Ana sayfa » Yerel » ALİAĞA TÜRK EĞİTİM SEN’DEN AÇIKLAMA: “ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU YA DEĞİŞECEK, YA DEĞİŞECEK…”

ALİAĞA TÜRK EĞİTİM SEN’DEN AÇIKLAMA: “ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU YA DEĞİŞECEK, YA DEĞİŞECEK…”

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-Türk Eğitim Sen Aliağa İl Temsilcisi Harun OKKAY gündeme dair açıklamalarda bulundu..

Okkay, 2022/2023 Öğretim yılının Eğitim Emekçileri açısından hem genelde hem de yerelde sancılarla başladığını ifade etti. Harun OKKAY açıklamalarına şöyle devam etti :

Eğitim Emekçilerinin Tüik’in açıkladığı %80’i aşan enflasyon oranın altında eziliyor. Eğitimin üç ayağı olan öğretmen-öğrenci veli üçgeninin ihtiyaçlar piramidinin en altında olan ‘yiyecek ve barınma ‘ ihtiyacını dahi karşılayamaz duruma gelmiştir. Öğretmenin, velinin ve öğrencinin yemek ve barınma ihtiyacını karşılayamadığı bir ortamda eğitim emekçileri büyük bir özveri ile idealist bir yaklaşımla mesleklerini icra etmeye çalışıyor.

Öğretmenlik Meslek Kanunu adıyla meclisten geçen ve bize göre arızalı bir yaklaşımla mesleğe bakan bu kanunda geçen kariyer basamakları sınavı şartı ,eğitim ortamında iş barışını etkileyen ve engelleyen bir şart olarak karşımızda durmakta ve bu şartın bir an önce meclis iradesiyle kaldırılması gerekliliğini ifade etmek istiyorum.

Öğretmenlik zaten bir ihtisas mesleğidir ve öğretmenlerimizin her biri alanında uzman kişilerdir. Sendikamızın 2006 yılından beri tavrı nettir. Kariyer basamakları mesleki tecrübeye göre planlanmalı ve öğretmenleri ayrıştıran ,ötekileştiren, itibarsızlaştıran bu haline bir an önce meclis iradesiyle son verilmelidir. Bu bağlamda Öğretmenlik Meslek Kanunu YA DEĞİŞECEK YA DEĞİŞECEK diyoruz.

Şu an Türkiye genelinde eğitim camiasının gündemi ne yazık ki yapılacak olan Kariyer Basamakları Sınavı oysa bizler eğitimde fırsat eşitliğinden okullaşma oranına , okul öncesinden çocuklarımızın yurt ihtiyacına , ders materyallerinden mesleki eğitime onlarca sorundan bahsetmek çözüm önerileri sunmak istiyoruz.

Aliağa özelinde ise şu an gündem Promosyon anlaşması. Sendikamızın başlattığı tek taraflı fesih hakkının kullanılmasına dair dilekçe kampanyamız okul ve kurumlarımızda yüzlerce sendika üyemiz sendikasız arkadaşlar ve diğer sendikalara üye arkadaşlar tarafından imzalanmış ve ilçe milli eğitim müdürlüğüne ulaştırılmıştır.

Daha 3 ay önce yapılan anlaşma ne yazık ki bu kısa zamanda geçerliliğini yitirmiş verilen promosyonlar pul olmuştur. Anlaşma yapıldığı tarihte ortalama bir buçuk maaşa denk gelen promosyonlar şu an bir maaşa denk gelmekte ocak ayında bu enflasyon oranıyla yarım maaş bile olmayacaktır. 3 yıl sonra ise gerçekten pul olacaktır. İsteğimiz talebimiz ve mücadelemiz anlaşmanın FESHEDİLMESİ ve yeni yapılacak anlaşmada enflasyon şartının mutlaka olmasıdır.

Buradan okul idarecilerine seslenmek istiyorum ..Lütfen enflasyon canavarının hepimizi kıskaca aldığı bu dönemde öğrencilerimizi ve velilerimizi zora sokacak okul forması değişimi, kaynak kitap alımı gibi konulardan uzak dursunlar. Bir parantez de öğrenci servis ücretlerine açmak istiyorum bu ücretlerle öğrencilerimiz ne yazık ki okullarına toplu taşıma ve ya da yürüyerek gitmek zorunda kalacaklar.

Akaryakıt fiyatlarını biliyoruz ancak bu konuda servis taşımacılığı yapan arkadaşların gerekli hassasiyetleri göstereceklerine inanıyoruz. Belki devletimiz nasıl kitap desteği sağlıyorsa öğrencilerimize servis desteği de vermeli. Bu konu ivedilikle gündem yapılmalı diye düşünüyoruz.

Görüldüğü üzere hem Türkiye hem de Aliağa eğitim camiasının gündemi ekonomik koşullar ve mesleki itibardır. Biz eğitim emekçileri 12 Eylül sabah ilk zille tüm bu sorunları bir kenara koyup öğrencilerimizi kucaklayacağız. Bakanlığımızın , Yüce Türk Meclisinin ve Aliağa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün öğretmenlerin üzerindeki bu yükleri alacağına inanıyoruz ..

Okkay sözlerini Yeni Eğitim Öğretim Yılının hayırlı olması dileğiyle bitirdi….

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2022 | Kuzeyegehaber.com