Ana sayfa » Siyaset » HAYATINI KAYBEDEN, 35.418 YURTTAŞIMIZA ALLAH’TAN RAHMET DİLİYORUM…”

HAYATINI KAYBEDEN, 35.418 YURTTAŞIMIZA ALLAH’TAN RAHMET DİLİYORUM…”

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısı sonrası açıklamalarda bulunuyor.

Erdoğan’ın açıklamaları şöyle:

“Cumhuriyet tarihinin 1939 Erzincan Depremi’nden sonraki en büyük iki afeti aynı gün yaşadık.

Dünyadaki uzmanlarının ittifakı ile Maraş Depremleri, istisnai bir tabiat olayı olarak değerlendiriyor. Ülkemiz topraklarında 3 metre kaymaya neden olan deprem, ciddi can kayıplar meydana geldi. Hayatını kaybeden 35 bin 418 yurttaşımıza Allah’tan rahmet diliyorum.

Deprem bölgesindeki yaklaşık 369 bin binadaki 1 milyon 850 bin ev ve iş yeri Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ekipleri tarafından incelendi. 47 bin binadaki 211 bin konutun yıkılmış, acil yıkılacak ve ağır hasarlı olduğu tespit edildi.

En kısa sürede depremin vurduğu şehirlere ulaşmak için seferber olduk. Ulaşım ve enerjinin yanı sıra şehirlerin alt yapıları, depremzedeler ve yardım ekipleri için ilave sorunları meydana geldi. Böyle bir felaket hangi ülkede yaşanırsa yaşansın görülecek aksaklıklar yaşandı. Ama milletin şüphesi olmasın devletimiz tüm imkanları deprem bölgesine bir an önce ulaşmak için canla başla mücadele etmiştir.

Depremin hemen ardından yaptığımız çağrıya 100 ülkeden yanıt aldık.

Binaların altında kalan son vatandaşımızı çıkarana kadar çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Depremin yıktığı her evi, her iş yerini yeniden yapıp teslim edeceğiz.

Deprem bölgesindeki vatandaşlarımızdan 1 yıl sabretmelerini istiyorum. Bu felaketin acısını dindireceğiz. Dün İstanbul’da hastanedeydim. Orada depremzedeleri bizzat görme fırsatım oldu.

Ailelerini deprem bölgesi dışındaki bölgelere gönderen vatandaşlarımızın yakıt masraflarını karşılıyoruz. Depremlerden hayatını kaybeden vatandaşlarımızın yakınlarına acil ihtiyaçları için 100 bin lira nakdi yardımda bulunuyoruz. Önümüzdeki günlerde ortaya çıkacak ihtiyaçlara göre ek destekler de yapacağız.

Bankacılık sektörümüz, bakanlığımızın öncülüğünde 2022 yılı karının belli bir oranını bir dayanışma paketi olarak depreme tahsis ettiler.

AFAD’a yapılan 8.3 milyar lirayı kullanıyoruz. Yarın akşam da Türkiye, KKTC ve Azerbaycan’daki televizyon kanalları ortak bir yardım kampanyası düzenleyecek…”

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2023 | Kuzeyegehaber.com