Ana sayfa » Kültür-Sanat » MAYIS AYININ KİTABI, ‘TAPU TAHRİR DEFTERLERİNE GÖRE 16. YÜZYILDA GÜZELHİSAR..’

MAYIS AYININ KİTABI, ‘TAPU TAHRİR DEFTERLERİNE GÖRE 16. YÜZYILDA GÜZELHİSAR..’

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

Koronavirüs ile etkin mücadele için vatandaşlarına ‘Evde Kal’ çağrısı yapan Aliağa Belediyesi, evinde kalan vatandaşlarına mayıs ayının kitabı olarak Aliağa Kent Kitaplığı’nın 7’nci yayını ‘Tapu Tahrir Defterlerine Göre 16. Yüzyılda Güzelhisar’ı hediye ediyor.

Salgınla mücadele kapsamında Aliağalıların evlerinde geçirdikleri zamanı kitap okuyarak değerlendirmelerini hedefleyen Aliağa Belediyesi, bu ay ‘Tapu Tahrir Defterlerine Göre 16. Yüzyılda Güzelhisar’ adlı eseri okuyucularına yeniden sunuyor.

Tarih severlerin başucu, akademi dünyasının ise kaynak kitabı olan 215 sayfalık dev eser Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Yakınçağ Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Hilal Ortaç tarafından kaleme alındı.

Başbakanlık Osmanlı Arşivi ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Arşivlerinden yararlanılarak hazırlanan kitapta Güzelhisar’ın, dolayısıyla da Aliağa’nın, 16.yüzyıldaki ekonomik ve sosyal yaşamı tapu tahrir defterleri ile ortaya konuldu.

KİTAP, 65 YAŞ ÜSTÜ VE 20 YAŞ ALTI VATANDAŞLARIN EVLERİNE ULAŞTIRILACAK..

Aliağa ve bölge tarihine ışık tutan esere sahip olmak isteyen vatandaşlar kitabı Hilal Masa’da ücretsiz alabilecekler. Ayrıca, yasağı gereği sokağa çıkmaları yasak olan 65 yaş üstü ve 20 yaş altı kitap severlerin ALO 153 Hilal Masa’dan talep etmeleri halinde kitap evlerine ücretsiz olarak ulaştırılacak..

İÇİNDEKİLER..

“TAPU TAHRİR DEFTERLERİNE GÖRE 16. YÜZYILDA GÜZELHİSAR” adlı eserin içeri şu bölümlerden oluşuyor;

1. Saruhan Sancağı Güzelhisar-ı Menemen Kazası
2. Güzelhisar-ı Menemen Kazası’na ilişkin defterler

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2023 | Kuzeyegehaber.com