Ana sayfa » Güncel » UZMANI YANITLADI, AŞI NE KADAR KORUR?..

UZMANI YANITLADI, AŞI NE KADAR KORUR?..

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-Hürriyet gazetesinden Meltem Özgenç’in haberine göre Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın, önümüzdeki haftalarda başlaması peklenen aşı sürecine dair vatandaşların merak ettiği soruları yanıtladı.

AŞI NE KADAR SÜRE KORUYACAK?

Aşı yapıldıktan sonra yaklaşık olarak 2-3 hafta sonra korumaya başlar. Şimdilik çok kesin olmamakla birlikte ikinci dozdan sonra 6 ay koruyacağı öngörü­lüyor.

AŞI OLUNCA ARTIK CORONA VİRÜSE YAKALANMA İHTİMALİ VAR MI?

Yakalanma olasılığı var ancak bağışıklık oluştuktan son­ra hastalığın hastaneye yatacak kadar şiddetli geçmeyeceği göz­leniyor. Aşı olup da bağışıklık geliştiği zaman vücut kendisini hastalıktan koruyor. Ancak aşı olan kişilerin hastalık virüsüyle karşılaştıkları zaman solunum yoluyla başkalarına bulaştırma olasılığı hala aydınlatılmış değil. İlerleyen günlerde bu konuda daha kanıta dayalı bilgilere ulaşacağımızı bekliyoruz.

ÜCRETSİZ VURULACAK..

-Hastalığı geçirdim yine de aşı olmama gerek var mı?

Hastalığı geçirenlerde bağışıklığın yaklaşık 6 ay sürdüğü gözleniyor. Bu nedenle hastalığı geçirdikten sonra ilk 6 ay için­ de aşı olmalarına şimdilik ihti­yaç duyulmuyor.

-Aşının parasını biz mi ödeyeceğiz?

Sağlık Bakanlığı tarafından satın alınan ve ülkeye getirilen aşılar ücretsiz olacak.

-Parayla aşı ne zaman başlayacak?

Şu anda Sağlık Bakanlığı, kendi temin ettiği aşılarla hedef gruplarının tamamını ücretsiz aşılamayı planlıyor. Elbetteki aşı şirketleri Bakanlıktan ruh­sat alıp Türkiye’de bu aşıyı satmak ister­lerse, aşı eczanelerde satılabilir. Bakanlığın temin ettiği aşıların eczanelerde para karşılığı satılması planlanmıyor.

-Aşı zorunlu olur mu?

Hayır, şu anda öyle bir düşünce yok. Ama aşılama oranları hedeflenen oranlara ulaşamazsa ki bu oran yüzde 60-70, o zaman daha farklı tedbirler düşünülebilir. Ama bu çok düşük bir ihtimal. Türkiye’de yıllardan bu yana aşı uygulandığından bu konuda bir sorunla karşılaşılacağı şimdilik öngörülmüyor. Zaten toplum kısıtlamalar nedeniyle oldukça bunalmış durumda. Aşı olarak hastalıktan korunma motivasyonlarının
yüksek olacağını düşünüyorum.

-Bir hekim olarak siz aşı olacak mısınız? Bir aşı tercihiniz var mı?

Evet olacağım. Bir aşı tercihim yok. İlk karşılaştığım aşıyı olmayı bekliyorum. Vatandaşa da aynısını öneriyorum.

YAN ETKİLERİ NELER?

Corona aşısının tüm aşılarda olduğu gibi aşı yapılan yerde ağrı, kızarıklık gibi kolayca tolere edilebilecek bazı yan etkileri olabilir. Şiddetli yan
etkilere bugüne kadar yapılan çalışmalarda hiç rastlanmadı.

  • İlaç alerjim var, aşı olabi­lir miyim?

Neye karşı alerjiniz olduğunu saptamak lazım. Sağlık Ba­kanlığı’nca ücretsiz yapılacak aşılamada her türlü alerjik reaksiyon için önlem alınmış durum­da. Aşı yapılan noktada alerji­ye karşı tıbbi malzemeyi hazır bulundururuz. Bu bizim hekim­lik tarafımız. Zaten enjeksiyonla uygulanan tüm ilaçlar için bu geçerli. Bu nedenle aşı olmadan önce bir alerjiniz varsa, size aşı uygulayacak hekime muhakkak söylemeniz gerekiyor.

AŞI SIRANIZI BÖYLE TAKİP EDECEKSİNİZ..

  • Aşı olup olmayacağımı nerden bileceğim? Nerede,ne zaman aşı olacağım?

Bakanlığın web sitesini takip etmek la­zım. Ayrıca e-Nabız uygulamasından aşı grubunda olup olmayacağımızı, ne zaman olacağımızı anlayabiliriz. Aile he­kimine başvurarak aşımızı olabiliriz. E-Nabız’ı olmayan vatandaşlar aile hekimine doğrudan başvurabilirler. Bakanlık vatandaş için bilgilendirme broşürleri hazırladı. Orada da bir çağrı numarası olacak. Vatandaşlar o numarayı arayarak aşı olup olmayacağını sorabilir.

-Aşılar hakkında herkes bir şey söylüyor, kime inanalım?

-Bu konuda en güvenilir kay­nak Sağlık Bakanlığı’nın web sitesi. Hazırlanan tüm dökü­manlar ve içerikler çeşitli üni­versitelerde görev yapan bilimsel danışma kurulundaki akademisyenlerin kontrolün­den geçtikten sonra yayınla­nıyor. Bu web sitesinde ayrıca ‘Sık Sorulan Sorular adı altında da­ bir bölüm olacak. Akıllarına takılan soruların cevaplarını burada bulabilirler. Bulamazlar ise doğrudan bizle­rle sosyal medya üzerinden de soru yöneltebilirler.

-Aşıdan sonra normal ha­yatımıza geri dönecek miyiz?

Türkiye’deki aşılama prog­ramı hedeflerine ulaşıldıktan bir süre sonra, kontrollü bir nor­mal hayata dönüleceğini tah­min ediyorum..”

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2023 | Kuzeyegehaber.com