Ana sayfa » Güncel » SERTER; “YEREL BASIN CAN ÇEKİŞİYOR..”

SERTER; “YEREL BASIN CAN ÇEKİŞİYOR..”

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-Sıkıntılar içinde yayın hayatını sürdürme mücadelesi veren yerel basının, salgın sürecinde bitme noktasına geldiğini belirten, CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter ilan ve reklam gelirlerinin ciddi oranda azaldığını söyledi. Acil finans çağrısı yapan Serter, Atatürk’ün basın anlayışına da dikkat çekti.
 
Daha önce de büyük krizler yaşayan yerel basın kuruluşlarına devletten acil destek beklediğini söyleyen CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, İz gazeteye konuştu. Serter, Türkiye’nin kovid-19 salgını öncesi ekonomi kriziyle mücadele ettiğini hatırlattı. Serter, son yıllarda artan maliyet ve girdilerin yerel basını bitirme noktasına getirdiğini söyledi.

Serter, kâğıt ve baskı maliyetlerinin artmasının yanı sıra sosyal medyaya olan ilginin okuyucu sayısındaki düşüş neden olduğunu belirten Serter, 2019 yılının son 6 ayında vasıflı ve günlük yerel gazetelerin yayın hayatına son verdiğini hatırlattı.

İşsiz gazetecilerin sayısını arttığını, lisans mezunu gazetecilerin başka meslek gruplarında iş arar hale geldiğine vurgu yapan Serter, “Geçtiğimiz günlerde pandemi belasının piyasaya olan olumsuz etkilerini önlemek için hükümet tarafından açıklanan istikrar paketinde yerel basın yer almadı. Bu süreçte ciddi sorunlar yaşayan günlük yerel gazete sahipleri ve çalışanlarını zor duruma sokmuştur” dedi.

İLANLAR DURMA NOKTASINDA..

İlan ve reklam gelirlerinin ciddi oranda azaldığını, resmi kurum ve kuruluşların ihaleleri ve adli duruşmaların ertelenmesi ile resmi ilanların durma noktasına geldiğine dikkat çeken Serter, “Önümüzdeki günlerde yerel basının daha ciddi boyutlarda gelir kaybı yaşayacağı öngörülüyor.

Ülkemizde yaşanan son ekonomik sıkıntılar ve baskı maliyetleri nedeniyle devletin resmi yayın organı Resmi Gazete’nin dahi dijitale döndüğü sektörümüzde zaten güçlükle yayın hayatını sürdürme mücadelesi veren yerel basının ekonomik yükü, salgın nedeniyle daha da ağırlaşmıştır. Geçmişteki yapılandırmalara rağmen Vergi ve SGK primlerini ödeyemeyen gazetelerin ayakta kalması çok zor görülmektedir” tespitinde bulundu.

ACİL FİNANS ÇAĞRISI..

Yerel gazetelerin zararlarını ve ekonomik kayıplarını acilen finanse edilmesi uyarısında bulunan Serter, resmi ilanlardaki düşüşün önüne geçilmesi gerektiğini vurguladı. Serter, “Resmi ilanlardaki azalış nedeniyle mevcut ilan tarifelerine göre nakit akış bütçelerini yapan gazetelerin, bu süreçte eksik ilan kısmının devlet tarafından Basın İlan Kurumu (BİK)’na aktarılacak kaynakla basın işletmelerinin hiçbir şarta ve teminata bağlı olmaksızın uzun vadeli olarak kredilendirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Geçtiğimiz yıl, ekonomik krizden etkilenen kimi gazetelerin yayın hayatına son verdiğini hatırlatan CHP’li Serter, çoğunun gazete sayfa sayısını azalttığını söyledi. Basın yayın dünyasının can çekiştiğini ve bu sürecin nereye evrileceğinin belirsiz olduğunun altını çizen Serter, virüsten etkilenen en önemli sektörlerin başında gazetelerin geldiğine dikkat çekti.

ATATÜRK HATIRLATMASI..

Meclis de infaz yasası görüşmelerinde muhalefetin, “gazeteciler de bu yasa içinde olmalı” taleplerine, iktidar sıralarından,‘ onlara af yok, onlar ölsün” seslerinin tutanaklara geçtiğini vurgulayan ve tepki gösteren Bedri Serter, Atatürk’ün basın anlayışına dikkat çekerek,“ Bir ülkede demokrasinin vazgeçilmez en önemli yapı taşlarından birisi özgür basın kuruluşlarıdır. Basının özgün olmadığı bir ülkede ne insan hakları ne de demokrasi olur.

Çözüm bulunmazsa, her alanda bilgi kaynağımız olan matbaa işçisinden editörüne kadar birçok basın çalışanı işsiz kalacak. İktidara Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Gazeteciler, gördüklerini, düşündüklerini, bildiklerini samimiyetle yazmalıdır. Basın, milletin müşterek sesidir.

Bir milleti aydınlatma ve irşatta, bir millete muhtaç olduğu fikrî gıdayı vermekte, hulâsa bir milletin hedefi saadet olan müşterek bir istikamette yürümesini teminde, basın başlı başına bir kuvvet, bir mektep, bir rehberdir” sözlerini hatırlatmak isterim” diye konuştu..

Kaynak-İz Gazete

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2023 | Kuzeyegehaber.com