Ana sayfa » Güncel » GÖNÜL İNSANI; “SANCAR BABA” SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI…

GÖNÜL İNSANI; “SANCAR BABA” SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI…

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-Karşıyaka Belediyesi, geçtiğimiz gün yaşama veda eden İzmir’in simge değerlerinden Sancar Maruflu için cenaze töreni öncesinde bir saygı etkinliği gerçekleştirdi.

Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu’nda düzenlenen buluşmaya çok sayıda milletvekili, belediye başkanı, siyasetçi ile ekonomi, sanat, spor camiasından isimler ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, Maruflu’nun hayatını anlatan bir kısa film gösterildi. Ardından katılımcılar, Maruflu’nun naaşı önünde yaptıkları duygu dolu konuşmalarla ‘İzmir Baba’yı son yolculuğuna uğurladı.

Türkiye Halkla İlişkiler Derneği Başkanı Fügen Töksü: “İletişim camiasının derin üzüntüsünü sizlerle paylaşmak istiyorum. Biz birçok platformda kıymetli büyüğümüzle aynı sahnede olduk ama en acısı sanıyorum bu. Ulusal, uluslararası projelerde çok büyük başarılar elde etti kendisi. Yönetici olarak çok ayrı vasıfları vardı. Ama en önemlisi insani yönleriydi. Bizim için, genç iletişimciler için hep çok öğretici oldu. Minnet borçluyuz. Mekanı cennet olsun, rahmeti bol olsun. Öğretileriyle yaşayacağız.”

“SEN BİZİM İÇİN ARMAĞANDIN”

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi: “Sancar ağabey onur üyemizdi. Başımız ne zaman sıkışsa ilk aradığım insanlardan biriydi. Halkla ilişkiler sektörünün duayeniydi. Bir vefa anıtıydı, gerçekten insana çok değer veriyordu. Her şeyden önce sözünün eri bir insandı. Hiç kimse hakkında tek bir kötü söz duymadım ondan. Seninle o kadar çok gurur duyuyorum ki Sancar ağabey; iyi ki vardın, sen bizim için bir armağandın. Nurlar içinde uyu, üzerine ışık yağsın…”

“ADINI YAŞATACAĞIZ..”

Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce: “2010 yılıydı, Deniz ve Balıkçılık Festivalimizi Sancar ağabey ile beraber başlatmıştık. Hiçbir karşılık beklemeden 2013 yılından beri Güzelbahçe Payamlı Köyü Bardacık Festivali’nde bizimle birlikte oldu. Ama maalesef bu yıl birlikte olamadık. Cumartesi, Pazar Payamlı’da festivaldeydik.

Bu acı haberden sonra bir karar aldık. Gelecek yıl Ağustos ayının ortasında yapacağımız Bardacık Festivali’ni onun anısına gerçekleştireceğiz ve Güzelbahçe’de çok önemli bir yerde Sancar Maruflu’nun adını yaşatacağız. Güzelbahçeliler olarak onu çok özleyeceğiz. Güle güle Sancar ağabey.”

“BİR VEFA ADAMIYDI..”

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur: “Sancar ağabey gerçekten bu kent için çok önemli bir kimlikti. Bir vefa adamıydı, bir proje adamıydı. Kentin her noktasında bir proje yapılma noktasında, bilgi ve tecrübesini bizlerle paylaşan biriydi. Geçen yıl doğum gününü birlikte kutlamıştık. Bizde hatırası çok büyük.

Bu kent onu hiç unutmayacak. O vefalı insana İzmirliller de vefasını gösterecek. Gelecek kuşaklara Sancar ağabey gibi değerleri anlatmamız lazım. Biz üzerimize düşeni yapacağız. Bütün Sancar Maruflu dostlarına baş sağlığı diliyorum.”

