Ana sayfa » Siyaset » CHP’Lİ BAYIR YÜKLENDİ, LİMAN İŞLETME SÜRELERİ TEKLİFİ GERİ ÇEKİLDİ…

CHP’Lİ BAYIR YÜKLENDİ, LİMAN İŞLETME SÜRELERİ TEKLİFİ GERİ ÇEKİLDİ…

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-Meclis’te görüşülmekte olan ve limanların işletme sürelerinin kırk dokuz yıllığına uzatılmasını öngören teklifle ilgili konuşma gerçekleştiren Sanayi ve Ticaret komisyonu üyesi CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, AKP sıralarına yüklenerek, ‘’Bu teklifin mantıklı bir yanı yoktur, derhal geri çekilmeli’’ dedi. Muhalefetin yoğun tepkilerinin ardından, AKP Grubu, tartışmalı maddeyi geri çekti.

287 sıra sayılı kanun teklifi görüşmelerinin en tartışmalı maddesi olan ve limanların işletme sürelerinin kırk dokuz yıllığına uzatan madde Sanayi ve Ticaret Komisyonunda yaşanan tartışmalara rağmen geçen hafta komisyondan geçmiş ve bu hafta genel kurula inmişti. Gösterilen yoğun tepkilerin ardından ve meclisteki aleyhteki konuşmaların ardından AKP grubundan hamle geldi ve maddeyi geri çekti.

Maddenin yaratacağı sorunlara ilişkin mecliste konuşma yapan Bayır, ’’İhaleye girmeden, şirketler davet edilmeden yapılacak bu uygulama; eşitlik ilkesi ile bağdaşmamakla birlikte, Anayasaya da aykırılık taşımaktadır. Hiçbir siyasi erkin; stratejik açıdan önem taşıyan, kamu malı olan limanları, Katarlılara veya 5’li yapıya, babasının malıymış gibi vermeye hakkı yoktur. Onlar size dedenizden miras kalmadı. Onlar halkın malıdır’’ demişti.

“HATADAN DÖNÜLDÜ..”

Muhalefetin yoğun tepkilerinin ardından maddenin geri çekilmesi ile ilgili konuşan Bayır, ‘’2027’de, 2028’de sözleşmesi bitecek olan Hopa ve Antalya limanlarını 49 yıllığına, ihalesiz bir biçimde aynı firmalara verilmesini öngören bir kanundu. Bunların içinde daha bitmemiş olan Çeşme, Mersin, İskenderun, Marmaris gibi limanlarımız da vardı. Ortada anlaşılması güç bir durum vardı. Bitimine daha yıllar varken, extra bir süre neden eklenme ihtiyacı hissediliyordu?

Bunda ülkemizin ne çıkarı vardı? Amaç neydi? Bu soruları sorduk ve mantıklı hiçbir cevap alamadık. CHP Grubu olarak bu maddeye ret oyu vereceğimizi bildirdik. AKP Grubu yaptığı yanlışı görmüş olacak ki, hatadan döndü. Siyaset ben yaptım oldu anlayışı ile yapılmamalı. Uyarılarımız dikkate alarak ve teklifin geri çekilmesinde imzası olan herkese teşekkür ederim’’ dedi..

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2024 | Kuzeyegehaber.com