Ana sayfa » Kültür-Sanat » MART AYININ KİTABI: ‘ALİAĞA COĞRAFYA ATLASI’

MART AYININ KİTABI: ‘ALİAĞA COĞRAFYA ATLASI’

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

Türkiye’nin ilk ilçe atlası olma özelliğine sahip ‘Aliağa Coğrafya Atlası’ mart ayının kitabı olarak kitapseverlerle buluşuyor. ‘Aliağa Coğrafya Atlası’na sahip olmak isteyen okurlar, kitabı mart ayı içerisinde Aliağa Belediyesi merkez binasında faaliyet gösteren Hilal Masadan ücretsiz edinebilirler.

Aliağa Belediyesi’nin ‘Oku, Okut’ projesi kapsamında sürdürdüğü ve kitapseverlerin yoğun ilgi gösterdiği her ay bir kitap kampanyası tüm hızıyla sürüyor. Aliağa Kent Kitaplığı’nın 10.yayını olan ve Doç. Dr. Emre Özşahin ile Dr. Öğr. Üyesi İlker Eroğlu tarafından hazırlanan ‘Aliağa Coğrafya Atlası’ coğrafyaya ilgi duyan okuyucuların bir kez daha beğenisine sunuluyor. 120 sayfalık büyük boy eser Aliağa ile ilgili coğrafi verilerin toplanması, görselleştirilmesi, analizi ve dağıtımı bakımından önem taşıyor. 

HARİTA VE FOTOĞRAF İÇERİĞİYLE DESTEKLENDİ

‘Aliağa Coğrafya Atlası’ kentin jeolojik, jeomorfolojik, iklim, hidrografya, toprak, bitki örtüsü, nüfus, yerleşme, tarım, hayvancılık, arazi kullanımı, sanayi, ticaret ve turizm özelliklerini okuyucuya tanıtıyor. Ayrıca yayın, zengin bir harita ve fotoğraf içeriğiyle desteklendi.

Aliağa Belediyesi’nin destekleriyle hazırlanan çalışma Aliağa ve coğrafya bilimi adına önemli bir görsel başvuru kaynağı niteliği de taşıyor. Kitapta yer alan yazılı ve görsel veriler başta yöre insanı olmak üzere turistlere, yatırımcılara ve bilimsel çalışma yapacaklara ışık tutuyor.

Atlasın içinde yer alan bilgiler, farklı kişi, kurum ve kuruluşlardan alınan tematik haritalar veya istatistiksel verilerin arazi çalışmaları eşliğinde toplanan yersel verilerle birleştirilip, bilgisayar ortamında işlenmesi sayesinde elde edildi.

Stratejik konumu, köklü arkeolojik ve tarihi değerleri, zengin doğal kaynakları, yüksek katma değerli ürün üretimi odaklı sanayi yapısı ile hem bölge hem de ülke genelinde yüksek potansiyel taşıyan Aliağa coğrafyasının, görsel açıdan okuyucuya sunulması ve kentin mekânsal olarak haritalanabilen yönlerinin tanıtılması amaçlandı.

‘ALİAĞA COĞRAFYA ATLASI’

İÇİNDEKİLER:

1. Coğrafi Konum

2. Jeolojik Özellikler

3. Jeomorfolojik Özellikler

4. İklim Özellikleri

5. Hidrografya Özellikleri

6. Toprak Özellikleri

7. Bitki Örtüsü Özellikleri

8. Nüfus ve Yerleşme Özellikleri

9. Tarım ve Hayvancılık Özellikleri

10. Arazi Kullanım Özellikleri

11. Sanayi ve Ticaret Özellikleri

12. Turizm Özellikleri

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2023 | Kuzeyegehaber.com