Ana sayfa » Güncel » “PEHLİVAN VE ERTEKİN YALNIZ DEĞİLDİR..”

“PEHLİVAN VE ERTEKİN YALNIZ DEĞİLDİR..”

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-Adalet İçin Hukukçular, Avukat Hareketi, Avukatlar Sendikası, Çağdaş Avukatlar Grubu (ÇAG), Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), Demokrasi İçin Hukukçular, Karşıyaka Hukukçular Derneği, Kartal Hukukçular Derneği, Katılımcı Avukatlar (KAV), Özgürlükçü Demokrat Avukatlar Grubu (ÖDAV), Özgürlük İçin Hukukçular Derneği, Yargıçlar Sendikası Başkanı ve Hâkim Ayşe Sarısu Pehlivan’ın ve Demokrat Yargı Derneği Eşbaşkanı ve Hâkim Orhan Gazi Ertekin’in Twitter’da kişisel hesaplarından yaptıkları yaşamı savunan paylaşımları nedeniyle hedef gösterilmeleri sonrası Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) tarafından haklarında başlatılan soruşturmaya ilişkin ortak açıklama yaptı.

Açıklamada, “Hâkimlerin sadece düşünce ve görüş paylaşımı yapmış olmaları nedeniyle sosyal medya üzerinden hedef gösterilerek bir linç kampanyası başlatılması sonrası HSK tarafından otomatik soruşturma ve tedbir kararı ile en yüksek süre uygulanarak görevden uzaklaştırma kararı verilmiş olması, Anayasanın 36. Maddesi ile tanımlanan masumiyet karinesine aykırıdır” denildi.

‘HER YURTTAŞ İÇİN KORKUTUCU’

Hâkim ve savcı örgütleri başkanı olan, düşüncesini açıklayan hâkimlere yönelik halen devam eden tehdit boyutunu aşan bu linç kampanyasını yürütenler hakkında bugüne kadar herhangi bir adli işlem yapılmadığı hatırlatılan açıklamada, “Olabilecekler için tedbir alınmaması, nefret söylemi ile şiddete çağrı yapanlar hakkında hareketsiz kalınmasıyla beraber değerlendirildiğinde her bir yurttaş için ayrıca korkutucudur” diye kaydedildi.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Bu soruşturmalar, ülkenin aydın hâkim ve savcılarının ifadelerini özgürce açıklayarak, sendika ve dernekleri ile örgütlenerek, kamuoyu yaratması yerine sadece trollerin, mafya babalarının, sahibinin sesi olanların konuşmasının, kamuoyu yaratmasının istendiğini göstermektedir.

Bilimi ve eleştirel düşünceyi dışlayarak yaratılan bu kültürün topluma Koronavirüsten daha zararlı olduğu, liyakat sahibi olanların ve bilimin baskılanmasının ülke için felaket olabileceği karantina günlerinde bir kez daha ortaya çıkmıştır. Bu süreçte yurttaşlarımız bilimin, aydınlığın ve serbest kürsünün değerini tekrar hatırlamıştır.

“Tek taraflı kamuoyu oluşumu için sadece istenen kişi ve kesimlerin kanaat açıklayabildiği, linç kültürünün, hedef göstermenin yöntem ve hâkim kültür olduğu bir ülke hasletimiz değildir.

‘DAHA FAZLA GÖRÜŞ AÇIKLASINLAR’

“Hâkim ve savcıların seslerinin kısılarak, örgütsüz bırakılmaları nedeniyle yargının daha da bağımlı hale getirilebildiği için bugünleri yaşamakta olduğumuz bir gerçektir. Bu nedenle aşağıda imzası bulunan hukukçu örgütleri olarak, hâkim ve savcıların daha fazla görüş açıklamasından yanayız.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi özellikle yargısal görevleri kaybetme korkusu nedeniyle hâkimleri kamu makamlarını ve politikaları eleştirmekten caydırma riski taşıyabilecek ifade hürriyetine müdahale niteliği taşıyacak müdahalelerin demokratik bir toplumda gerekli olamayacağı, yargı mensuplarına mutlak ve sınırsız bağlılık ve gizlilik kısıtlamaları getiren her tür ulusal kanun ya da başka türden mevzuatın ve uygulamalarının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ifade hürriyetine dair 10. Maddesini ihlal edeceğine ilişkin kararlarını hatırlatır, Hâkim Ayşe Sarısu Pehlivan ve Hâkim Orhan Gazi Ertekin’in yanında olduğumuzu kamuoyunun bilgisine sunarız..”

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2023 | Kuzeyegehaber.com