Ana sayfa » Güncel » “CUMHURBAŞKANI, FİLTRESİZ BACAYI VETO ETTİ, İYİ İNSAN OLDU..”

“CUMHURBAŞKANI, FİLTRESİZ BACAYI VETO ETTİ, İYİ İNSAN OLDU..”

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-TBMM genel kurulunda bütçe görüşmeleri devam ediyor. İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray, İktidarı geçmişte yaptığı uygulamaları ve gündemdeki konular üzerinden sert bir dille eleştirdi.

En büyük ombudsmanlık kurumunun TBMM olduğunu söyleyen Çıray, bugün referandum olsa güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçileceğini iddia etti.

Çıray, “Komisyon ilk bir buçuk ayında gerçekten etkili ve verimli bir faaliyet yürüttü. Özellikle de 2016 öncesi Genelkurmay Başkanlıklarının tanıkları dinbaz örgütlenmede, iktidar partisinin sorumluluğuna dair önemli ipuçları veriyordu. Her şey çok iyi giderken, birdenbire, Sayın Bahçeli’den yeni bir Anayasa önerisi teklifi geldi ve gündem değişti.

Komisyon battal hale geldi ve devamında yeni Anayasa taslağı iktidar partisi tarafından ortaya çıkarıldığında gördük ki bu Anayasa milletin Meclisinden milletin bütçesini yapma ve denetleme hakkı başta olmak üzere ta kuruluşundan beri bu yüce kurumun uhdesinde bulunan işlevleri ya daraltıp ya da kaldırmıştır veya tamamen ortadan kaldırarak yeni bir rejim değişikliğine giden yolu açan bir Anayasa önerisiydi” hatırlatmasında bulundu.

2017’DE REJİM DEĞİŞTİ..

Yüksek Seçim Kurulu marifetiyle 17 Nisan 2017’deki şaibeli referandum ile Türkiye’de rejimin değiştiğini ifade eden İyi Partili Çıray, “Anayasa değişikliği, yürütme gücünü Başbakan ve başkanlığındaki hükûmetten alıp Cumhurbaşkanına devredince ilk kuralın yok edilmesi daha da dramatik bir hâl aldı.

CHP lideri Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun ve ona eşlik eden 15 CHP milletvekilinin ahlaklı siyaset anlayışları ve sonra Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’in doğru olanı en doğru anda yapmayı sağlayan liderliğiyle İYİ Parti’nin seçime girmesini engelleme oyununu bozduk, sonra da Saadet Partisi ve Demokrat Partiyle Millet İttifakını kurduk.

Dünyada eşi benzeri olmayan siyaset bilimcilerin tam bir ucube olarak niteledikleri bir rejim ortaya çıktı. Her şeyin ve bu arada bütçe yapma hakkının da tek kişide toplandığı bir kuvvetler birliği rejimine dönüştü” diye konuştu.

TERMİK SANTRAL HATIRLATMASI..

Bugün referanduma gidilse Türkiye’nin güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçeceği iddiasında bulunan Aytun Çıray, iktidarın buna cesaretinin olmadığını söyledi. Çıray, “24 termik santrale filtre sistemleri kurulmasını tam iki buçuk yıl öteleyen kanun değişikliğinin kabulünden söz ediyorum.

Bu santrallerin bulunduğu yerleşim bölgelerindeki insanlarımıza, mesela Silopili bir kardeşimize ve içi hâlâ 300 maden ocağı işçisi şehidiyle yanan Somalı vatandaşımıza sorsaydık “Bu değişikliğe nasıl bakıyorsunuz?” diye, cevapları ne olurdu acaba? “Biz yeteri kadar kömür dumanıyla zehirlendik, hiç olmazsa çocuklarımız zehirlenmesin.” demezler miydi?

Cumhur İttifakı’nın oylarıyla, filtre takmayı iki buçuk yıl erteleme teklifi geçti, Cumhurbaşkanı da veto ederek “iyi insan” oldu. Daha doğrusu, hep sergilenen iyi adam-kötü adam, havuç-sopa oyunu yine oynandı. Bazı iktidar vekili arkadaşlarımız ve cümle yandaş kalem bunu kuvvetler ayrılığı ilkesinin var olduğunun ve işletildiğinin bir kanıtı olarak göstermeye çalıştı.

Vakıfbank’ın Varlık Fonuna devredildiğini hatırlatan Çıray, İktidarın, İş Bankası’na dokunma ile ilgili duyumlar aldıklarını ve milletin zenginliği olan varlıklara dokunmaktan vazgeçmeleri uyarısında bulundu..

Kaynak-İz Gazete

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2022 | Kuzeyegehaber.com