“HER ŞEY İÇİN TEŞEKKÜRLER SANCAR AĞABEY”

Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay: “Sancar ağabey ile vedalaşmak için bir araya geldiğimiz bu günde, büyük üzüntü hisseden insanlardan biriyim. Yaklaşık iki buçuk yıllık belediye başkanlığı dönemimde, onun yanı başında pek çok şeye şahit olmuş biriyim. Tabii ki sizler arasında benden çok daha derin dostluğu olan insanlar var. Ne kadar üzüntülü olduklarını görüyorum.

Benim de ona gönlümdeki açtığım yer çok büyük. Sancar ağabeyin yokluğunda eksik olacağımız çok belli. Artık ne yazık ki yok ve vedalaşmak zorundayız. Ama hiçbir zaman unutmayacağız. Onu aklımızın, yüreğimizin en güzel yerinde koruyacağız. Vefamızı göstereceğiz. Yaptığın her şey için sana çok teşekkür ediyoruz Sancar ağabey. Dilerim gittiğin yerde öncelikle Ayla Hanım’la ve sevdiğin bütün insanlarla huzur içerisinde uyursun. Biz de bize bıraktığın emanete sahip çıkarız.”

“YÜREĞİMİZDE YAŞAYACAK”

CHP İzmir Eski Milletvekili Musa Çam: “Sancar ağabey gerçekten bizim için bir idol, bir markaydı. Onu kaybettiğimiz için çok üzgünüm. İzmir vefakar ve kadirşinas bir insanını kaybetti. Her zaman yüreğimizde ve kalbimizde yaşayacak. Ona karşı saygı ve sevgimiz her zaman devam edecek. Önemli olan az ya da çok yaşamak değil, yaşadığın süre içerisinde iyi, doğru, güzel ve onurlu işler yapmaktır. Sancar Maruflu hep onurlu işler yaptı. Onurluca yaşadı ve aramızdan ayrıldı. Yıldızlar yoldaşı olsun.”

“ARKASINDA İZ BIRAKTI”

CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter: “Sancar Bey bir beyefendiydi. Hakikaten İzmirliydi ve İzmir’i bizere öğreten, hepimize bir İzmirlilik ruhu katan bir insandı. İzmir’in yetiştirdiği çok nadide bir beyefendiydi. Sancar ağabey arkasında is bırakmadı, çok izler bıraktı. Nur içinde yatsın.”

“İZMİR’İN VEFA BABASI..”

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır: “Her kim ki bir taşın üstüne taş koymuş ve İzmir’e emek vermişse, Sancar ağabey o insanların anmalarında her zaman kabirlerinin başında oldu. Kim olursa olsun, yanlış yapana ‘Sen yanlışsın’ derdi. Ben yıllar önce kendimce onun adını İzmir Baba koymuştum. İzmir dışındaki çalışmalarımızda bize ‘İzmirliyim’ diyenlere; ‘İzmir’in vefa babasının soyadı Maruflu, adını sen söyle; İzmirli olup olmadığını anlayım’ derdim. Nur içinde yatsın, ışıklar içinde uyusun, seni çok özleyeceğiz Sancar baba.”

“GÖNÜLLERE TAHT KURDU”

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel: “Onun çok önemli bir insan olduğunu, günler ve aylar geçtikten sonra çok daha iyi anlayacağız. Bir vefa insanını yitirdik ama şu bir gerçek ki yaşam sürüyor ve sürecek. Hayatta bütün koltuklar gelip geçiyor. İnsanlar kudretini ve kuvvetini koltuklardan alıyor, sanki hiç bitmeyecekmiş gibi yaşıyor. Sancar Maruflu gibi vefa adamları ise gönüllere kurduğu tahtla ölümsüzleşiyor. İki yol var ya koltuklardan güç alacaksın ya da gönüllere taht kuracaksın. Sancar ağabey bize bu konuda çok büyük ders verdi. Geride bıraktıklarıyla onur duysun, ışıklar içinde uyusun.”

