Ana sayfa » Güncel » İMAMOĞLU DAVASININ HAKİMİ: “CİNSEL TACİZ” SORUŞTURMASI GEÇİRMİŞ…

İMAMOĞLU DAVASININ HAKİMİ: “CİNSEL TACİZ” SORUŞTURMASI GEÇİRMİŞ…

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davada 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası verildi. Mahkeme siyasi yasak anlamına gelen 53. maddenin uygulanmasını da kararına ekledi.

Halk TV’den Seyhan Avşar’ın haberine göre, karara tepkiler devam ederken davanın hakimi Mehdi Komşul hakkında 2015 yılında cinsel taciz suçundan Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nca (HSYK) soruşturma yürütüldüğü ortaya çıktı.

O dönemde de İstanbul Anadolu Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakim olarak görev yapan Mehdi Komşul’un mahkemesinin yazı işlerini müdürünü ve katibini taciz ettiği iddiası üzerine HSYK tarafından soruşturma başlatıldığı öğrenildi. Soruşturma çerçevesinde ifadesi alınan bazı çalışanlar, Komşul’un duruşma salonunda karar yazdırırken kürsünün altından uygunsuz hareketler yaptığını iddia etti. Ayrıca hakim Komşul’un yazı işleri müdürü ve katibiyle yakınlaşmak için onlara Kuran hediye ettiği de soruşturma sürecine yansıdı.

DOSYA İŞLEMDEN KALDIRILDI…

Ancak söz konusu soruşturma, “delil yetersizliği” gerekçesiyle 30 Haziran 2015 tarihinde işlemden kaldırıldı.

“KURUL HAKİMİ KORUDU”

Yargı içerisinde üst düzey bir görevli halktv.com.tr’ye yaptığı açıklamada, “O dönem etkin bir soruşturma yürütülmedi. Kurul bu hakimi korudu” dedi. Halk TV’nin telefonla aradığı hakim Komşul aramaya yanıt vermedi. Kendisine yazılan mesajı okuyan Komşul’un mesajı okumasına rağmen dönüş yapmadığı ifade edildi.

AKP’LİLERLE FOTOĞRAFI ORTAYA ÇIKMIŞTI…

Ayrıca İmamoğlu kararının ardından hakim Komşul’un AKP Sancaktepe yöneticisi Nezir Özalp fotoğrafı ortaya çıkmıştı.

“SUÇA BULAŞMIŞ HAKİM VE SAVCILAR SEÇİLİYOR” İDDİASI

Bu kadar önemli davalara bakan isimlerin genellikle geçmişlerinde suça bulaşmış hakim ve savcılar arasından seçildiği iddia ediliyor. Bazı önemli davalarda ortaya çıkan detaylarda bu durumu doğrular nitelikte.

Sözcü gazetesi hakkında FETÖ iddianamesi düzenleyen savcı Asım Ekren’in 2002 yılında görev yaptığı Osmaniye’de soruşturmasını yürüttüğü “Çocuğun nitelikli cinsel istismarı” dosyasında şüphelilerden haksız menfaat temin etmeye çalıştığı suçlamasıyla (İrtikap suçu) hakkında açılan dava sonunda 10 ay hapis cezası ve para cezasına çarptırıldığı ortaya çıkmıştı.

Cumhuriyet gazetesi soruşturmasını başlatan savcı Murat İnam’ın FETÖ’den 2 kez müebbet hapisle yargılandığı ortaya çıkmıştı.

Gezi direnişi davasında ceza veren heyette her alan hakim Murat Bircan’ın ise eşinin FETÖ itirafçısı olduğu ve birçok kişinin ismini verdiği ortaya çıkmıştı.

Hakim Eren Şen’in ismi de tartışmaları pek çok dosyada geçmişti. Dolandırıcılık iddiasıyla tutuklanan Doğan Çelik’i şüpheli bir şekilde tahliye edilmesi kararına imza atan Şen, bataklık operasyonunda da gündeme geldi.

HSK üyesi Hamit Kocabey’in avukat oğlu Nizamettin Kocabey’in savunduğu bir şüphelinin serbest bırakılması konusunda Hakim Şen’e baskı yapıldığı iddia edilmişti. Kocabey’in, bu nedenle MHP lideri Devlet Bahçeli’nin isteği üzerine istifa ettiği iddia edilmişti. Şen hakkında yürütülen FETÖ soruşturmasında takipsizlik kararı verildiği bu karardan 4 gün sonra ise Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından savcılığa gönderilen bilgi notunda, eski hakim Eren Şen’in üsteğmen olarak askeri yargıda görev yaparken örgütün mahrem hizmetler yapılanmasıyla irtibatlı olduğu, operasyonel hat kullandığı belirtilmişti…

Gerçek Gündem

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2023 | Kuzeyegehaber.com