Ana sayfa » Güncel » BU OKULDAN MEZUN OLAN HİÇ BİR ÖĞRENCİ İŞSİZ KALMIYOR!

BU OKULDAN MEZUN OLAN HİÇ BİR ÖĞRENCİ İŞSİZ KALMIYOR!

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-İzmir’deki Bornova Mazhar Zorlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi de endüstri 4.0 hamlesi yapan eğitim kurumlarından biri olarak dikkati çekiyor.

Okulda, Türkiye ve Japonya arasında hazırlanan protokolün ardından elektronik, mekanik ve bilgisayar alanlarına ara elaman yetiştirilmesi amacıyla yeni sınıflar, laboratuvarlar oluşturuldu.

Öğrenciler, oluşturulan fabrika laboratuvarı, endüstri 4.0 laboratuvarı, FMS laboratuvarı, fabrika otomasyon laboratuvarı ve robot kulübü gibi alanlarda el becerilerini geliştiriyor ve yeni tasarımlara imza atıyor.

“Eğitim fakültesi gibi eğitim veriyoruz”
Mazhar Zorlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Mustafa Nazman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, plastik teknolojileri ve otomasyon teknolojisi olmak üzere 2 bölümden oluşan okulda 658 öğrenciye eğitim verildiğini söyledi.

Okulun kurucusu Mazhar Zorlu’nun çocuğunu Avusturya’da plastik teknolojileri eğitimine gönderdikten sonra bu okulu açtığını anımsatan Nazman, Türk ve Japon hükümetinin ortak çalışması sonucu meslek lisesi bünyesine otomasyon teknolojileri bölümünün kazandırıldığını ifade etti.
Otomasyon teknolojileri bölümünün gelişen endüstri alanı için büyük önem taşıdığına işaret eden Nazman, şöyle konuştu:

“Türkiye’de elektronik, mekanik ve bilgisayar alanlarında yeterli ara elemana ihtiyaç olduğu kanaati gelişiyor. Bu bölüm Japonya’da da yok. Dolayısıyla bu bölümün yaygınlaşmasını istiyoruz. Okul içerisine endüstriyel otomasyon teknolojileri ve öğretmen eğitim merkezi de kuruldu. Burada bir eğitim fakültesi gibi halen 35 ilden gelen öğretmenlere eğitim veriyoruz.”

Nazman, öğretmenlerin dışında yurt dışından gelen uzman ve mühendislere de eğitim verdiklerini dile getirdi. Mezun olan öğrencilerin piyasada aranan elamanlardan olduklarını vurgulayan Nazman, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ülkemizde ara elamana çok ciddi ihtiyaç var. Liseden mezun olan hiçbir öğrencimiz açıkta kalmıyor. Çok ciddi bir donanımla, eğitimle buradan mezun oluyorlar. Bu nedenle öğrencilerimizin birçoğunu biz buradan çıkar çıkmaz yüksek teknolojiyi kullanan endüstri firmalarına yönlendiriyoruz..”

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2022 | Kuzeyegehaber.com