Ana sayfa » Güncel » BOŞNAKLARIN SCHİNDLER’İ 200 SAVAŞ MAĞDURUNU KURTARIP HAYATA BAĞLAMIŞTI..

BOŞNAKLARIN SCHİNDLER’İ 200 SAVAŞ MAĞDURUNU KURTARIP HAYATA BAĞLAMIŞTI..

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-Bosna – Hersek İzmir Fahri Konsolosu, eski Karşıyaka Belediye Başkanı, duayen sanayici Kemal Baysak sonsuzluğa göç etti.

Topluma katkıları ve hayırseverliğiyle tanınıyordu. Bir insanlık abidesiydi. Bosna Savaşı sırasında yüzlerce insanın hayatını kurtarmış, “Boşnaklar’ın Schindler’i” diye nitelenmişti.

Kemal Baysak, Bosna göçmeni bir ailenin çocuğu olarak 1933 yılında İzmir Karşıyaka’da dünyaya geldi. Çocuk yaşta iş yaşamına atıldı. Çırak olarak demir atölyesinde başlayan iş hayatı bir başarı öyküsüne dönüştü. İzmir Bornova ve Çiğli’de iki fabrika kurdu. İnşaat makineleri ve makine parçaları imalatına başladı.

Her gün saat 07:00 – 21:00 arasında durmaksızın çalıştı. Terbay Şirketler Grubu’nu oluşturdu. Yaklaşık 2 bin personele istihdam sağlayan fabrikalarıyla İzmir’in önemli sanayicileri arasına girdi. Ürettiklerinin yüzde 90’ını ihraç eden Baysak, Türkiye ihracatına katkılar sağladı. İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığı yaptı. 1956 – 1958 yılları arasında askerlik vazifesini yapan Baysak, 1959’da Pervin Hanım ile evlendi. İki oğlu, bir kızı, yedi torunu oldu.

1991-1995 yıllarında Bosna’da büyük bir insanlık trajedisi yaşandığında onun da yüreği yangın yeriydi. Zira faşist Sırplar, onbinlerce silahsız Boşnak’ı katlediyordu. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Avrupa’daki en büyük katliam yaşanırken, dünyanın gözleri önündeki trajediye seyirci kalmayan insanlardan biriydi Kemal Baysak. “Tek başıma ne yapabilirim ki” demedi, “Tek bir insanı bile kurtarabilsem kardır” için harekete geçti. Savaşın ortasında kalan Boşnaklar’ı yaşama yetiştirmek için yardım elini uzattı.

Savaştan kaçabilenlere İzmir’de kucak açtı. Önce, beş kişilik Baysak Ailesi, 6 üyeli Boşnak ailesiyle birlikte yaşamaya başladı. İlk akşam yemeğinde, yolcu uçağının sesini duyan misafir çocuklar “bombardıman” olduğunu zannederek masanın altına saklanınca, gördükleri karşısında gözyaşlarına boğuldu.

Kurtarılmayı bekleyen nice can olduğunu düşündü. Seferber oldu. Bağlarını hiç koparmadığı Bosnalılar’la tekrar temasa geçti. Bosna Hersek’in efsanevi Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç ile görüştü, moral verdi, “Türkiye’nin yüreği sizinle” dedi. Bosna-İzmir arasında insanlık koridoru oluşturdu. Kaos ortamında dağılan parçalanmış aileleri bir araya getirdi. Savaşın sona ermesi ve barışın tesisi için uluslararası alanlarda çırpındı.

İzmir’e ulaşanlara Ege Kent’te dayalı döşeli evler tuttu. Onlarca daire kiraladı. Sağlık durumlarıyla yakından ilgilendi, psikologları devreye soktu. Çocukların hepsini okullara yerleştirdi, her birini bizzat okuttu. Anne ve babalara fabrikasında iş verdi. Savaş mağdurları akın akın geliyor, can havliyle umuda, Kemal Baysak’a sarılıyordu.

