Ana sayfa » Yerel » ALİAĞA’DA, ŞEHİT FETHİ SEKİN ÇOCUK TRAFİK EĞİTİM PARKI HİZMETE AÇILDI..

ALİAĞA’DA, ŞEHİT FETHİ SEKİN ÇOCUK TRAFİK EĞİTİM PARKI HİZMETE AÇILDI..

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

Aliağa Belediyesi tarafından Yeni Mahalle’de projelendirilen 110 dönümlük ‘Kent Parkı Aiolis Kent Belleği ve Anı Evi’ içerisindeki çocuk trafik eğitim parkı hizmete açıldı.

Çocuklarda trafik kültürünün ve bilincinin oluşturmasında önemli rol üstlenecek olan parka İzmir Adliyesi önünde 5 Ocak 2017 tarihinde bölücü terör örgütü üyelerince gerçekleştirilen hain saldırıda şehit düşen polis memuru Fethi Sekin’in ismi verildi. 
 
Aliağa İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün organizasyonu ile gerçekleştirilen açılış etkinliğine Foça Jandarma Komando Okulu ve Eğitim Merkez Komutanı Tuğgeneral Semih Okyar, Foça Amfibi Deniz Piyade Tugay Komutanı Tuğamiral Gürsel Çaypınar, İzmir İl Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın, Aliağa Kaymakamı Erhan Günay, Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, Aliağa Garnizon Komutanı Albay Faruk Altun, Aliağa Cumhuriyet Başsavcısı Hikmet Salman, İlçe Jandarma Komutanı Rıfkı Kulaksız, İlçe Emniyet Müdürü Yasin Uğurtaş, Sahil Güvenlik Bot Komutanı Yüzbaşı Özgür Acar, daire amirleri, sivil toplum kuruluşları, siyasi parti temsilcileri ile Şehit Fethi Sekin’in ailesi katıldı.
 
AŞKIN: “TRAFİK KÜLTÜR VE SAYGI İŞİDİR”
Saygı duruşunda bulunulması ve istiklal marşının okunması ile başlayan program protokol konuşmalarıyla devam etti. Programın açılış konuşmasını İzmir İl Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın yaptı. Aşkın yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Milletler ancak kahraman evlatlarının omuzlarında yükselir. Büyük Türk Milleti tarihin gördüğü en erdemli millettir. Türk Milleti kahraman evlatlara sahip olma konusunda dünyanın en şanslı milletidir. Bu sayede tüm dünyanın gıpta ile baktığı bir ülkemiz var.

Başta Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete intikal etmiş, aziz kanlarını bu ülkenin güvenliği için bu topraklara dökmüş tüm kahraman şehitlerimizi minnetle yad ediyorum. Trafik güvenliği ülkemizin önemli sorunlarından bir tanesi. Bu sorunun çözümü noktasında İzmir İl Emniyet Müdürlüğü olarak önemli çalışmalar içerisindeyiz. Trafik bir kültür ve saygı işidir. Çocuklarımıza bu kültürü yerleştirebilirsek trafik güvenliği açısından gelişmiş ülkelerin üzerine çıkabiliriz”
 
GÜNAY: “TRAFİK TOPLUMSAL BİR MESELEDİR”
Trafiğin nesilleri ve kuşakları eğitme işi olduğunu belirten Aliağa Kaymakamı Erhan Günay, “7’den 77’ye hepimiz trafiğin içerisindeyiz. Trafik toplumsal bir meseledir. Sizin hiçbir hatanız olmasa bile trafik hata affetmiyor. Karşınızdan gelen sürücülerin yaptıkları hatalar sizin hayatınıza mal olabiliyor.

Çocuklarımızın trafik eğitimi açısından çok önemli bir tesisin açılışını yapıyoruz. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile İlçe Emniyet Müdürlüğümüz arasında yapılan protokol gereği ilkokul ve okul öncesi çocuklarımız bu parkta trafik eğitimi alacak. Çocuklarımız trafik eğitimi sayesinde bilinçli birer birey olarak yetişecekler” dedi.
 
AÇILIŞI ŞEHİT KIZI YAPTI..
Protokol konuşmalarının ardından Şehit Fethi Sekin Çocuk Trafik Eğitim Parkı’nın açılışı yapıldı. Parkın açılış kurdelesini Şehit Fethi Sekin’in küçük kızı Nisa Sekin kesti. Protokol üyeleri teorik eğitimlerin verileceği sınıfı ziyaret etti. Program sonunda çocuklar trafik polisleri eşliğinde eğitim alanında akülü araba ve bisiklet kullandı.
 
ÇOCUKLARIN TRAFİK EĞİTİMİNE ÖNEMLİ KATKI SAĞLAYACAK..
Beş bin metrekare alan üzerine kurulan parkta çocukların trafik kurallarını eğlenerek öğrenmesine yönelik eğitimler verilecek. Oluşturulan sinevizyon odasında teorik bilgilerin aktarılacağı, ardından da çocukların pratik yapma şansı yakalayacağı trafik eğitim parkında yaya geçitleri, trafik ışıkları, bisikletler ve akülü araçlar yer alıyor.

Pratik eğitimlerde çocukların trafikte ne yapmaları gerektiği, üst geçitlerin nasıl kullanılacağı, trafik levha ve ışıklarının ne işe yaradıkları uzman eğitmenler tarafından gösterilerek aktarılacak.
 
PARK ALANI ALİAĞA TARİHİNE DE IŞIK TUTUYOR..
Ayrıca park alanı içerisinde yer alan ve Aliağa’nın antik kentlerine atıfta bulunan köprü de Aliağa tarihine ışık tutuyor. Antik kent sikkeleri ile resmedilen köprünün çevresinde sürüş yapan çocuklar Aliağa tarihini de erken yaşlarda öğrenecek..

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2023 | Kuzeyegehaber.com