Ana sayfa » Güncel » 2019 BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ ÖDÜLÜ, ÜNLÜ’NÜN..

2019 BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ ÖDÜLÜ, ÜNLÜ’NÜN..

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-Karşıyaka Belediyesi ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) tarafından geleneksel hale getirilen ‘Basın Özgürlüğü Ödülü’nün bu yılki sahibi Gazeteci Ünsal Ünlü oldu.

Medyadaki zorlu koşullara karşılık, evine kurduğu stüdyosundan her gün binlerce takipçiye ulaşan yayınlarla tek başına yaptığı gazetecilik ve direnme gücü sebebiyle Ünlü’ye layık görülen ödül, Zübeyde Hanım Nikah Evi’nde düzenlenen törenle takdim edildi.

YOĞUN KATILIM..

Törene Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, Meclis Üyeleri ve bürokratlar, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Edremit Belediye Başkan Yardımcısı Tayfun Gerkuş, basın mensupları, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, muhtarlar ve Karşıyakalılar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, Karşıyaka Belediyesi Oda Orkestrası kısa bir müzik dinletisi sundu. Salonu dolduran konuklar tarafından alkışlarla karşılanan Ünsal Ünlü, ödülünü Başkan Tugay ve Misket Dikmen’in elinden aldı. Ünlü’ye, 1912 Karşıyaka Derneği adına Semih Türetken tarafından da KSK atkısı hediye edildi.

“BU ÖDÜL HEPİMİZİN”

Karşıyaka Belediyesi ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti’ne anlamlı ödül için teşekkür eden Ünsal Ünlü “Ben, gazetecilik yapmaya çalışan bir adam; sizler, haber alma özgürlüğüne sahip ülkenin yurttaşları olarak hepimiz ortak bir çaba için beraberiz. Öğrenmek istiyoruz. Biz öğrenmek ve tarihe not düşmek zorundayız.

Derler ya marifet iltifata tabidir diye. Ortada bir marifet varsa hepimizin marifetidir. Bu marifeti iltifata tabi tuttukları, duyarlılıkları ve ‘Burada insanlar bir şey yapıyor’ diyerek hepimizi ödüllendirdikleri için çok teşekkür ediyorum. Hapisteki, kendisi dışarda ama gönlü hapiste olan, gazetecilik onurunu dik tutmak isteyen bütün meslektaşlarım için defalarca ödül alındı. Ama ben bu ödülü hepimizin adına almak istiyorum. Bu ödül hepimizin” dedi.

“YÜREKLİ GAZETECİLERE İHTİYACIMIZ VAR”

İGC Başkanı Misket Dikmen ise “Basının bütün sorunları çerçevesinde, bugüne kadar zindanlardan yazmaya, konuşmaya, düşüncesini ifade etmeye çalışanlara; haberi tek bir bakışla, algı yaratma amacıyla değil gerçek boyutu ile vermeye çalışanlara gazetecilik ödülünü vermeye çalıştık. Aslında hepsi bu yolda çaba gösteren gazetecileri simgeleyen ya da onlar adına bu ödülü alanlardı.

Türkiye’de basın, o kadar sıkıntılı bir süreç içerisinde ki, ciddi bir tıkanma var. En önemlisi Türkiye’de tek seslilik var. Gazeteciler haberi olduğu gibi, bir gazeteci gözünden ifade etmekte zorlanıyor. Yaratılan korku iklimi yüzünden sansürü de geçtik, ne yazık ki artık otosansür uygulanıyor.

Tam da bu ortamda onurlu, cesur yürekli gazetecilere ihtiyacımız var. Bugün ödül alan meslektaşımız Ünsal Ünlü, o onurlu duruşuyla tek başına yepyeni bir mecra açtı. Bize yeni yollarla habercilik yapılabileceğini gösterdi. Yüreğine, kalemine, gazeteciliğine sağlık” dedi..

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

© 2015 – 2022 | Kuzeyegehaber.com