Ana sayfa » Güncel » DİYANETE BAĞLI KURAN KURSUNDA, ÇOCUKLARA İSTİSMAR DAVASINDA CEZA BOZULDU!…

DİYANETE BAĞLI KURAN KURSUNDA, ÇOCUKLARA İSTİSMAR DAVASINDA CEZA BOZULDU!…

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-Erzurum’da, Diyanet’e bağlı Kuran kursunda 8 çocuğun cinsel istismara sürüklenmesi nedeniyle görülen davada, sanığa verilen 119 yıl 6 ay hapis cezası istinaf mahkemesince bozuldu.

Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği’nin mağdur çocukların avukatlığını yaptığı dava üzerine yapılan açıklamada, “Mağdur çocukların beyanları daha önce Çocuk İzlem Merkezi’nde (ÇİM) kamera önünde pedagog ve savcı yanında alınmıştı. Talebimiz doğrultusunda, çocuğun üstün yararı ilkesince, çocuklar tekrar duruşmaya getirilmediler. Duruşmada bu görüntüler izlendi” denildi.

Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği açıklamasının devamında, “Ne yazık ki istinaf mahkemesi çocukların duruşmada dinlenmesi gerektiğine karar vererek, bu sebeple kararı bozdu. Bu durum, çocuğun üstün yararı ilkesinin çiğnenmesidir” diye belirtildi.

Açıklama şöyle:

“Mağdur çocukların beyanları daha önce Çocuk İzlem Merkezi’nde (ÇİM) kamera önünde pedagog ve savcı yanında alınmıştı. Talebimiz doğrultusunda, çocuğun üstün yararı ilkesince, çocuklar tekrar duruşmaya getirilmemiş ve duruşmada bu görüntüler izlenmişti. Ne yazık ki istinaf mahkemesi çocukların duruşmada dinlenmesi gerektiğini söyleyerek kararı bozdu.

Kararın bozulması, çocuğun üstün yararı ilkesinin çiğnenmesidir. Derneğimiz çocukların duruşmada dinlenilmesine yönelik karara ilişkin itiraz edecek ve ilk duruşmaya çocukları götürmeyecektir.

Çocukların duruşmaya çağrılması, defalarca yaşadığı istismarı anlatmaya ve hatta bunu kalabalık bir heyet, avukatlar ve istismarcının önünde yapmaya zorlanmaları, onlara aynı süreci yeniden yaşatmak anlamına gelecektir.

Yasalar, çocuklarımızın hırpalanmalarını değil, korunmalarını amaçlamalıdır. Karar aynı zamanda çocuklarımızın adalet inancını da sarsacaktır. Aylardır psikolojik destek alan çocuklarımızı, tekrarlayan şekilde incinecek, örseleyecek ve ağır travmaya maruz kalmalarına sebep olacak bu kararı kabul etmiyoruz. Çocukları duruşmaya götürmeyeceğiz. Çocuklarımızın incindikleri yeter, bir kez daha incinmelerine izin vermiyoruz…”

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2022 | Kuzeyegehaber.com