Ana sayfa » Yerel » “KİTABA DOKUNAN ELLER” PROJESİNİN ÖDÜL TÖRENİ YAPILDI..

“KİTABA DOKUNAN ELLER” PROJESİNİN ÖDÜL TÖRENİ YAPILDI..

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-Aliağa Kaymakamlığı himayesinde Aliağa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Kitaba Dokunan Eller” projesinin ödül töreni Tüpraş Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlendi.

 Törene Aliağa Kaymakamı Erhan Günay, Aliağa Belediye Başkan Vekili Mehmedali Özkurt, Aliağa İlçe Milli Eğitim Müdürü Erdal Bayhan, siyasi parti temsilcileri, daire amirleri, okul müdürleri, veliler ve öğrenciler katılım gösterdi. 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinlik protokol konuşmalarıyla devam etti. 1 Ocak 2019-30 Nisan 2019 tarihleri arasında Aliağa’da 1. Sınıftan 12. sınıfa kadar öğrencilerin okuma faaliyetlerini içeren projede öğrencilerin %96’sına ulaşıldı. Yürütülen projeye Aliağa İlçe Emniyet Müdürü Yasin Uğurtaş ve Ege Mutlu OSGB ve Güray Endüstri Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Özdemir destek oldu.

“Amacımız okuma alışkanlığı kazandırmak”

Aliağa İlçe Milli Eğitim Müdürü Erdal Bayhan konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edildi. Bayhan, “Kitap okumak insanoğlunun kişisel gelişimine katkı veren mühim etkenlerden biridir. İnsanın fikir yapısını, hayal dünyasını geliştirir; sözcük dağarcığını arttırır, insana enformasyon ve birikim kazandırır. İnsan için en kolay etkili öğrenme yolu kitap okumaktır. 

Gelişmiş ülke toplumların, haiz oldukları bilgilerin % 55′ ini kitap kazanmıştır. Gelişmemiş ülkelerin çoğunun karşılaştıkları sorunların temelinde ise eğitimsizlik gibi sorunların temelinde ise eğitimsizlik ve kitap okumamak yatar. Kitap okuyan ve okuduklarını oldukça iyi değerlendirebilen öğrenciler öteki öğrencilere göre oldukça daha başarıya ulaşmış olmaktadırlar. 

Kitaplar yardımıyla kimi zaman uçan bir halıya biner, bilmediğimiz diyarlara seyahat ederiz: yeni arkadaşlıklar kurar, kimi zaman hüzünlerimizi kimi zaman neşemizi bu yeni arkadaşlarla paylaşır, bilmediğimiz evlere konuk oluruz. Geçmişin elem verici vakalarını değiştirmeye gücümüz yetmese de geleceğimizi kitaplardan edindiğimiz tecrübelerle inşa ederiz. Millet olarak kitap okumanın erdemlerinden çok faydalandığımız söylenemez. Bu projenin en önemli amacı öğrencilerimize okuma alışkanlığı kazandırmak. 

Kaymakamımız Sayın Erhan Günay’ın direktifleri doğrultusunda “Kitaba Dokunan Eller” projemize Ocak ayında start verdik. 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren projemize, 23 ilkokul, 18 ortaokul, 12 orta öğretim olmak üzere ilçemizdeki 53 okuldan 4214 ilkokul, 3994 ortaokul, 2905 ortaöğretimden olmak üzere toplam: 11.113 öğrencimiz katıldı. %96 katılımın olduğu projemizde ilkokul öğrencilerimiz ortalama: 1.294 sayfa, ortaokul öğrencilerimiz ortalama: 1.489 sayfa, ortaöğretim öğrencilerimiz ortalama: 10.045 sayfa kitap okudu. 

Projemize kitaba dokunan eller ismini vermiştik. Kazanımlarımıza bakınca sadece kitaplara değil, kalplere dokunduğumuzu gördük. Velilerimiz bir araya gelmiş kitap okuyorlardı. Hayatlarına dokunduğumuzu gördük. Projemizin fikir sahibi Sayın Kaymakamımız başta olmak üzere, Projemizin gerçekleşmesi için büyük çaba sarf eden komisyon üyelerimize, okul müdürlerimize, öğretmenlerimize, sponsorlarımıza teşekkür ediyorum.” İfadelerini kullandı.


“OKURSANIZ HAYAL DÜNYANIZ ZENGİNLEŞİR”

Bayhan’ın ardından konuşmasını yapmak üzere Kaymakamı Günay kürsüye geldi. Günay, “Okumanın önündeki en büyük engeller televizyon ve dijital dünya. Elbette ki yaşadığımız yüzyılda teknolojik araçlardan uzak durmak değil amacımız. Ancak insanın hayatını en verimli ve üretken yaşaması için dengeli ve disiplinli bir yaşam sürmesi gerekiyor. Neden okumalıyız? Okursanız öğrenirsiniz. Öğrenirseniz bilinçlenirsiniz. Bilinçlenirseniz birey olursunuz. Birey olursanız karar verebilirsiniz. Karar verirseniz doğruyu görürsünüz. 

Bir insanın kendine yapabileceği en büyük iyilik gerçekleşmesi başkasına bağlı olmayan hayaller kurabilmesidir. Okursanız hayal dünyanız zenginleşir. Kendi hayallerinizi doğurup büyütürseniz, başkasının hayallerini gerçekleştirmek için uğraşmaz, kendi öz benliğinizle kendi hayatınızı planlarsınız. Projemizi değerlendirirken sayfa sayısına göre bir değerlendirmede bulunduk. Bu proje burada kalmayacak. İlerleyen dönemlerde bu projeyi daha farklı versiyonlarıyla hayata geçireceğiz. Bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” Şeklinde konuştu. 

ÖZGÜR ÖZDEMİR VE YASİN UĞURTAŞA PLAKET..

Konuşmaların ardından Kitaba Dokunan Eller Projesi tanıtım filmi katılımcılara izletildi. Daha sonra Helvacı Ortaokulu Öğrencileri Halk Oyunları Ekibi gösterilerini sahneledi. Halk oyunları gösterisinin ardından proje sponsoru Ege Mutlu OSGB işvereni Özgür Özdemir’e ve programa program yoğunluğu nedeniyle katılamayan Aliağa İlçe Emniyet Müdürü Yasin Uğurtaş’ın yerine Komiser Tahsin Erarslan’a plaket takdimi yapıldı. 

Plaket takdiminin ardından proje kapsamında yapılan yarışmada dereceye giren öğrencilere dizüstü bilgisayar, elektronik kitap ve bisiklet ödülleri verildi..

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2022 | Kuzeyegehaber.com