Ana sayfa » Güncel » İZMİR’DE, “ULUSLARARASI KADIN SEMPOZYUMU”15 EKİM’DE BAŞLIYOR..

İZMİR’DE, “ULUSLARARASI KADIN SEMPOZYUMU”15 EKİM’DE BAŞLIYOR..

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-Geçtiğimiz Mart ayında Türkiye’de kadın teması ile dört şehirde ilk kez gerçekleştirilen Kadın Oyunları Festivali’nin 2021 final etkinliği olan Uluslararası Kadın Sempozyumu İzmir’de İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde 15-16 Ekim tarihlerinde Karabağlar Yeşilyurt Mustafa Necati Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

Yurtiçinden ve yurtdışından çok önemli katılımcıların konuşmalar yapacağı sempozyumun her gün finalinde ise yine kadın temalı konser ve tiyatro oyunu İzmirlilerle buluşacak.

15 Ekim Cuma günü saat 14.00’te başlayacak Sempozyumun açılış konuşmalarını İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, CHP ve İYİ Parti Genel Başkan Yardımcıları yapacak.

Ardından gerçekleşecek ilk oturumun konuşmacıları CHP Ankara Milletvekili ve PM üyesi Gamze Taşcıer moderatörlüğünde, Hukukçu Nazan Moroğlu, Afganistanlı kadın aktivist Valvala Jalal, İran’lı kadın aktivist Masih Alinejad ve Uluslararası Üniversiteli Kadınlar Federasyonu Başkan yardımcısı Başak Ovacık olacak. Saat 20.00’de yapılacak gün sonu etkinliğinde ise sanatçı Feryal Öney “Kadın Ağzı Şarkılar” adlı konser ile sahne alacak.

16 Ekim Cumartesi günü saat 14.00’te başlayacak Sempozyumun ikinci gününde ise Hukukçu Feyza Altun’un moderatörlüğünde İzmir Köy-Koop Başkanı Neptün Soyer, Afganistan’ın ilk kadın valisi Habiba Sarabi, Belçika’lı kadın aktivist ve Eski Senatör Simone Susskind ve Filistin asıllı sanatçı Reem Kelani konuşmacı olarak yer alacak. İkinci günün sonundaki etkinlik ise saat 20.00’de Aysel Yıldırım’ın oynadığı “Bir Kadın Uyanıyor” adlı tiyatro oyunu olacak.

Kadınların hak ve özgürlük mücadelesinin evrenselliğinin vurgulanacağı ve çok farklı coğrafyalardan kadınların kendi özgün mücadelelerini aktaracağı sempozyumda, son günlerde zor günler yaşayan Afganistanlı kadınlar da unutulmadı..

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2023 | Kuzeyegehaber.com