Ana sayfa » Güncel » ASELSAN’DAN KATAR’LA İLGİLİ AÇIKLAMA…

ASELSAN’DAN KATAR’LA İLGİLİ AÇIKLAMA…

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-Türkiye ile Katar yakınlaşması, savunma sanayi alanına da yansımış ve Sakarya’daki Tank Palet Fabrikası’yla ilgili iddialar sık sık muhalefetle AKP iktidarını karşı karşıya getirmişti.

Bugün ise Türk savunma sanayi şirketi Aselsan’ın Katar’a açıldığı merkezi Ankara’da olan Aselsan’ın Türk Marka ve Patent Kurumu’na başvurarak, “aselsan QATAR” markasını tescil ettirdiği haberleri basına yansımıştı.

ASELSAN, söz konusu haberlere ilişkin açıklama yaptı.

Sosyal medya hesabından yazılı açıklama yapan ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün, “Sözü geçen ASELSAN QSTP-B adlı Katar’daki şubemiz yüzde 100 ASELSAN’a ait olup 19 Ocak 2021’de Kamuyu Aydınlatma Platformunda ilan edilmiştir. Milli değerlerimizi yıpratmak yanlıştır, milletimize haksızlıktır. ASELSAN hakkındaki gerçek dışı iddialara ve bu iddiaları kaynak göstererek yapılan haber ve paylaşımlara karşı tüm hukuki süreçlerimiz başlatılmıştır” ifadelerini kullandı.

ŞİRKETTEN DE AÇIKLAMA…

Şirketten yapılan açıklamada ise globalleşen kuruluş olarak şirketin, yurt dışında yaptığı tüm yatırımlar kapsamında ASELSAN markasının marka ve isim haklarını korumak amacıyla ‘ASELSAN Ukraine’, ‘ASELSAN Pakistan’, ‘ASELSAN Qatar’ ve ‘ASELSAN Katar MRO’ markalarının tescil başvurularını gerçekleştirdiği belirtildi.

ASELSAN’ın uluslararası faaliyetleri kapsamında bir dizi adım atıldığı vurgulanarak, şöyle denildi:

“Katar ve Körfez Bölgesi’nde güvenilir bir savunma ve teknoloji şirketi olarak, uzun yıllardır sürdürdüğümüz faaliyetlerimizin artış göstermesi sebebiyle sürdürülebilir bir insan kaynağı oluşturmayı, artan operasyonel kapasiteyi yerinde desteklemeyi ve ileri teknoloji savunma çözümlerimizi sunmayı amaçladığımız Bakım, Onarım ve Modernizasyon Merkezimiz ile satış sonrası destek faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz.

Bu faaliyetlerimiz sadece Katar ve Körfez Bölgesi’nde sınırlı kalmayıp, Azerbaycan’da yerleşik olarak yaklaşık 20 yıldır faaliyette bulunan ASELSAN Bakü şirketimiz ile Azerbaycan’da satış sonrası destek faaliyetleri gerçekleştiriyoruz. Yakın dönemde benzer faaliyetlerimizi sürdürmek amacıyla Ukrayna’da aynı kapsamda bir Bakım, Onarım ve Modernizasyon Merkezi hayata geçirmek için çalışmalarımızı devam ettiriyoruz.”

Açıklamada ayrıca “2021 yılında faaliyete geçirdiğimiz ASELSAN Ukraine, ASELSAN Pakistan ve ASELSAN Katar MRO merkezlerimiz, herhangi bir yerli veya yabancı ortaklıkla kurulmamış olup, yüzde 100 ASELSAN AŞ iştirakleri olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

Bahse konu merkezlerde herhangi bir Ar-Ge faaliyeti ve ürün üretimi yapılmamakta olup, belirtilen şekilde satış sonrası hizmetlerin gerçekleştirildiği, yerel müşteri ile daha yakın irtibat kurabilmek amacıyla yapılandırılmışlardır” denildi..

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2023 | Kuzeyegehaber.com