Ana sayfa » Güncel » BERGAMA BELEDİYESİ İŞÇİSİ; “SENDİKAMIZA DOKUNMAYIN DEDİ!”

BERGAMA BELEDİYESİ İŞÇİSİ; “SENDİKAMIZA DOKUNMAYIN DEDİ!”

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-Bergama Belediyesi’nde üyesi oldukları Genel-İş sendikasından baskı ile aynı iş kolunda başka bir sendikaya üye olmaya zorlanan işçiler için basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasında ise Bergama Belediyesi’ne suç işliyorsunuz uyarısında bulunuldu.

Bergama Belediyesi’nde uzun süredir gündeme gelen mobbing iddialarının ardından DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikasına üye olan işçilerin ‘baskı ve tehdit’ ile istifa ettirilip Hizmet-İş Sendikasına üye olmaları istenmişti.

Bunun içinde İnsan Kaynakları Müdürü Şerif Topal’ın işçileri birer birer çağırdığı ve ‘bu iş bu hafta bitecek, sendika değiştirmeyenler için gereği yapılacak’ dediği, haberi alan Genel-İş Sendikası İzmir 4 No’lu Şube Başkanı Şükret Sevgener’in ise Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduğu öğrenilmişti.

Tüm bu yaşananlardan sonra DİSK yetkilileri ilk olarak Bergama Belediyesi önünde oturma eylemi başlattı. Yapılan basın açıklamasında ise Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu’nun, Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak sözleşmelerine imza atılan İLO ilkelerini ihmal ettiği, Türk Ceza Kanunu’nun 118’inci maddesine göre alenen suç işlediği vurgulandı.

İzmir 4 No’lu Şube Başkanı Şükret Sevgener tarafından okunan basın açıklamasında; “Bergama halkı, belediye başkanına Anayasımızca ve imzaladığımız İLO sözleşmeleri prensipleri ile güvenceye alınmış işçilerin en temel hakları olan sendikal haklarını gasp etmek için oy vermemiştir. Bergama belediye işvereni ve belediye bürokratları siyasi iktidarın yandaşı olan sendikaya işçiler baskı, zor, tehdit ve korkuyla üye yaptırmaya çalışmaktadır.

Hak-İş’e bağlı Hizmet-İş Sendikası’na belediyede oda verilerek işçilerin iktidar gücüyle sindirilip istifa etmelerini sağlamaya çalışmak olsa olsa baskıcı ve otoriter yöntemlerle sonuç almaya çalışmaktır” denildi. Basın açıklamasında ayrıca; “Sendikal haklar ve özgürlükler açısından işveren baskılarına karşı durmaları gerekirken Bergama Belediyesi’nde işveren baskısını talep ederek işyerlerinde örgütlenme anlayışında olan işveren yanlısı Hizmet-İş sendikasının takındığı bu tutum sendika hareketi adına içler acısı hatta teşhir edilmesi gereken ibretlik bir durumdur.

Buradan tüm sendikalara sesleniyoruz: Sendikal haklara saygı gösterin, işçinin sendika seçme özgürlüğünü elinden almayın. Buradan belediyelerde çalışan tüm işçilere sesleniyoruz: İradenize ipotek koymaya çalışanlara karşı çıkın, baskı ile şu veya bu sendikaya üye olmayın. Sizi baskıyla, tehditle ve korkutmayla herhangi bir sendikaya üye olmaya zorlayanlar, hem Türk Ceza Kanunu’na hem de altına imza attığımız İLO sözleşmelerine göre açıkça suç işlemektedirler” denildi..

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2023 | Kuzeyegehaber.com