Ana sayfa » Bilim-Teknoloji » İNGİLİZLER, RÜZGAR ENERJİSİNİ, DEV BİR BATARYA DA DEPOLAYACAK..

İNGİLİZLER, RÜZGAR ENERJİSİNİ, DEV BİR BATARYA DA DEPOLAYACAK..

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-İngiltere’nin enerji tedarikçisi Scottish Power, 214 rüzgâr türbininden yenilenebilir enerji elde etmek için büyük bir batarya depolama sistemi başlatmayı planlıyor.

50 megavatlık lityum-iyon batarya, Scottish Power’ın rüzgâr hızları yüksekken enerji depolamasını, düşük olduğunda ise enerjinin serbest bırakılmasını sağlayacak. The Guardian’a göre bu, İngiltere’nin bugüne kadarki en iddialı enerji depolama projesi.

Bataryalar ayrıca rüzgârın ürettiği elektriğin dalgalanmalarını doldurmak için kısa bir güç patlaması yapacak. Yeni rüzgâr türbinlerinin inşaatının gelecek yılın başlarında Whitelee rüzgâr çiftliğinde başlaması bekleniyor ve bataryanın 2020’nin sonunda çalışması bekleniyor. Scottish Power, diğer yenilenebilir enerji sahalarının en az altı tanesinde benzer bir dizi proje izleyecek.

Birkaç ay önce Scottish Power, İngiltere’deki son dört benzin istasyonunu sattı. Şirket sadece yenilenebilir enerjiye odaklanmayı planlıyor ve bu batarya depolama projesi amaçları için kritik bir adım. 2017’de, Tesla, Kaliforniya ve Hawaii’de benzer batarya depolama sistemlerini denedi, ancak ABD’de bu projeyi henüz gerçekleştiremedi.

Belki, İngiltere’de gerçekleşen bu girişim ABD’de de karşılık bulabilir ve ilerleyen dönemde ABD’de elektrik santrallerini kapatarak tamamen yenilebilir enerji kaynaklarına geçiş yapabilir..

Kaynak-Webtekno

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2022 | Kuzeyegehaber.com