETMEKTEN VAZGEÇİN, SİZİN GÖREVİNİZ BİZİ TANIMAK…”

“İNANCIMIZI TARİF ETMEKTEN VAZGEÇİN, SİZİN GÖREVİNİZ BİZİ TANIMAK…”

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-Alevi kurumlarının “Laik ve demokratik Türkiye için” çağrısıyla düzenlenen Büyük Alevi Kurultayı, binlerce kişinin katılımıyla Yenikapı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Kurultayın sonunda Cumhuriyetin ikinci yüzyılı için taleplerin yer aldığı bir manifesto oluşturulacak.

Kurultay öncesi sahne önüne beyaz mumlar konuldu. Alevilerin “Çerağ uyandırmak” olarak adlandırdığı dualarla başlayan kurultay, semah töreniyle devam etti.

Duvar’dan Aynur Tekin’in haberine göre; Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Demokratik Alevi Derneği, Alevi Kültür Dernekleri, Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı ve Alevi Bektaşi Federasyonu’nun çağrısıyla yapılan kurultayın sonunda bir manifesto açıklanacak.

Kurultayın ilk konuşmasını Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Mustafa Aslan yaptı. Konuşmaya, “Hukuksuzluğun ve tekçiliğin karşısında kurulmuş bir kurumuz” sözleriyle başlayan Aslan, iktidarın Alevileri bir güvenlik sorunuymuş gibi ele alıp İçişleri Bakanlığı eliyle harekete geçtiğini belirtti.

“Her yurttaşın hakkı olan hizmetleri, Alevilere lütufmuş gibi görüyorlar. Eşit yurttaşlık talebinin altını boşaltmak için Alevi köylerine döşenen asfalt, sanki lütufmuş gibi bir algı yarattılar” diyen Aslan, ayrıca Alevi inanç temsilcileriyle görüşülmeden tepeden inme bir yaklaşımla Kültür Bakanlığı altında kurulan Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı’nı da eleştirdi.

Aslan şu ifadeleri kullandı: “Hızır paşalarıyla demokratik atılım getirdiler. Sanki bir Diyanet yetmiyormuş bir de Alevi Diyaneti kurmaya, Alevileri kontrol altına almaya çalışıyor. Bizi görmeyen iktidar şunu bilsin ki Alevilerin bu ülkede ‘Laik ve demokratik Türkiye’den başka bir şiarı yok…”

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2023 | Kuzeyegehaber.com