Ana sayfa » Siyaset » YÜCEL, “KARAR BELEDİYE KANUNUNA AYKIRI, İTİRAZ EDECEĞİZ..”

YÜCEL, “KARAR BELEDİYE KANUNUNA AYKIRI, İTİRAZ EDECEĞİZ..”

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER- Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy’un yolsuzluk iddiaları üzerine tutuklanması ve İçişleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırılmasının ardından Menemen Belediye Meclisi’nde başkanvekili seçimi yapılmıştı.

Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Deniz Karakurt ile AKP’li Aydın Pehlivan’ın aday olduğu ve 4 tur şeklinde gerçekleşen seçimde eşitlik yaşanması sonrasında kura çekilmişti. Cam kavanoz içinde yapılan kura sonucunda CHP’li Karakurt’un başkanvekili seçilmesinin ardından AKP seçime itiraz edeceğini açıklamıştı.

AKP tarafından Bölge İdare Mahkemesine yapılan itirazda karar çıktı. Mahkeme itirazı haklı bularak yürütmeyi durdurma kararı verdi. Mahkeme, kura çekiminin yeniden yapılmasına karar verdi.

Konuya ilişkin İz Gazete’ye açıklamalarda bulunan CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, karara itiraz edeceklerini söyledi.

KARAR BELEDİYE KANUNUNA AYKIRI..

Yücel şunları söyledi: “Seçim sırasında kuranın yöntemine ve şekline herhangi bir itirazları olmadı. Bu konuda tutanak, ihtirazi kayıt ya da başkanlık divanına verilmiş bir dilekçe yok.

Hatta bu yöntemi onlar önerdi. Kura işlemi yasaya ve mevzuata uygun, her türlü kuşku ve şaibeden uzak, şeffaf bir şekilde yapıldı. Mahkemenin verdiği karar Belediye Kanununun 45. maddesine aykırı. Bölge İdare Mahkemesine itiraz edeceğiz..”

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2023 | Kuzeyegehaber.com