Ana sayfa » Güncel » SOYER; “SİYASETLE ZENGİNLEŞEN SİYASETÇİLERDEN DEĞİLİZ..”

SOYER; “SİYASETLE ZENGİNLEŞEN SİYASETÇİLERDEN DEĞİLİZ..”

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-İzmir Büyükşehir Belediyesi Aralık ayı olağan üçüncü oturumu İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Tunç Soyer’in yönetiminde gerçekleşti.

Başkan Soyer toplantıda, İzmir Köy-Koop Yönetim Kurulu Başkanı olan eşi Neptün Soyer, Büyükşehir Belediyesi’ne ait Eşrefpaşa Hastanesi ve Mizah Festivali ile ilgili AKP Grubu’ndan gelen eleştirilere toplu yanıt verdi.

Mecliste ayrıca Karşıyaka’nın Atakent semtinde Emlak Bankası 2. Etap konutlarının imar plan notu tartışıldı. Karşıyaka Belediye Başkanı CHP’li Cemil Tugay konuya ilişkin AKP’den gelen eleştirilere yönelik detaylı bir açıklamada bulundu.

NEPTÜN SOYER AÇIKLAMASI: ‘BAŞARILI KADININ ARKASINDAKİ ERKEĞİM’

İzmir Köy-Koop Yönetim Kurulu Başkanı olan eşi Neptün Soyer ile ilgili AKP kanadından gelen eleştirilere yanıt veren Başkan Soyer’in açıklamaları şöyle:

“Eşimle ilgili bir kez derli toplu bir şeyler anlatacağım. Diliyorum ki bir daha meclis gündemine gelmez. Meclisin vaktini hiçbir şekilde bunlar meşgul etmez. Benim eşim matematik öğretmeni. Urla Kuşçular, Bademler’de yıllarca matematik öğretmenliği yaptı. Bademler’de rahmetli Türkmenoğlu’nun kooperatifçiliği tanışana kadar…

Kooperatifçilik çalışması başlattı. 2012’de önce kadınlardan oluşan bir tarımsal kooperatif kurdu. Bu kadınlar önce üretici pazarında tezgah açmaya başladı. Ardından lokanta açtılar. Ev yemekleri yapmaya başladılar. Kalkınma ajansından hibe aldılar pekmez tesisi kurdular. Sonra geleneksel mutfak açtılar. Ticaret yapmaya başladılar. Sonra Tarım Bakanlığı’ndan kaynak bulup et entegre tesisi açtılar.

Biz bundan gurur duyurduk. Köy Koop yönetimine girdi. İki dönem üst üste İzmir başkanlığına seçildi. Kısa dönem Köy Koop’un genel başkanlığını yaptı. Ben de eşi olarak gurur duyuyorum. İzmir farklıdır. İzmir’de her başarılı kadının arkasında bir erkek vardır. Ben o erkeğim. İftihar ederim. Seferihisar’da tarımı öne çıkaran çalışmalar yaptım.

Seferihisar’da Mandalinalar hep yerlere dökülürdü. Biz de üzülürdük. Sonra Mandalina üretici birliği kurduk. Paketleme tesisi aldık, oraya devrettik. Kurusunu yaptık. Her yere sattık. Fransız arkadaş gelmişti. ‘Sizin bahçe nerede dedi?’ ‘Anlamadım’ dedim. Tek bir mandilana ağacımız olmadı. Neptün Hanım’ın ineği sütü yok. Bizim yaptığım şey İBB-Köy Koop arasında ticaret değil.

Ticaret olsa anlarım. Şirkette bir para kazanırsanız sahipleri cebine koyar. Kooperatifte para kazanırsanız o kasaya girer ve ortaklarıyla beraber ya yatırıma gider ya yatırıma gider. Köy-Koop’un doblosu var. 10 yaşın üzerinde…Bir şöförü, bir sekteri bir müdire hanım var. Tüm Köy-Koop bu. 7 kişi ve yönetim kurulu.

Bu kurumsal kapasitesi ile olağanüstü işler yapıyorlar. Köy-Koop İzmir’de Tarım Bakanlığı’na bağlı kooperatiflerin ilk kadın başkanlığını yapıyor. Birim kooperatifler kendi sermayelerini oluştururlar ve kendi ortakları ile yönetirler. Köy-Koop bunların koordinasyonunu sağlar. 10’un üzerinde kooperatifi olan bir çatı birlik.

Düşünün ki ihracat öngörülerek kurulmuş. Kurulduğu yıllarda bunu yapmış. Eşimin hayali Köy-Koop’u ihracat yapacak kurumsal bir kapasiteyi ulaştırmak. Hangi koltukta oturursam destek vermeye devam edeceğim! Kamu kurumları kooperatiflerden doğrudan teminle alım yapabiliyor. Tire’den, Bademli’den, Gönenci’den 12 yıldır alım yapmaktadır. Tire Kooperatifi tek süt alımı yapılan kooperatifti.

