Ana sayfa » Güncel » FOÇADA ENGELLİ VE GÖNÜLLÜ KADINLAR ÇALIŞANLAR İÇİN MASKE ÜRETİYOR..

FOÇADA ENGELLİ VE GÖNÜLLÜ KADINLAR ÇALIŞANLAR İÇİN MASKE ÜRETİYOR..

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-İzmir’in Foça İlçesi’nde engelli ve gönüllü kadınlar koronavirüs salgınına rağmen çalışmak zorunda olan vatandaşlar için ücretsiz olarak maske üretiyor. Hafta da 2 bin dolayında üretilen maskeler için malzemeler de bazı gönüllü vatandaşlar ve Foça Belediyesi tarafından temin ediliyor.

Aralarında Foça Kent Konseyi Engelli Meclisi üyesi engelliler, Beşkapılar El Sanatları, Bağarası Kadınca Kararınca grupları, Yenifoça ve Ilıpınar mahallelerinden gönüllüler olmak üzere toplam 20 dolayında kadın özellikle her gün işe gitmek zorunda olan vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak için maske üretiyor.

Malzemesinden dikimine bağış ve gönüllülük esasıyla üretilen maskeler ihtiyacı olan vatandaşlar, pazarcılar ve çalışanlarının kullanması için Foça Belediyesi’ne teslim ediliyor.

OTURUP BEKLEMEKTENSE EVLERDE MASKE ÜRETİYORUZ..

Daha önce başka faaliyetler için bir araya gelen ve yüz yüze olmasa da iletişim araçları yoluyla hala görüşen arkadaşlar olduklarını, çok sıkıntılı bir zaman diliminden geçerken evlerde oturup beklemektense ne yapabiliriz diye düşündüklerini belirten (Foça Belediye Meclis Üyesi) Mukaddes Yarba maske üretme fikrinin böyle doğduğunu söyledi.

Mukaddes Yarba; “Çok sıkıntılı bir zamandan geçiyoruz. Maske ihtiyacı çok fazla. Zaman zaman paramız olsa bile satın alamıyoruz. Foçalı kadınlar olarak biraraya geldik. Daha önce daha pratik olabileceğini düşünerek bir atölye kurup burada yapmayı planlamıştık.

Ancak herkesi bir araya getirmenin bu dönemde sakıncalı olacağını düşünerek evlerde çalışmayı kararlaştırdık. Şimdi arkadaşlarımız evlerinde hijyen ortam sağladıkları bir bölümde maskeleri dikiyor.

Zaman zaman (ilçemizdeki engellilerin kullandığı) engelsiz kafede birkaç arkadaş buluşup malzeme dağıtıyoruz, yada evlerden gelen maskeleri paketliyoruz. Bağışçı vatandaşlar ve Foça Belediyesince temin edilen malzemelerle arkadaşlarımızın emeklerini ve yüreklerini koyarak bazı haftalar 2 bini aşan sayıda ürettiği maskeleri pazarcıların, ihtiyacı olan vatandaşların ve belediye çalışanlarının kullanımı için Foça Belediyesi’ne teslim ediyoruz.

Emekleri için bütün kadınlarımıza teşekkür ediyorum. Ülkemiz ve dünya olarak çok zor günlerden geçiyoruz. Biz toplum olarak biribirimize çok yakın olmayı seven insanlarız. Şimdi bu uzaklık, evlerde olmak hepimizin yüreğini acıtıyor. Diliyorum bunları çok çabuk atlatır ve eski normal hayatımıza döneriz.”dedi..

Haber-Seyfi GÜL

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2023 | Kuzeyegehaber.com