Ana sayfa » Bilim-Teknoloji » TÜBİTAK, LAZER SİLAHI GELİŞTİRDİ.. iŞTE TÜMOL !

TÜBİTAK, LAZER SİLAHI GELİŞTİRDİ.. iŞTE TÜMOL !

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-2019 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı kapılarını ziyaretçilerine açtı. 3 Mayıs’a kadar devam edecek olan fuarda TSK envanterinde bulunan pek çok silah ve güvenlik sistemleri tanıtılıyor.

Tanıtılan en önemli silahlardan birisi ise TÜMOL. TÜBİTAK tarafından geliştirilen TÜMOL, milli piyade tüfeğimiz MPT 76’ya takılarak kullanılıyor. Silah TÜMOL ismini, tüfeğe monte lazerden alıyor.

Dün yapılan protokol gününde TÜMOL’ü Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tanıttı. Silahla ilgili bilgi veren Varank, ateşli bir silah olmadığını, ses çıkarmadığını, sadece kızılötesi kamera ile görülebildiğini ve kısa mesafede etkisinin çok yüksek olduğunu belirtti. Ayrıca Varank, bu silahın gemi güvertesinde kullanılan çelikleri delebilecek kadar güçlü olduğunu ve hava koşullarına göre 1 kilometre kadar etki gösterebileceğini belirtti.

5 yıllık bir çalışmanın ürünü olan TÜMOL, el yapımı patlayıcılar ve dronelar gibi pek çok hedefin etkisiz hale getirilmesinde kullanılabiliyor. 20 kW kadar güç seviyesi bulunan silah, 150 metre uzakta bulunan bir hedefi net bir şekilde etkisiz hale getirebiliyor. TÜMOL, yapılacak olan tüm çalışmaların ardından TSK envanterinde yerini alacak..

Kaynak-Webtekno

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2022 | Kuzeyegehaber.com