Ana sayfa » Güncel » PALANDÖKEN: “ZAMLAR İNSANLARI KAÇAK SİGARA VE ALKOLE YÖNLENDİRİR..”

PALANDÖKEN: “ZAMLAR İNSANLARI KAÇAK SİGARA VE ALKOLE YÖNLENDİRİR..”

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-Döviz kurundaki dalgalanma 2021 yılının son aylarında yurttaşlara zam olarak geri dönerken; dolar kurunun düşmesine rağmen 2022 yılının ilk günlerinde akaryakıttan enerjiye, gıdadan giyime birçok ürün ve hizmete zam yağmaya devam ediyor.

ALKOL VE SİGARA ZAMLARI ADETA FIRTINA GİBİ!

Dün sigara ve alkol grubundan alınan Özel Tüketim Vergisi ÖTV’deki artış oranı yüzde 47’ye çıkarılmıştı.

ÖTV kararı sonrası sigara ve alkol şirketleri art arda zam açıklamalarında bulundu.

BENDEVİ PALANDÖKEN: “İNSANLARI KAÇAK SİGARA VE ALKOLE YÖNLENDİRİR..”

Peş peşe gelen zamların ardından Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, alkol ve sigaradaki ÖTV artışının enflasyonun üzerinde olduğunu ve halkın alım gücünü zorlayacağını ifade etti.

”Bu fiyat artışları kaçak sigara satışlarına yönelimi artıracağı için vergi kaybı da daha fazla olacaktır” diyen Palandöken, şöyle konuştu: ”Bununla birlikte alkolde de aynı şekilde metil alkolden elde edilen kaçak alkol yapımına yönelim artacaktır. Bu da kaçak alkolden ölümlerin daha da yükseleceği anlamına gelmektedir.

Fiyat artışlarının özellikle bu ürün grubunda doğrudan kaçağa yönelimi artırdığı unutulmamalı. Enflasyon üzerinde sigara ve alkole yapılan bu orantısız vergi artışından hem esnaf hem vatandaş için hem de vergi kaybı yaşanmaması için vazgeçilmeli. Çünkü dolaylı vergi gelirlerinde devletin alkol ve sigaradan ortalama 6 milyar lira yıllık kaybı var..”

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2024 | Kuzeyegehaber.com