Ana sayfa » Siyaset » ERDOĞAN’DAN GENÇLERE TAVSİYE: “BENİM KARŞIMDA DA ÖZGÜRLÜĞÜNÜZDEN TAVİZ VERMEYİN…”

ERDOĞAN’DAN GENÇLERE TAVSİYE: “BENİM KARŞIMDA DA ÖZGÜRLÜĞÜNÜZDEN TAVİZ VERMEYİN…”

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sakarya’da Serdivan Kapalı Spor Salonu’nda düzenlenen “İlk Oyum Erdoğan’a, İlk Oyum Ak Parti’ye Gençlik Buluşması” programında açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, “Umutlarınızı istismar etmek için birileri her şeyi yapacaktır. Gençleri çantada keklik görenlere en güzel cevabı siz vereceksiniz. Cevap, sandıkta tercihinizi kimin ne yaptığına bakarak yapmanız olacaktır. Sizlerden oyunuza yani iradenize geleceğinize sahip çıkmanızı istiyorum. Hiç kimsenin yalan yanlış bilgilerle tutmayacakları içi altı üstü boş vaatlerle yönlendirmesine izin vermeyin” dedi.

Erdoğan, AKP’nin oy kullanma yaşını 18’e indirdiği iddiasını tekrarladı. Erdoğan, “Biz göreve geldiğimizde oy kullanmanın yaşı kaçtı? 30, 30’un altındakiler oy kullanmıyordu. Bunu 25’e 18’e indiren kimdi? Biziz. Çünkü CHP gençlere güvenmiyordu. Meclisi çoluk çocuğa mı bırakacağız’ diyorlardı. Biz ne dedik kendinize gelin” dedi. Erdoğan, Haziran ayında Van’da katıldığı etkinlikte de oy kullanma yaşını 18’e indirdiklerini savunmuştu.

Ancak 1924 Anayasası’nda 18 yaşını doldurmuş ve erkek her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına seçme hakkı tanındı. 1934 yılında yapılan bir değişiklik ile 22 yaşını doldurmuş her Türk vatandaşına seçme hakkı verildi. 1961 Anayasası ve 1982 Anayasası ile 21 yaşını dolduranlar için seçme hakkı tanındı. 1987 yılında seçme yaşı 20’ye, 1995 yılındaki Anayasa değişikliğiyle de seçme yaşı 18’e indirildi.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle oldu:

“KENDİ GELECEĞİNİZİ ŞEKİLLENDİRECEKSİNİZ”

2023’e doğru giderken Sakarya’daki ebedi kardeşliği yeniledik. Şimdi de sizlerleyiz. Şimdi genç bir kız kardeşim diyor ki, ‘4 yıldır seçim görmedik, deliriyoruz.’ Geldi, 8 ay var. 8 ay sonra birilerini siz deli edeceksiniz. Onlar gençlik nedir bilmiyorlar. Gençler burada. Heyecanınız aşkınız için teşekkür ediyorum.

Salonlara sığmayan muazzam coşkunuz için şükranlarımı sunuyorum. Son 1.5 senede ülkemizin dört bir yanında, 25 Gençlik Buluşması yaptık. Bir kısmını Ankara’da Millet Kütüphanesi’nde gerçekleştirdik. Adana’da 100 bini aşkın gencimizle kucaklaştık. Samsun’da Teknofest’te gençlerimizle ufuk turundaydık. 2023 seçimlerinde ilk kez oy kullanacak gençlerimizle bir aradayız. Her seçim önemlidir ama gençlerimiz için ilk defa oy kullandıkları seçimler daha önemlidir. Bugün Genel Merkezimizin yürüteceği bir kampanya başlatıyoruz. Adını ‘İlk Oyum Erdoğan’a, ilk oyum AK Parti’ye’ kampanyasının başlangıç yeri bu salondur. 2023 seçimlerinde 6 milyon gencimiz ilk defa sandığa gidecek. Sandıkta oy kullanmak 3 dakikalık işlemden daha fazla anlama sahiptir. 5 yıl yönetecek cumhurbaşkanı ve milletvekillerini belirleyeceksiniz. Oy pusulasındaki tercihinizle kendi geleceğinizi şekillendireceksiniz.

“SİZİ BEN YANILTMAYA ÇALIŞIRSAM BANA DA AYNI TAVRI GÖSTERİN…”

Umutlarınızı istismar etmek için birileri her şeyi yapacaktır. Gençleri çantada keklik görenlere en güzel cevabı siz vereceksiniz. Cevap, sandıkta tercihinizi kimin ne yaptığına bakarak yapmanız olacaktır. Sizlerden oyunuza yani iradenize geleceğinize sahip çıkmanızı istiyorum. Hiç kimsenin yalan yanlış bilgilerle tutmayacakları içi altı üstü boş vaatlerle yönlendirmesine izin vermeyin. Eğer sizi ben yanıltmaya çalışırsam, bana da aynı tavrı gösterin.

