Ana sayfa » Güncel » TMMOB; “ÖNCEDEN UYARIYORUZ, 1 BÜYÜK DEPREM OLACAK!, ÖNLEM ALINSIN..”

TMMOB; “ÖNCEDEN UYARIYORUZ, 1 BÜYÜK DEPREM OLACAK!, ÖNLEM ALINSIN..”

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası, “Önceden uyarıyoruz büyük deprem olacak önlem alınsın!” başlıklı basın açıklaması yayınladı. Açıklamada madde madde neler yapılmasına ilişkin bilgilendirme yapıldı.

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası’nın yaptığı açıklamada depreme dayanıklılığı yeterli seviyede olmayan binaların, bir an önce devlet tarafından tespit edilmesinin altı çizilerek, dayanaklı hale getirilmesi gerektiği belirtildi.

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası’nın yaptığı açıklamada İmar affına da dikkat çekilerek, “DASK kapsamına dahil edilmediğini ve depreme dayanıklılık raporu sunulmadığını bir kere daha hatırlatmak gerekir.

İmar affı gibi bilim ve teknikten uzak politikalar derhal terk edilmeli, imar durumuna aykırı binaların kayıt altına alınmasıyla yasal bir kılıfa uydurulmaya çalışılması yerine bu binaların kaçak katları derhal yıkılmalıdır.

06.06.2018 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanan “Yapı Kayıt Belgesi Verilmesine İlişkin Usul ve Esaslar” başlıklı imar affı olarak da bilinen düzenlemeden yararlanan tüm yapıların depreme dayanıklılığı kamu tarafından kontrol edilmeli, yeterli şartları sağlamayan yapılar yıkılmalıdır.”

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası’nın yaptığı genel basın açıklamasının tamamı şu şekilde: Coğrafi Bilgi Sistemi altyapıları derhal geliştirilmeli; acil durumlarda ilk ihtiyaç duyulacak sağlık, itfaiye ve arama kurtarma ekiplerinin merkezlerine anlık verilerin iletilmesi sağlanmalıdır.

Bu ekiplere açık ve kullanılabilir yolların aktarılması, hayat kurtarıcı düzeyde olacaktır. Aynı zamanda halkın kullanabileceği mobil uygulamalarla deprem toplanma alanları, gıda ve diğer ihtiyaçlara olan ulaşım; akıllı sistemlerle anlık olarak hizmete sunulmalıdır.

ÇADIR KENT..

Depremin ardından oluşturulacak çadır-prefabrik yaşam alanlarının temiz su, elektrik ve kanalizasyon gibi altyapı çalışmaları ivedilikle tamamlanmalı, yeterli sayıda konteyner hazır bulundurulmalıdır.

BİLİMSEL ÇALIŞMALAR..

Yer bilimleri alanında çalışma yapan tüm kurum ve kuruluşların bütçesi arttırılmalı, herkesin bu alanda çağın bilgi, birikim ve teknolojisine ulaşması sağlanmalıdır.

MESLEK ODALARINA DANIŞILMALI..

Siyasi iktidar; deprem ile ilgili çalışmalarına başta TMMOB olmak üzere konunun uzmanı ilgili meslek kuruluşlarını dahil etmeli ve bu kuruluşların uyarılarını dikkate almalıdır..

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

© 2015 – 2022 | Kuzeyegehaber.com