Ana sayfa » Kültür-Sanat » ALİAĞA’YA KERVAN YOLU PROJESİ İLE 10 KİLOMETRELİK DAĞ BİSİKLET ROTASI

ALİAĞA’YA KERVAN YOLU PROJESİ İLE 10 KİLOMETRELİK DAĞ BİSİKLET ROTASI

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

Doğal güzellikleri ve kültürel farklılıkları ile özgün bir coğrafyada yer alan Aliağa, sanayi tesislerine ev sahipliği yapmasının yanı sıra turistik alanlarıyla da ön plana çıkıyor.

Gelecekte turizmin önemli merkezlerinden biri olmayı hedefleyen Aliağa’da çeşitli türlerden birçok doğal ve kültürel kaynak bulunuyor. Turizm bölgesi olmayı bekleyen Yeni Şakran, Saruhanlı Beyliği’ne ve Osmanlı Devleti’ne yıllarca Kazalık yapmış Güzelhisar, kent sınırları içerisinde yer alan antik kentler, höyükler, tarihi camiler, Aliağa Kuş Cenneti, Suuçan Şelalesi gibi birçok tarihi ve doğal güzellikler Aliağa’nın önemli turistik değerlerini oluşturuyor.

Termal kaynakları, Mavi Bayraklı plajı, sosyal donatı alanları, yürüyüş ve dağ rotaları ile 13 kilometrelik bisiklet yoluyla da ön plana çıkan Aliağa, turizm için büyük bir potansiyeli içerisinde barındırıyor.

Yöre tarihine ışık tutan Ege Gübre Bölgesi, Bozköy Höyücek, Helvacı Höyücek, Araptepe, Melengiç Sekisi, Çaltılıdere höyükleri şeklinde isimlendirilmiş yerleşim kalıntıları da önemli turizm varlıkları arasında yer alıyor.

Türk-İslam kültürüne ait izlerin görüldüğü Güzelhisar Balaban Paşa Camii, Güzelhisar Ali Ağa Camii, Aliağa Çarşı (Merkez) Camii, Yukarışakran Camii, Yenişakran Reşadiye (İskele-Abdülkadir Geylani) Camii, Eski Hacıömerli Camii ve Helvacı Yukarı Camii yöredeki diğer tarihi eserler olarak biliniyor.

Uygarlık tarihinin yaklaşık 8 bin 500 yıl öncesine dayandığı Aliağa ve çevresinde bulunan başlıca antik kentler; Myrina, Gryneion, Tisna, Kyme, Aigai, Larisa ve Elaia’dır. Yine yörenin eski yerleşimlerinden olan Güzelhisar Mahallesi’nin güneydoğusundaki Sivriler Tepe üzerinde Helenistik yol kontrol kulesine ait kalıntılar da araştırmacılar tarafından tespit edildi.  

ALİAĞA KUŞ CENNETİ..

Güzelhisar Çayı tarafından oluşturulmuş delta ovası ile Yalı Mahallesi Plajlar mevkisinde yer alan ve Osmanlı döneminde önemli bir tuzla olan Aliağa Kuş Cenneti, oldukça önemli ve hassas bir doğal mekân olma özelliğini koruyor.

27 hektarlık alanı ile Türkiye’nin en değerli sulak alanlarından olan ‘Aliağa Kuş Cenneti’ Türkiye’deki 425 kuş türünden 103’ünü misafir ediyor. Özellikle flamingoların boy gösterdiği Aliağa Kuş Cenneti, kuş gözlemcileri ile doğa fotoğrafçılarının vazgeçilmez rotaları arasında bulunuyor.

ALİAĞA’YA 10 KİLOMETRELİK DAĞ BİSİKLET ROTASI..

Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Aliağa’yı kültür turizminin öncü kentlerinden biri yapmayı hedefleyen Aliağa Belediyesi, “Bergama’dan Smyrna’ya Aliağa Kervan Yolu” projesi kapsamında dış mahallelere ilk etapta 10 kilometrelik dağ bisiklet rotası kazandıracak.

Aliağa Belediyesi Güzelhisar Mahallesi, Çıtak Mahallesi, Uzunhasanlar Mahallesi, Karaköy Mahallesi ve Hacıömerli Mahallesi’nden Bergama’ya kadar uzanan tarihi kervan yolu projesini İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi ile birlikte yürütülüyor. Projenin tamamlanması ile birlikte tarihi kervan yolu güzergâhında bisiklet tutkunları için ilk etapta 10 kilometrelik dağ bisikleti rotası eklenecek.

Bunun yanı sıra bisiklet grupları için tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri güvenli kamp merkezleri kurulacak. Bisiklet tutkunları belirlenen rota üzerinden Aliağa’nın tarihi ve turistik yerlerini ziyaret edebilecek..

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2023 | Kuzeyegehaber.com