Ana sayfa » Güncel » “ÇEVRE DOSTU BİR BELEDİYEYİZ, FLAMİNGOLARIN YOLDAŞI OLMAYI SÜRDÜRECEĞİZ..”

“ÇEVRE DOSTU BİR BELEDİYEYİZ, FLAMİNGOLARIN YOLDAŞI OLMAYI SÜRDÜRECEĞİZ..”

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER- 1972 yılında İsveç’in Stockholm kentinde yapılan Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı’nda alınan bir kararla, 5 Haziran günü Dünya Çevre Günü olarak kabul edildi.

O tarihten bu yana çevre sorunlarına kamuoyunun dikkatini çekmek ve halkın katılımını arttırmak için dünya genelinde çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle yazılı açıklama yapan Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, daha yeşil ve yaşanabilir bir Çiğli için çalıştıklarını söyledi.

Çevre ile ilgili önemli çalışmalar yürüttüklerini belirten Gümrükçü, ” ‘Biz Temiz İnsanlarız, Kentimizi Seviyoruz’ sloganıyla her hafta mesaimize bir mahallemizden temizlik yaparak başlıyoruz. Ayrıca her cumartesi günü Büyükşehir Belediyemizin bir mahallemizde yaptığı temizlik çalışmasıyla haftada iki mahallemizde temizlik çalışması yapılmış oluyor.

Temiz çevre, yaşanabilir ve daha yeşil bir Çiğli için halkımızla birlikte el ele vererek çevreyi ve doğayı korumaya yönelik çok daha önemli adımlar atacağız. Yeşil alan ve temiz çevre önceliklerimiz” dedi.

“Çevre Dostu Bir Belediyeyiz”

Çevreyi korumanın önemine değinen Başkan Gümrükçü, “Dünya genelinde yaşanan salgın aslında çevrenin, doğanın bize bir mesajıdır. Bu zor dönemde bir kez daha gördük ki doğamızda sınırsız ve ölçüsüz tüketim ile birlikte iklim değişikliği geleceğimizi tehdit ediyor.

Dünyada doğal kaynaklarımız kritik eşiğine yaklaşıyor. Biz sağlıklı bir gelecek ve çevre için sürdürülebilir yerel politikalar geliştirmek zorundayız. Çiğli Belediyesi olarak çevre dostu bir belediyeyiz. Geleceğimiz olan çocuklarımıza çevre konusunda bilinçlendirmek amacıyla okullarda personelimizce çeşitli eğitimler veriliyor.

Yaşanabilir çevre anlayışıyla hayata geçirdiğimiz ‘Sıfır Atık’ projesiyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından örnek belediye seçilmiştik. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı işbirliğinde yürütülen “Etkin Kentsel Atık Yönetimi Projesi” kapsamında bir heyet, belediyemizin atıkların toplanması konulu hizmet ve projelerini yerinde incelemek için Çiğli’ye geldiler.

Bu bizim için çok önemliydi. Bir yandan temizlik çalışmalarımız devam ederken diğer yandan her ay bir park açarak insanlarımıza rahat nefes alabilecekleri alanlar yaratıyoruz. Ayrıca fidan dikme çalışmalarıyla yeşil alanı arttırmaya devam edeceğiz.

Bunların yanı sıra özellikle pandemi döneminde yaptığımız çalışmalarla Çiğlililere rahat nefes aldırmaya çalıştık” dedi.

“Flamingoların Yoldaşı Olmayı Sürdüreceğiz”

İzmir Kuş Cenneti’nin dünyadaki en önemli kuş cennetlerinden biri olduğuna dikkat çeken Başkan Gümrükçü “Kuş Cennetinin içerisinde 60 binden fazla kuş türü barınıyor. Balıkların yetişme alanı olan Homa Dalyanı var. Çiğli Belediyesi olarak Gediz Deltası’nın UNESCO Dünya Mirası Listesine alınması için çabamız devam ediyor.

Flamingoların tüm dünyada yaşam alanı olarak seçtiği tek metropol Çiğli. Bunun sürdürülebilir olması için Flamingoların yoldaşı olmaya devam edeceğiz. Göreve geldiğim ilk günden beri doğal zenginliklerimizi korumanın yanı sıra turizme kazandırılması içinde projeler üzerine çalışıyoruz.

İklim Değişikliği Müdürlüğümüzü en kısa sürede faaliyete geçireceğiz. Öncelikle vatandaşlık görevi sonra da belediye başkanı olarak gelecek nesillere temiz hava, temiz toprak, temiz su bırakmanın sorumluluğu ile çalışacağımı belirterek 5 Haziran Dünya Çevre Günümüzü kutluyorum” dedi..

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2023 | Kuzeyegehaber.com