Ana sayfa » Güncel » BAŞKAN SOYER DÜNYA ÇOCUKLARIYLA İZMİR’DE BULUŞTU..

BAŞKAN SOYER DÜNYA ÇOCUKLARIYLA İZMİR’DE BULUŞTU..

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-İzmir Büyükşehir Belediyesi 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında çevrim içi İzmir Çocuk Buluşması düzenledi.

Tarihi Havagazı Fabrikası Gençlik Yerleşkesi’ne kurulan dev ekranlarla yurtiçinden, yurtdışından ve İzmir’in dünyadaki kardeş kentlerinden çocuklar çevrim içi olarak bir araya geldi.

Aralarında Bremen, Volgograd ve Lefkoşa’nın belediye başkanlarının da olduğu kentlerden gelen video kayıtlarına, dünyanın farklı kentlerindeki çocuklardan gelen müzik dinletileri, gösteriler, şiirler ve 23 Nisan mesajlarını içeren görüntüler eşlik etti.

Tüm dünya çocuklarına armağan..

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer açılış konuşmasında “Bugün Cumhuriyetimizin kurulması yolunda en önemli adımlardan biri olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 101’inci kuruluş günü. Bugün, aynı zamanda ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bunu çocuklara armağan edişinin 101’inci yılı. Pandemi nedeniyle 23 Nisan’ı coşkuyla kutlayamıyoruz.

Ancak dünyanın birçok yerinden kardeş kentlerimizin çocuklarıyla çocuklarımızın kuracağı bu köprünün heyecanını yaşıyoruz. Dünyada ilk kez bir liderin çocuklara armağan ettiği bir bayram olan 23 Nisan, sadece bizim çocuklarımıza değil, tüm dünyanın çocuklarına bir armağan. Bugün çocuklarımız, tüm dünyanın çocuklarıyla buluşuyor. Dünyanın her yerinden etkinliğimize katılacak çocuklarımıza İzmir’e hoş geldiniz diyorum” dedi.

Soyer: “Sizlerin haklarına sahip çıkacağız”

Rusya’dan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne, Brezilya’dan Macaristan’a, Bosna Hersek’ten Çin’e, Slovenya’dan Güney Afrika Cumhuriyeti’ne kadar dünyanın dört bir yanından buluşmaya çevrim içi katılan çocuklar şiir okudular, şarkı söylediler, enstrüman çaldılar ve 23 Nisan mesajlarını dünya çocuklarıyla paylaştılar.

Başkan Soyer de canlı yayın bağlantılarına eşlik etti. Fransa’dan bağlanan Michele Dickes ile Hırvatistan’dan katılan Eva ve Anna, Başkan Soyer ile 23 Nisan’a ilişkin duygularını paylaştı. Buluşmada Soyer’e İzmir Büyükşehir Belediyesi Çocuk ve Gençlik Merkezi’nden 8 yaşındaki Mina Kahyaoğlu ve Ömer Altuğ Durmaz, Masal Evi’nden 3 yaşındaki Sena Örnek ve 4 yaşındaki
Yiğitcan Kazancı da eşlik etti.

Mina Kahyaoğlu’nun “Biz çocuklar sizin için ne ifade ediyoruz” sorusuna Soyer şöyle cevap verdi: “Siz geleceğin büyüklerisiniz ama şimdi de bu şehrin ortaklarısınız. Yani çocuk olarak haklarınız var. Sizlerin haklarına sahip çıkmak için belediye olarak elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.”

Kardeş şehir vurgusu..

İzmir’in kardeş kenti Bremen’in Belediye Başkanı Andreas Bovenschulte gönderdiği video mesajında 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlayarak “Çoğu zaman biz yetişkinler çocukların sesini dinlemeden kararlar alırız. Bu önemli gün bize çocukların söylediklerini daha çok dinlememiz gerektiğini hatırlatıyor. Bremen ve İzmir 25 yılı aşkın süredir kardeş şehirler. İlişkimiz bu tür besleyici faaliyetler ile şekilleniyor. Ortaklığımızın sürdürülebilir olmasını, barış ve demokrasiye katkıda bulunmasını istiyorsak, çocuklara ve genç nesillere ihtiyacımız var” dedi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki kardeş kent Lefkoşa’nın Belediye Başkanı Mehmet Harmancı 23 Nisan’ın Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği tek bayram olduğunu söyleyerek “İzmir deprem, yangın, pandemi derken çok zor bir yılı geride bıraktı. Ama tüm bunları Atatürk’ün o mücadeleci ruhu sayesinde atlatmayı başardı. Bu zor günler geçecek. Bize birliktelik ruhumuz, dayanışmamız miras kalacak” dedi. Litvanya Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Vaida Stankeviciene ise tüm ülkelerin çocuklarının birbiriyle arkadaş olması temennisini iletti.

İzmir’in Çin’deki kardeş kenti Tianjin’den gelen video mesajda Tianjin Belediyesi Halk Hükümeti Dış İlişkiler Ofis Müdürü Luan Jianzhang “Bu yıl Çin ile Türkiye arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 50. ve Tianjin ile İzmir arasında kardeş şehir ilişkilerinin kurulmasının 30. yıldönümü” dedi. 2019 yılında İzmir’e geldiğini ve kentin onda derin bir etki yarattığını belirten Luan Jianzhang, Başkan Soyer ve İzmirlileri Tianjin’e davet etti.

“Çocuklar hazinedir”

Kırgızistan Bişkek’ten buluşmaya katılan Sosyal Hizmetlerden Sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Chynybaeva Aizhan, “Umuyoruz ki her çocuğun korunduğu, daha iyi bir geleceğe sahip olduğu ve daha iyi şartlarda büyüdüğü daha iyi günler gelecektir” dedi. Rusya’daki kardeş kent Volgograd’ın Belediye Başkanı Vitaly Likhachev “Çocuklar ulusal bir hazinedir ve tüm insanlığın geleceğidir. Bugün İzmir’de düzenlenen etkinlik, dünyanın dört bir yanından gelen çocukların sadece arkadaş olmakla kalmayıp aynı zamanda ülkelerinin tarihi ve kültürü ile ilgili deneyimlerini ve bilgilerini birbirleriyle paylaştıkları eşsiz bir etkinliktir.

2021 yılı Volgograd ve İzmir arasında imzalanan dostluk ve işbirliği anlaşmasının 101. yılı. Pandemiye rağmen eğitim, kültür ve kamu diplomasisi alanlarında başarılı bir şekilde işbirliği yapıyoruz” diye konuştu.
Volgograd kentinin çocukları ise 23 Nisan için kutlama mesajları ilettiler.

Müzik performansları renk kattı..

İzmir’in Endonezya’daki kardeş kenti Surabaya’dan gelen kayıtta ise çocuklar tüm dünyada eğitimin gelişmesi ve fırsat eşitliğinin sağlanmasını istediklerini söyledi. İsrail Tel Aviv Yafo’dan çocuklar müzik performansı sergileyerek etkinliğe katıldı. İzmir’in Çin’deki diğer kardeş kenti Chengdu’dan gelen video mesajda ise çocuklar iyi dileklerini ileterek İzmirli yaşıtlarını kentlerine davet etti.

Gürcistan’ın Batum kentinden çocuklar yerel danslarını icra ettikleri bir video gönderirken, Güney Kore’deki kardeş kent Hamyang-Gun’daki çocuklar geleneksel Çin müzik aleti olan Guzheng (Çin Zihteri) ile yaptıkları müzik performansıyla etkinliğe renk kattı..

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2024 | Kuzeyegehaber.com