İş alemindeki arkadaşlarını harekete geçirdi, İzmir Valisi Kutlu Aktaş’tan destek aldı, hiçbir Boşnak’ı işsiz aşsız bırakmadı. Zanaatlerine göre başka işletmelerde iş buluyor, bazılarına dükkan açıyordu. Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde meşhur olan Boşnak Börekçisi bu dükkanlardan biriydi.

Kemal Baysak bütün bunları hiçbir karşılık beklemeden yaptı. Onlara akrabalarından daha yakın davrandı. Bütün bunları, kendisi de Boşnak olduğu için değil, insan olduğu için yaptı. Ve tam 200 savaş mağdurunu kurtararak hayata bağladı. Tam 200 can…

Savaş sonrası kurulan Bosna Hersek Cumhuriyeti’nin İzmir Fahri Konsolosu oldu. Barış tesis edildikten sonra İzmir’e kol kanat gerdiği ailelerin büyük çoğunluğu anavatanlarına geri döndü. İnsanlığın o kara döneminde umut ışığı olarak yüzlerce insanı kurtaran Kemal Baysak’ı Boşnaklar hiç unutmadı.

Nazi soykırımı esnasında 1100 Yahudi’yi kurtaran Alman işadamı Oscar Schindler’e benzetilerek, ona “Boşnaklar’ın Schindler’i” denildi. Bosna -Hersek’teki birçok kentin sokaklarına, parklarına, meydanlarına Kemal Baysak’ın adı verildi. Göğsüne kahramanlık madalyası takıldı. 2016’da Karşıyaka Mavişehir’deki bulvara da adı verildi. Çok sayıda ödül aldı. Mesleki başarı ödüllerinden çok daha kıymetli olanları, barış ve insan hakları ödülleri oldu.

Tevazusunu ve üretim enerjisini hiç yitirmedi. Savaş bitti, Kemal Baysak’ın iyilik hareketi bitmedi. Bazen Bosna’da, bazen İzmir’de, hayatını kurtardığı Boşnak yoldaşlarıyla buluşmayı sürdürdü. Bosna’da savaşın yaralarının sarılmasına gücü yettiğince katkı sağladı. Spekülasyonlara yol açmamak için Bosna-Hersek ile ticari faaliyette bulunmadı, dostluklarını akçeli işlere çevirmedi, hayır işlerine devam etti.

Bir çok gence burs vererek Türkiye’deki üniversitelerde eğitim imkanı sağlarken, Sarajevo’da bir vakıf kurdu. 12 Türk ve 5 Boşnak arkadaşıyla kurduğu Sarajevo Eğitimi Destekleme Vakfı’na, baş harflere uyumlayarak SEDEF adını verdi. “Yeni ve aydınlık bir gelecek inşa etmenin yolu eğitimden geçer” düşüncesiyle burada bir üniversite açtı. Uluslararası Sarajevo Üniversitesi 2004’te faaliyete geçti. Yaklaşık 2 bin öğrenci eğitim görmeye başladı. Kız ve erkek öğrenci yurtları açtı.

1994 – 1999 yılları arasında memleketi Karşıyaka’da belediye başkanlığı da yapan Baysak başarılı hizmetlere imza attı. Başarılı hizmetlere imza atan Baysak, beyefendiliği ve babacan kişiliğiyle İzmir’de çok seviliyordu.

Bir insanlık abidesi olan Kemal Baysak geçen yıl, 2020’nin Ocak ayında SÖZCÜ’ye verdiği röportajda, fahri konsolosluk binasındaki Atatürk posterlerini ve “Ne mutlu Türk’üm diyene” yazısını göstererek, “Bizim istikametimiz, büyük yıkımın ardından yeni bir devlet ve bir ulus yaratan, ülkemizin bütün renklerini ortak paydada buluşturan Atatürk’ün açtığı yoldur” demişti..

Gökmen Ulu-Sözcü

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2023 | Kuzeyegehaber.com