Daha çok yerden süt alacağız dedik. Yaptık da…Artık sadece Tire Kooperatifinden değil Bergama ve Kiraz’daki kooperatiflerden süt almaya başladık. Bergama ve Kiraz belediye başkanları AKP’li… Tire’den neden alımı azalttığımızı söylüyorlar. Neden diğer kooperatiflerden alınmasın. Köy-Koop birliği o parayı cebine mi koyuyor sanıyorsunuz?”

Soyer açıklamalarını şöyle sürdürdü:

‘SİYASETLE ZENGİNLEŞEN SİYASETÇİLERDEN DEĞİLİZ’

“Emin olun, biz siyasetle zenginleşen siyasetçilerden değiliz. Otobüs garajını plazaya çevirip izin veren siyasetçilerle, yeşil alanın planını değiştirip gökdelen diken siyasetçilerle ilişkimiz olmaz. Onlara benzemeyiz. Bizim bu tür siyasetçilerle hiçbir benzerliğimiz yoktur.

Biz ne zaman hangi parayla mutlu oluruz biliyor musunuz? Eşinden şiddet gören kadın ona iş buluyorsak ve o kendi ekmeğini kazanmaya başlıyorsa onun aldığı maaştan mutlu oluyoruz. Midye dolmayı Mardinli erkekler satar oysa ki kadınlar yapar.

Midye restoran kurma hayalini kuruyorlar. O midyeden analarının ak sütü gibi helal kazandıkları paradan mutlu oluyoruz. Cebine haksız kazanç giren siyasetçilerden değiliz çok şükür. Köy Koop’un yasal olarak yönetim kurulu başkanını kimin olduğunun önemi yoktur. Çünkü ticareti yoktur. Siz milyonluk faturaları çıkarıp gösterirseniz bu insafsızlıktır.

‘PERFORMANS VE İCRAAT ÜZERİNDEN YARIŞALIM’

Soyer ayrıca, “Bu krizlerle başa çıkmanın yolu el ele vermekten geçiyor. Ancak bu tür söylemlerle samimiyet ortak çalışma iklimini korumak mümkün değil. Gelin İzmir’in sorunlarını birlikte çözelim. Siyasette yarışacaksak performans üzerinden yarışalım. Siyaset bir kenti dönüştürme sanatıysa gelin birlikte yapalım. Bu şehrin insanları icraat üzerinden yarışanları takdir eder ve haklarını teslim eder. Bu şehir ve güzel insanları buna değer. Bizi bilen bilir bilmeyen de kendi gibi bilir.”

MİZAH FESTİVALİYLE İLGİLİ ELEŞTİRLERE SON NOKTAYI KOYDU

Başkan Soyer, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 16-25 Aralık tarihleri arasında düzenlediği Uluslararası İzmir Mizah Festivali’ne, Türk ve İslam karşıtı karikatüristlerle gündeme gelen isimlerin davet edilmesine ilişkin tartışmalara da son noktayı koydu. Soyer şunları söyledi: Bu festivalin misafirlerini biz davet etmiyoruz. Heyet davet ediyor.

Hep yurtiçinde yapılıyordu. Elbette sosyal medyada haberler çıktıktan sonra ben de araştırdım. Geçmişte Kürşad Tüzmen, Bakanlığı döneminde eleştirilen karikatüristi davet etmiş. Büyük ihtimal hediye edilen karikatür evinin duvarında asılı duruyordur.

Bilin diye söylüyorum. Yine aynı şekilde Bülent Arınç Bey davet etmiş. Tekrar bakacağım. Biz davet ettiğimiz konuğun hangi değerlere nasıl saldırdığını bilemeyiz ki…Bu kişi Fransa’daki bir gazetenin baş karikatüristi.

Kendisinin ifadelerini okudum. Neyle suçlandığını biliyor. Ama kendisi ne ifade ettiğini açıklamış. Eğer böyle bir hadsizlik olursa gereğini yaparız. Ayrıca misafirlerin masrafları milletin kasasından ödenmiyor. Ücret ödenmeden geliyorlar.”

‘EŞREFPAŞA HASTANESİ’ YANITI

Eşrefpaşa Hastanesi ile ilgili eleştire de yanıt veren Başkan Soyer, “Eşrefpaşa Hastanemiz Sağlık Müdürlüğü ile birlikte çalışıyor. Temiz hastane olarak kullandıkları için boş yatak olabilir. Deprem sırasında ağır hasar gördü. Bakıma rağmen hizmet vermeye devam ediliyor. 2014’te şehir hastanesinin temeli atıldı, hala bitmedi. 6 sene geçmiş durumda. Bunu bilelim diye söylüyorum” dedi..

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2024 | Kuzeyegehaber.com