Benim karşımda da özgürlüğünüzden taviz vermeyin. Türkiye’nin geleceğini mankurtlara değil, fikri vicdanı irfanı hür gençlere emanet edebiliriz. Gençlik kollarımızın kampanyası, siz gençlerimize sandığa gitmeyi değil, kendi geleceğinizi inşa etmek için fikri donanımı kazandırmayı hedefliyor. Büyük bir gönül seferberliğine çıkıyoruz. Ulaşılmadık tek bir genç bırakmayana kadar çalışacak, AK gençlik rüzgarı estireceğiz.

Kimseyi yargılamadan davamızı tüm gençlerimize anlatacağız. Bu bayrak yarışında nöbeti sizlerin arasından çıkacak gençlerimize devredene kadar durmadan çalışmayı sürdüreceğiz. AK Parti 2002 seçimlerinde nüfusu 65 milyon seçimde 10 milyon oy alarak gelmişti. Nüfusu yüzde 26 artan Türkiye’de oyumuzu yüzde 150 artırdık. Bunu gençlere borçluyuz.

“15 TEMMUZ GECESİ DE SİZLER DESTAN YAZDINIZ…”

Biz göreve geldiğimizde oy kullanmanın yaşı kaçtı? 30, 30’un altındakiler oy kullanmıyordu. Bunu 25’e 18’e indiren kimdi? Biziz. CHP gençlere güvenmiyordu. ‘Meclis’i çoluk çocuğa mı bırakacağız’ ifadelerini kullanıyorlardı. Biz gençliğimize güveniyoruz. 2013’te gezi olayları başladığında semboller üzerinden gençlerimizle bağın koptuğunu varsayarak ellerini ovuşturmuştu. Bir sene sonra en yüksek oyumuzu aldık. Tüm terör örgütlerinin saldırdığı günlerde en büyük desteği gençlerden aldık. 15 Temmuz gecesi de sizler destan yazdınız. Benim en yakın mesai arkadaşlarımdan biri olan Erol Olçok diye bir dava arkadaşım vardı. Onun da bir yavrusu vardı. İsmi Abdullah Tayyip. O gece köprüde bu hain FETÖ’cüler Erol’u da Abdullah’ı da vurarak şehit ettiler. 15-16 yaşındaydı Abdullah.

2023 seçimlerinin yapıldığı gün de gençlerimizle omuz omuza yol yürüyeceğiz. Sapkınlıklarını gençlerimize teşmil etmeye çalışanlar, boş durmayacak. Gençlerimizi rahat bırakın, yakasından düşün, yalan söyleyemeyin, gözünü boyamaya çalışmayın. Bu ülkenin gençlerine karamsarlık aşılamaktan vazgeçin. Modern çağın köleleri haline getiremeyeceksiniz. CHP’ye, altılı masanın etrafında bulunanlar, siz değil miydiniz, yaşı düşürmeye çalışırken, bize karşı çıkanlar? Siz değil miydiniz, 81 vilayetimizde Üniversite kurmamızı eleştiren? Gençler bunlara soralım, kız evlatlarımızın eğitim özgürlüğünün önünü kesmek için ikna odaları kuran? Siz değil miydiniz, meslek okullarını öldürmeye çalışan? Siz değil miydiniz, her teknoloji adımımıza balta vurmaya çalışan?

“BİZDEN YARDIM İSTİYORLAR…”

Bu takoz siyasetinin son örneğini sosyal konut kampanyamızda bir kez daha yaşıyoruz. 50 bin konut gençlerimize ayırdık. Buna da karşı çıktılar. Kulp takmak için yalanlara iftiralara başvurdular. Proje üretmek yerine nefeslerini çamur atmak için harcıyorlar. Salgın döneminde de ülkemizi küçük düşürmeye çalışmışlardı. Türkiye sağlık krizini en iyi yürüten ülke olarak, dünyanın dört bir yana yardım etti. Bir süredir Türkiye bir doktor, mühendis, sanatçı kaybetti hezeyanlarla umutsuzluk pompalamaya çalışıyor. Gösterdikleri ülkeler enerji ve gıda krizinin çözümü için bizden yardım istiyorlar…

Gerçek Gündem

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2022 | Kuzeyegehaber.com