Ana sayfa » Yerel » KYME ANTİK KENTİNİN TALAN EDİLMESİNE ORTAK TEPKİ!..

KYME ANTİK KENTİNİN TALAN EDİLMESİNE ORTAK TEPKİ!..

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-CHP, İyi Parti ve Saadet Partisi Aliağa İlçe Yönetimleri Kyme Antik Kentinin talan edilmesinin durdurulmasına yönelik ortak bir basın açıklaması düzenledi.

Antik Kentin kalıntıları üzerinde toplanan kalabalığı yönelik olarak İyi Parti Aliağa İlçe Başkanı Yavuz Adar yaptığı konuşma da tepki göstererek yapılan düzenlemenin durdurulması çağrısında bulundu.

Basın açıklamasına Gelecek Partisi Aliağa İlçe Başkanı Gürcan Alkan ve Saadet Partisi İlçe Başkanı Mahmut Koç’ta katılım gösterdi.

CHP Aliağa İlçe Başkanı Özlem Şan Oğuzhan’ın okuduğu açıklama şöyle;

“Kıymetli Aliağalılar, değerli basın mensupları;

Ne yazık ki, yine bir tarih, doğa ve çevre katliamıyla ile karşı karşıyayız.

Aliağamızın en değerli varlıklarından biri olan Kyme Antik kentinin talanını durdurmaya yönelik mücadeleler maalesef sonuç vermedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Nemrut Körfezi’nde liman için hazırlanan imar planını 2020 yılının son gününde onayladı.

Bu imar planı, 3 bin yıllık bir tarihin 88 bin metrekarelik alan içinde yapılacak dolgu ile yok edilmesi anlamına gelmektedir.

İzmir 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun, antik kentin liman insaat sahası içinde kalan kısmını birinci dereceden üçüncü derece sit alanına düşürülmesiyle başlayan katliam, bu son kararla iskelenin antik limana doğru genişlemesi yolunu açmıştır.

Bölge ile ilgili itirazlar sürerken ve yargıya intikal etmiş, sonuçlanmamış pek çok dava varken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı onayladığı imar planıyla zaten birçok büyük sanayi kuruluşu tarafından çevrelenmiş antik kentin modern sanayiye kurban edilmesine, büyük bir kısmının yok olmasına sebep olacaktır.

Oysa ki Bodrum Sualtı Müzesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri Teknolojileri Enstitüsü uzmanlarınca hazırlanan inceleme raporlarında SİT sınırının üçüncü dereceye düşürülmesine ilişkin net veriler bulunmadığı ve sözkonusu değişikliğin antik limana zarar vereceği açık bir şekilde belirtilmektedir.

Değerli basın mensupları;

Kamusal nüfuzlarını da kullanarak kendilerine menfaat elde etmeyi alışkanlık haline getirenler, yalnız insana değil, tarihe ve tabiata da saygı duymadıklarını bu şekilde göstermektedirler. Ancak, Aliağa’yı sahipsiz sananlar elbette yanıldıklarını er ya da geç anlayacaklardır.

29 Ocak’a kadar askıda kalacak olan Liman Amaçlı 1/5000 ve 1/1000 ölçekli Nazım İmar Planı ve Üçüncü Derece Arkeolojik Sit alanı Koruma Amaçlı Nazım Planı’na itiraz ederek Antik Kyme kentini ve antik limanı kurtarmak için her türlü girişimde bulunacağız.

Bir dünya mirası olan Kyme ranta kurban edilemeyecek kadar değerlidir. Bölgedeki tarihi dokuya ve arkeolojik kalıntılara geri dönüşü mümkün olmayan zararlar verebilecek böylesi bir kararın yangından mal kaçırırcasına, açılan davalar sonuçlanmadan onaylanmasındaki amaç nedir?

Bu işin takipçisi, aracısı ve ısrarcısı kimlerdir?

Aliağa’da her şey sadece ticaret aksında mı yürütülmektedir?

Halkın temsilcisi olarak gelenler sadece iş adamlarının sözüyle mi hareket etmektedir?

Unutulmasın ki kimse halktan, haktan ve hukuktan üstün değildir; bugün alacakları yanlış kararın hesabını mutlaka vereceklerdir.

Kıymetli Aliağalılar;

Aliağamızın tarihi, kültürel ve doğal zenginliklerini korumak, rant ve rüşvete kurban gitmesini engellemek için başta Aliağa Belediye Başkanı ve Belediye Meclis üyeleri olmak üzere; bütün sivil toplum kuruluşlarını ve halkımızı birlikte hareket etmeye, ortak tavır koymaya çağırıyoruz.

İnanıyoruz ki sağduyu her türlü siyasi ideoloji ve menfaat ilişkilerine galip gelecektir.

Saygılarımızla..”

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2023 | Kuzeyegehaber.com