“HEM YAŞADI, HEM YAŞATTI”

Yazar Okan Yüksel: “Hayatın en acı gerçeklerinden birisi ölümdür. Her insan ölür, ama her insan yaşamış sayılmaz. Bazı insanlar sabah ezanında doğar, akşam ezanında ölürler. Ancak bazı insanlar vardır ki, onlar unutulmazlık şerbeti içmiştir. İzmir’de tüm değerleri sayıp anabiliyorsak Sancar Maruflu sayesindedir. Hem yaşadı, hem yaşattı. Sen ölmedin, biz seni yüreğimizin sıcaklığında saklayacağız Sancar Maruflu.”

“MİLYONLARIN KALBİNDE”

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko: “Sancar ağabey için bu organizasyonu hazırlayanlara, emeği geçen arkadaşlarıma teşekkür ederim. Bir gün hepimiz öleceğiz. Ancak önemli olan Kenan Evren gibi gibi tek başına toprağa gömülmek değil; Sancar ağabey ve onun yol arkadaşları gibi eşitlik, özgürlük, demokrasi, barış ve kardeşlik mücadelesi verenlerle milyonların kalbine gömülmektir.”

“ATATÜRK’E YÜREKTEN BAĞLIYDI”

Sancar Maruflu’nun ağabeyi Selçuk Maruflu: “Hayatımın en zor konuşmalarından birini yapıyorum. Sancar birçok görevleri reddetti, siyaseti reddetti. Çünkü onun kalbinde yanan ışık İzmir sevgisiydi. Sancar Maruflu, Atatürk ilke ve inkilaplarına yürekten bağlıydı. İzmir bugün bir Atatürk şehri olarak, laik Cumhuriyet’in başkenti olarak anılıyorsa Sancar’ın bunda çok katkısı vardır. Cumhuriyet okulunun efsane öğretmenlerinden annem Neriman Maruflu 10 Kasım’da vefat etti. Ondan daha evvel, İzmir Orman Başmüdürlüğü yapmış olan ve yazar olan babam Cevat Ziya Maruflu da 10 Kasım’da vefat etti. Bu bir ilahi takdirdir. Sancar Maruflu’yu unutmayacağınızı biliyorum. Gösterdiğiniz sevgi ve vefa için ailesi adına teşekkür ediyorum.”

“ONDAN ÇOK ŞEY ÖĞRENDİM..”

Eski çalışma arkadaşı Ahmet Gülçağ: “1992-2004 yılları arasında onunla beraber çalışmış olmanın mutluluğunu yaşıyorum. O kadar çok şey öğrendim ki, onlarca öğrenci arkadaşımız oldu. Herkeste bir iz bıraktı. Yaşamda bir iz bırakmak çok önemli. Gönül insanıydı. İzmir’de önemli başarılara imza atıldıysa, Sancar Maruflu gibi değerli insanların çok emeği vardır. Mevlana’nın da dediği gibi Sancar Maruflu gönüllerde yer alacak. Allah rahmet eylesin.”

“İNSANLARIN SEVGİSİ HİÇ BİTMEDİ..”

Sancar Maruflu’nun oğlu Cevat Maruflu: “Babam yürüyebilmek adına bacaklarının kesilmesine razı olmadı. Ve bacaklarındaki o enfeksiyonlar yüzünden bugün orada yatıyor. İyi olmayacağını kendisi biliyordu ama bize hiç belli etmedi. Bu kadar zorluk yaşamasına, acı çekmesine rağmen çok başı dik bir şekildeydi. İnsanların ona sevgisi hiçbir zaman eksilmedi. Herkes, bütün sevenleri seferber oldu. Aslında babam, annemi kaybetmemize çok üzüldü, kahretti kendisini. Gerçek sebebi budur. Sözün bittiği yerdeyiz. Herkese teşekkür ediyoruz, sağ olun var olun..”

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2023 | Kuzeyegehaber.com