Ana sayfa » Güncel » ÖZTEL: “SIFIRIN ALTINDA 43 DERECEYDİ DÜN İSTANBUL’UN 5 KİLOMETRE ÜSTÜ..”

ÖZTEL: “SIFIRIN ALTINDA 43 DERECEYDİ DÜN İSTANBUL’UN 5 KİLOMETRE ÜSTÜ..”

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-Habertürk Meteoroloji Uzmanı Hüseyin Öztel, İstanbul’daki kar yağışı için uyardı. Öztel, dün nadir bir durumun yaşandığını belirterek, “Sıfırın altında 43 derecedeydi dün İstanbul’un 5 kilometre üstü bunu gerçekten 8-10 senede bir yakalayabiliriz.” dedi.

Kar yağışı tüm yurdu etkisi altına alırken İstanbul’da hayat olumsuz etkilendi. Meteoroloji’nin ve uzmanların uyarısı uyarısına göre kar yağışı perşembe gününe kadar sürecek.

Etkili olan kar yağışı sonrası İstanbul’a giriş-çıkışlar durduruldu, toplu taşıma araçları kilitlendi, yüzlerce insan yollarda kaldı.

METEOROLOJİ UZMANI HÜSEYİN ÖZTEL: İSTANBUL’UN 5 KİLOMETRE ÜSTÜ SIFIRIN ALTINDA -43 DERECEYDİ”

Etkili olan kar yağışıyla ilgili Habertürk Meteoroloji Uzmanı Hüseyin Öztel canlı yayında dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Öztel açıklamasında, “Sıfırın altında 43 derecedeydi dün İstanbul’un 5 kilometre üstü bunu gerçekten 8-10 senede bir yakalayabiliriz bu kadar derinini böyle bir hava denk geldi. Havada geniş ölçekli İskandinavya ve Sibirya’dan ülkemize inen bir soğuk sistemdi bu.” ifadelerini kullandı.

METEOROLOJİ HAVA TAHMİN UZMANI ABDULALH MACİT UYARDI..

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) Hava Tahmin Uzmanı Abdullah Macit de tüm Türkiye genelinde kar yağışlarının Salı, Çarşamba ve Perşembe günü devam edeceğini belirtti.

Macit, “Özellikle Doğu Akdeniz bölgesinde, İç Anadolu’nun doğusunda Çarşamba günü de Karadeniz’in doğusunda, Doğu Anadolu’nun batısında ve Güneydoğu Anadolu’nun batısında yoğun kar yağışları bekliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

“AKŞAM SAATLERİNE DİKKAT!..”

Habertürk Meteoroloji Uzmanı Hüseyin Öztel’in açıklamaları şöyle oldu:

Önümüzdeki 24 saatte bizi hangi bölgede kar bekliyor ne bekliyor derseniz. Bu gece Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki uçuşlar ertelenebilir. Kar biraz 21 sularından sonra oraya tekrar sokulacağa benziyor İstanbul’da. Akdeniz’de renklendirilmiş olarak kuvvetli görüyorsunuz kar yağışlarını.

Açık mavi olan yerlerde ise hafif hafif kar Toroslar’ın özellikle Adana’ya olan tarafları Antalya Adana arası çok kuvvetli kar yağışı bekliyor. 30 yılda bir kar yağan yerler var. Marmaris bir tanesi burada da bir insan ömründe ilk defa görebileceği hadiseyi görüyor.

“SIFIRIN ALTINDA 43 DERECEYDİ DÜN İSTANBUL’UN 5 KİLOMETRE ÜSTÜ..”

Çok derin bir soğuğun içerisindeyiz. Bu önümüzdeki 24 saat içerisinde alacağımız kar yağışı azalmış olsa da bitmiş değil. Biz bu soğukları nereden aldık konusu çok karıştı. İnsanlar cep telefonundan radar uygulamasını takip bile etse dün akşam yollarda kalmayabilirdi.

Kuzeyimizde İskandinavya Sibirya tarafından ülkemize doğru sokulan adeta kopup gelen bir soğuk var. Sıfırın altında 43 derecedeydi dün İstanbul’un 5 kilometre üstü bunu gerçekten 8-10 senede bir yakalayabiliriz bu kadar derinini böyle bir hava denk geldi. Havada geniş ölçekli İskandinavya ve Sibirya’dan ülkemize inen bir soğuk sistemdi bu.

Bu konu ile ilgili yağışlar ne zaman? Yarın İstanbul’da yağışlar zayıflıyor ama sıcaklıklar sıfıra yakın seyrettiği için güne erken başlayanları yine karla kaplı ve buzlanmış yollar bekliyor olabilir. Perşembe günü biz rahatlıyoruz. Rüzgarın Perşembe akşamı yön değiştirip Cuma günü lodosa dönmesini bekliyoruz. Sıcaklıkların Cuma günü tekrar İstanbul’da 8-9 derecelere kadar yükselebilir..

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

© 2015 – 2022 | Kuzeyegehaber.com