Ana sayfa » Siyaset » ORC’NİN SON İL ANKETİ, AKP’NİN OYU ÜÇÜNDE DE DÜŞTÜ…

ORC’NİN SON İL ANKETİ, AKP’NİN OYU ÜÇÜNDE DE DÜŞTÜ…

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-2023’te yapılması planlanan seçim günü yaklaştıkça, anketler de her geçen gün daha merak edilmeye devam ediyor… Siyasi partilerin çalışmaları sürerken, araştırma şirketlerinin kamuoyu yoklamalarından dikkat çeken sonuçlar geliyor.

Türkiye geneli yapılan anket çalışmalarının yanı sıra illere göre oy dağılımını gösteren araştırmalardan da dikkat çeken sonuçlar çıkıyor.

AKP BİRİNCİ SIRADA, İYİ PARTİ’NİN YÜKSELİŞİ DİKKAT ÇEKTİ…

Geçtiğimiz günlerde 7 büyükşehirdeki anket sonuçlarını paylaşan ORC araştırma, son olarak ise Nevşehir, Afyonkarahisar ve Bilecik’teki durumu okuyucular aktardı. 3 kentte de, oy oranları düşmesine rağmen birinci sırada AKP gelirken, aynı şekilde MHP’nin düşüşü ve İYİ Parti’nin yükselişi de dikkat çekti.

NEVŞEHİR’DE MHP DÜŞTÜ, İYİ PARTİ İKİNCİ SIRADA…

13-15 Haziran tarihleri arasında Nevşehir’de yapılan ankette AKP yüzde 39,4’le birinci sırada yer aldı. 2018 seçimlerinde ise AKP’nin oy oranı yüzde yüzde 53,1 olarak gelmişti. Kentte en dikkat çeken sonuç ise İYİ Parti’nin yükselişi ve MHP’nin düşüşü. 2018’deki seçimlerde yüzde 9’la dördüncü sırada yer alan iyi parti, bu ankete göre ise yüzde 23,1’le ikinci sıraya kondu. MHP’nin ise bir önceki seçimde aldığı yüzde 17,9 oy oranı, yüzde 9,3’e kadar düştü.

AFYONKARAHİSAR’DA DA DURUM BENZER…

Afyonkarahisar’da 12-15 Haziran tarihleri arasında yapılan ankette yüzde 41,4 oy olan AKP birinci sırada yer aldı. AKP’nin bir önceki seçimdeki oy oranı ise yüzde 55,4’tü. Bu kentte ise 2018 seçimlerinde 13,4 ile yine dördüncü sırada yer alan İYİ Parti, ORC’nin anketine göre yüzde 25,9’la ikinci sıraya yükseldi…

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2022 | Kuzeyegehaber.com