Ana sayfa » Siyaset » HİÇ EKONOMİ EĞİTİMİ ALMADI, 3 DÖNEM AKP MİLLETVEKİLLİĞİ YAPTI, DOKTORA TEZİ AKP ÜZERİNE…

HİÇ EKONOMİ EĞİTİMİ ALMADI, 3 DÖNEM AKP MİLLETVEKİLLİĞİ YAPTI, DOKTORA TEZİ AKP ÜZERİNE…

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-Bir süredir istifa edeceği konuşulan Lütfi Elvan, dün gece saatlerinde görevinden ayrıldı. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararıyla yerine bakan yardımcısı olarak görev yapan Nureddin Nebati atandı.

Atama kararı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kararda, “Görevden affını isteyen ve görevden af talebi kabul edilen Lütfi Elvan’dan boşalan Hazine ve Maliye Bakanlığına Nureddin Nebati, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının104’üncü ve 106’ncı maddeleri gereği atanmıştır” denildi.

İSTİFASI BEKLENİYORDU..

Eski Hazine ve Maliye Bakanı Elvan’ın istifası bir süredir bekleniyordu. Elvan, 17 Kasım’da Erdoğan’ın AKP grubunda yaptığı konuşmayı alkışlamadığı fotoğrafla gündeme gelmişti. Konuşmasında, “Beraber yürüdüğümüz arkadaşlarımızdan faizi savunanlar, kusur bakmasınlar. Bu yolda ben, faizi savunanla beraber olamam, olmam.” diyen Erdoğan’ın Elvan’ı işaret ettiği öne sürülmüştü. Bu görüntülerden kısa süre sonra istifa eden Elvan’ın yerine ise AKP’ye bağlılığıyla dikkat çeken Nebati atandı.

EKONOMİ EĞİTİMİ ALMADI..

Öte yandan, Nureddin Nebati’nin ‘ekonomi’ üzerine hiçbir tahsil görmemiş olması dikkat çekti.

“Siyaset Bilimi Uzmanı; İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünü bitirdi. Yüksek lisansını aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsünde Uluslararası İlişkiler alanında yaptı. Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi alanında Doktora unvanını aldı. Farklı Üniversitelerde Siyaset Bilimi, Türk Siyasal Hayatı, Devlet ve Siyaset Sosyolojisi dersleri verdi.”

AKP’DE 3 DÖNEM MİLLETVEKİLLİĞİ..

Nureddin Nebati, AKP 4. Olağan Kongresinde MKYK Üyesi seçildi. MYK Üyesi olarak AKP Genel Merkez Mali ve İdari İşler Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Ayrıca, AKP’den 24. Dönemde İstanbul, 25. Dönemde Şanlıurfa, 26. Dönem İstanbul Milletvekili seçildi.

DOKTORA TEZİ ‘AKP’ ÜZERİNE..

AKP’den ilk olarak 2011-2015 dönemini kapsayan 24. dönemde milletvekili seçilen Nebati’nin, 2014 yılında doktora tezi olarak “AK Parti teşkilatlarının demokratik değerlere bakışı üzerine karşılaştırmalı bir analiz: Milli görüşten muhafazakâr demokrasiye” konusunu ele alması dikkat çekti.

Nebati’nin tezi YÖK’ün Ulusal Tez Merkezi’nde yer alıyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın resmi sitesinde Nebati’nin eğitimiyle ilgili şu bilgiler yer alıyor:

“FAİZLERİ DÜŞÜRMEKTE KARARLIYIZ..” MESAJI

Ekonomi eğitimi bulunmayan Nebati’nin, ‘doların yükselmesi pahasına faizleri düşürme’ konusunda kararlılığını koruyan Erdoğan’a yakınlığı dolayısıyla bu göreve atandığı düşünülüyor. Nebati, geçtiğimiz hafta Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda düşük faiz politikasıyla ilgili olarak, “Bu politikamızı uygulamakta kararlıyız…” demişti..

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2023 | Kuzeyegehaber.com