Ana sayfa » Güncel » HER ŞEYİN BİR İLKİ VARDIR DEDİ, BALIKÇILARA BOYA VE MACUN VERDİ..”

HER ŞEYİN BİR İLKİ VARDIR DEDİ, BALIKÇILARA BOYA VE MACUN VERDİ..”

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in “Başka Bir Tarım Mümkün” vizyonuyla tarım ve üreticinin yanında olan İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu kez küçük ölçekli balıkçıların ekmek teknelerinin bakımına destek oluyor.

Türkiye’de ilk olan “Tekne Bakım Malzemeleri Desteği Projesi”yle su ürünleri kooperatiflerine kayıtlı küçük ölçekli balıkçılara boya ve macun desteği sağlayacak Büyükşehir Belediyesi, ilk malzeme dağıtımını Balıklıova’da yaptı.

Dağıtım törenine İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu, İzmir Köy-Koop Birlik Başkanı Neptün Soyer, Güzelbahçe Belediye Başkan Yardımcısı Kazım Çam, İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Şevket Meriç, Balıklıova Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Akın Yılmaz, İzmir Su Ürünleri Kooperatifi Bölge Birliği Başkanı Metin Karan, bürokratlar, muhtarlar, balıkçılar, kooperatif üyeleri katıldı.

HER ŞEYİN İLKİ VARDIR..

Kooperatifleşmenin önemine vurgu yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu, kooperatifçiliğe desteklerinden ötürü İzmir Köy-Koop Birlik Başkanı Neptün Soyer’e teşekkür etti. Mustafa Özuslu, “Emeği ile geçinen, tarlasında ürününü üretip ondan sağlayacağı gelirle iyi bir hayat yaşamak isteyen, teknesiyle balığa açılıp balıkları satarak çocuklarına daha iyi bir gelecek sağlamak isteyen kardeşlerimiz maalesef istedikleri hayatı yaşamıyorlar.

Emeğinin karşılığını almıyorlar. Bunun için Tunç Soyer, ‘Başka Bir tarım Mümkün’ diyor. Bunun önemli bir yolu da örgütlenmek. Boya ve macun desteğimiz ile teknelerini onaracaklar, daha kullanılır ve iyi hale getirecekler. Ailelerine daha iyi bir hayat sağlayacaklar. Bu proje Türkiye’de bir ilk.

İlk defa İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer yapıyor. Her şeyin bir ilki vardır, daha sonra takip ederler. Göreceksiniz Türkiye’ye dalga dalga yayılacak. Doğru bir iş yapıyoruz” şeklinde konuştu ve Başkan Tunç Soyer’in “Balıkçı kardeşlerimize helali hoş olsun, yolları açık olsun” mesajını iletti.

Balıklıova Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Akın Yılmaz, “Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer’in bizlere sunduğu destekten dolayı kendisine çok teşekkür ederiz. Balıkçıya ve tarıma ilk desteği değil bu. Destekler ışığında üreticilerimiz, çiftçilerimiz üretici oldu. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi kooperatif yapmak, maddi ve manevi güçleri bir araya getirip birlikte hareket etmektir onun ışığında” dedi. İzmir Su Ürünleri Kooperatifi Bölge Birliği Başkanı Metin Karan da destekleri için Başkan Tunç Soyer’e teşekkür etti.

Törende Başkan Vekili Mustafa Özuslu, kadın balıkçılar Zeynep Karaca ve Şenay Tunç’a boya ile macun verdi. İzmir Köy-Koop Birlik Başkanı Neptün Soyer ise en genç balıkçı Gökhan Yay’ın boya ile macunlarını teslim etti. Heyet, dağıtımın ardından temsili olarak bir tekneyi boyadı.

DESTEK SÜRECEK..

Proje ile küçük ölçekli balıkçı teknelerine verilen destek sayesinde küçük ölçekli balıkçılık için farkındalığın artırılması ve yaygınlaştırılması hedefleniyor. Proje kapsamında her yıl farklı bölgelerdeki balıkçılara destek sağlanacak. 11 Ocak 2021 tarihli Belediye Meclisi kararı ile onaylanan projeden 12 metre altında balıkçılık ruhsatlı tekneye sahip ve kooperatife üye olan balıkçılar yararlanabilecek. İlk dağıtımlar Yarımada’da 22 kooperatif aracılığıyla yapılacak..

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2023 | Kuzeyegehaber.com