Ana sayfa » Güncel » İşte Türkiye’de Ciddi Derecede Deprem Riski Taşıyan 24 İl ve 110 İlçe…

İşte Türkiye’de Ciddi Derecede Deprem Riski Taşıyan 24 İl ve 110 İlçe…

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-Türkiye’nin en acı gerçeklerinden bir tanesi, hiç şüphesiz deprem kuşağında yer alan bir ülke olması. Bugüne dek yaşadığımız büyük depremler ve yitirdiğimiz canlarsa bunun en net göstergesi.

Üstelik eli kulağında devasa bir İstanbul depremi beklediğimiz de herkes tarafından bilinen bir gerçek. Geri sayım devam ederken Habertürk’e konuşan İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Okan Tüysüz, Türkiye’deki en riskli yerleri tek tek açıkladı.

Ülkemiz, geçtiğimiz günlerde hepsi de 5 civarı olan üç depremle sarsıldı. Bu da deprem gerçeğinin bir kez daha hatırlanmasını sağladı. İşte tüm bu süreçle ilgili konuşan Okan Tüysüz, Türkiye’de 500 diri fay olduğunu, bu yüzden depremlerin yadırganmaması gerektiğini söyledi.

Özellikle de 24 ilin (2’si tartışmalı) risk altında olduğundan bahseden yer bilimci profesör, bu 22 ilde yüzey kırıklarının oluşabileceği depremler olma ihtimalinin bulunduğunu ifade etti.

Hangi şehir merkezleri risk altında?

Bilim insanı, Bolu ve Kocaeli’ne ayrı bir parantez açtı. Bolu’nun güneyinde bir fay olduğunun bilindiğini ancak aktif olarak kabul edilmediğini belirten Okan Tüysüz, bu fayın aktif olabileceğini düşündüğünü ifade ediyor. Kocaeli’nin ise güneyinde bir fay olduğunu söyleyen profesöre göre kentin güneye doğru büyümesiyle, bu fay da etkili olmaya başlamış durumda. Peki, şehir merkezinde diri fayların bulunduğu o şehirlerimiz hangileri?

Kocaeli (tartışmalı)
Bolu (tartışmalı)
Sakarya
Bursa
Balıkesir
İzmir
Manisa
Aydın
Muğla
Denizli
Burdur
Kütahya
Eskişehir
Konya
Aksaray
Kayseri
Kahramanmaraş
Osmaniye
Hatay
Tokat
Erzincan
Erzurum
Bingöl
Hakkari

Diri fay hatları haritasına göre 110 ilçe risk altında;

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2023 | Kuzeyegehaber.com