Ana sayfa » Yerel » Aliağa Belediye Meclisi Yılın İlk Oturumu İçin Toplandı..

Aliağa Belediye Meclisi Yılın İlk Oturumu İçin Toplandı..

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

Aliağa Belediyesi Ocak Ayı Olağan Meclisi, Başkan Serkan Acar yönetiminde gerçekleştirildi. İki oturum halinde yapılan meclise tüm üyeler eksiksiz katıldı.

Belediye Meclis Salonu’ndaki toplantıda başkanlıktan gelen önergeler, komisyondan gelen raporlar ile gündem dışı önerge yer adı. Meclis toplantısı Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’ın yeni yıla dair iyi dilekleri ile başladı. Ardından 19 maddeden oluşan gündem maddelerinin oylanmasına geçildi.

Başkanlıktan Gelen Önergeler;

Başkanlıktan Gelen Önergeler kapsamında; 1-2-13 ve 14.Maddeler oy çokluğu ile 3-4-5-6-7-10-12-15-16 ve 17.Maddeler oy birliği ile kabul edildi. 11.Madde ise İmar Komisyonuna Havale edildi.

Denetim Komisyonu Üyeleri Belirlendi..

Denetim Komisyonuna üye seçimi yapıldı. Yapılan gizli oylamada denetim komisyonuna İsmail Meşe, Burhan Kızıl, Gülten Taşbaş, Savaş Dağdeviren ve Sami Toydemir seçildi.

Belediye Meclisi Canlı Yayınlanacak..

Belediye Meclislerinin her ayın ilk Salı günü saat 18.00’de Belediye Meclis Salonu’nda yapılması kararlaştırıldı. Meclis toplantıları sesli ve görüntülü kaydedilmesi ile canlı yayınlanması hususları oy birliği ile kabul edildi.

Kira Bedellerinde Yüzde 50 İndirim..

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın genelgesi gereği; Belediye ait taşınmazlarda kiracı olarak faaliyet gösteren işletmecilerden;

1- Faaliyeti durdurulan veya faaliyette bulunamayan işletmelerin Aralık 2020-Mayıs 2021 tarihleri arasında, faaliyeti durdurulduğu süreler göz önüne alınarak kira bedellerinin tahsil edilmemesi ve bu süreler kadar sözleşme sürelerinin uzatılması,

2- Faaliyetlerinde azalma olan işletmelerin Aralık 2020–Mayıs 2021 tarihleri arasında faaliyetleri etkilendiği süreler göz önüne alınarak kira bedellerinde yüzde 50 indirim yapılması,

3- Yeni Mahalle Çarşamba Pazarı, Atatürk Mahallesi Kapalı Pazarı, Helvacı Kapalı Pazarı ve Yeni Şakran Mahallesi pazarında faaliyet gösteren pazarcı esnafının geçmiş yıllardan kalan işgaliye borçlarının 2021 yılı Haziran ayına kadar ertelenmesi,

4- Pazarcı esnafından 1 Ocak 2021-31 Aralık 2021 tarihleri arasında 1 yıl boyunca işgaliye bedelinin alınmaması hususlarını içeren madde oy birliği ile kabul edildi.

Komisyondan Gelen Raporlar;

Komisyondan Gelen Raporlar arasında yer alan; Belediyeye ait zeytinlik vasfı taşınmazların 10 yıl süreyle kiralanması ile ilçe sınırları içerisinde 1999 yılı öncesi binaların envanterlerinin oluşturulmasına ilişkin komisyon raporları komisyonlardan geldiği şekliyle kabul edildi.  

Gündem Dışı Önerge;

İlçe Belediyelerinin sorumluluğuna bırakılan cadde, bulvar, meydan ve sokaklarda yapılacak kazılarda verilecek olan izin veya ruhsatlardan alınacak bedellere ilişkin belirlenen tarifenin Plan Bütçe Komisyonundan geldiği şekliyle kabulüne oy birliği ile karar verildi.

Aliağa Belediyesi Ocak Ayı Olağan Meclisi, bir sonraki meclisin 2 Şubat 2021 Salı günü saat 18.00’de gerçekleştirilmesi kararıyla son buldu..

blank

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2023 | Kuzeyegehaber.com