Ana sayfa » Güncel » “HER ERKEĞİ BİR KADININ YETİŞTİRDİĞİNİ UNUTMADAN YOL ALMALIYIZ..”

“HER ERKEĞİ BİR KADININ YETİŞTİRDİĞİNİ UNUTMADAN YOL ALMALIYIZ..”

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-Aydın’in Çine ilçesi Karpuzlu mahallesinde 1933 yılında yapılan muhtarlık seçimlerini kazanan Türkiye’nin ilk kadın muhtarı Gül Esin’in adını taşıyan park Harmandalı Gazi Mustafa Kemal Atatürk Mahallesi 9 Eylül Caddesi’nde açıldı.

Parkın açılışına CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel, İzmir Büyükşehir belediye Başkanı Tunç Soyer’in eşi ve İzmir Köy Koop Birlik Başkanı Neptün Soyer, CHP Çiğli İlçe Başkanı Mert Özcan, İYİ Parti Çiğli İlçe Başkanı Özgür Doğan,  Başkan Gümrükçü’nün annesi Nilgün Gümrükçü, Gazi Mustafa Kemal Atatürk Mahallesi Muhtarı Sevcan Yalman, CHP Kadın ve Gençlik Kolları Yönetimi, muhtarlar, meclis üyeleri, partililer ve çok sayıda vatandaş katıldı.  

Açılışa katılanlara defne ağacı fidanı hediye edildi.

‘KADINLARIMIZI DESTEKLİYORUZ’

Başkan Utku Gümrükçü, kadının siyasette her zaman var olması gerektiğini belirterek, “Bu kalabalıktan anladığım Harmandalı hizmete açmış. 2020 yılında, ‘Çiğli’ye her ay bir park kazandıracağız’ dedik ve bu üçüncü parkımız. Muhtarımızın isteğiyle bu ismi parkımıza koyduk. Burası Çiğli için çok önemli bir yer.

30 yıldır bu bölge İzmir’in çöpünü çekiyor ve artık bu bölgenin makus talihi değişecek. İzmir’de, Çiğli’de değişimler yaşanacak ve Sayın Başkanımız Tunç Soyer’in projesi ile çöpten elektrik üreteceğiz, çöp araçları da Harmandalı’nın içinden geçmeyecek. Harmandalı çöp ile değil de temiz elektrik üretimi ile anılacak.

Bunun yanında Harmandalı imara açılıyor ve İzmir Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz ay planları onayladı, askıya çıkacak. Biz sizlerle beraber Harmandalı’nın imarını şekillendireceğiz. İmar olmayan yerde park, yol, kentleşme sorunu olur. Bu park işte bunun ilk adımı. Bu arada Harmandalı’na bir sözümüz daha var o da; bu yıl içinde buraya bir sosyal tesis kazandıracağız.

Bu park kadının siyasal alandaki varlığını simgeliyor. Türkiye’de seçilen ilk kadın muhtar Gül Esin. Kadınlar siyasette olursa, muhtar olursa; çevre temizliği olur, kahvelerde kumar oynanmaz, kız kaçırmalar olmaz. Bu sene 8 mahalle muhtarımız kadın. Belediyemizde de müdür sayımız kadın olarak 8’e çıktı. Belediyecilik anlamında yol, kaldırım, imar, temizlik herkes yapıyor ama bizi bunlardan ayıran; dezavantajlı gruplara pozitif ayrımcılık bizim için birinci sırada; çocuklar, engelliler.

Biz engellilerin haritasını çıkarıyoruz; engeli ne? Nerede oturuyor? İhtiyacı ne? Bunun yanında kadınlar bizim için çok önemli. Biz kadınların sosyal hayatta olmasını sağlamalı ve ekonomik olarak özgürleşmesini sağlamalıyız. Bu bizi diğer belediyelerden ayırıyor. Biz kadını destekler, evden çıkarır ve ekonomik olarak özgürleştirirsek Çiğli Belediyesi olarak başarılı olmuşsuz demektir.

Biz Çiğli’de de ikinci kadın kooperatifini kurduk. O da Harmandalı Bölgesi’nde örgütleniyor. Belediye olarak da alımların bir kısmını buradan yapacağız. Kadın olmazsa olmaz, kadını desteklerseniz belediyecilik olur. Annem de bugün özellikle buraya katılmak istedi. Her erkeği bir kadının yetiştirdiğini unutmadan yol almalıyız” diye konuştu.

SERTEL: ‘ÇİĞLİ ÇOK GÜZEL BİR İLÇE OLUYOR’

CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel de kadınların siyasi hayatta var olması gerektiğine vurgu yaparak, “Bugün buraya gelmeye özen gösterdim. Çünkü bu parkın adını Gül Esin koyanların, Mustafa Kemal’in yolunda yürüyenlerin, CHP’nin izinde olan Belediye Başkanımıza ve kadın muhtarımıza teşekkür ediyorum.

Mustafa Kemal 1933 yılında ilk kez kadınların muhtar ve ihtiyar heyetine katılmasına hak vermiş. Bizden çok daha medeni olduğunu söyleyen İsviçre ise bu hakkı 1971’de elde ediyor. Öylesine büyük bir öndere sahibiz ki, bunu şimdi çok daha iyi anlıyoruz. Suudi Arabistan’da ise kadınlara ehliyet 2008 yılında verildi.

Kadınsız devrim olmaz, kadının olmadığı siyasi mücadelede başarı asla olamaz. Kadını yok sayan ve siyasette sadece belli görevleri veren hak ettiği adaylığı, meclis üyeliği, milletvekilli ve belediye başkanlığını vermemek düşünülemez. Bu konunun üzerinde durmalıyız. Ben İzmir’de görev yapan belediye başkanlarımız ile gurur duyuyorum.

Ben de takip ediyorum; Harmandalı en güzel yerleşim alanlarından biri olacak. Çiğli hizmete diğer ilçelere göre daha fazla ihtiyaç duyan bir ilçe. Ne yazık ki geçmişten günümüze gecekonduların olduğu bir bölge ama çok güzel bir ilçe olma yolunda ilerliyor” diye konuştu.

YALMAN: ‘KADIN MUHTARLAR ÖNEMLİ’

Gazi Mustafa Kemal Mahalle Muhtarı Sevcan Yalman ise şunları söyledi; “Parkımızın adı Gül Esin ve çoğumuz onu tanımıyoruz. Ama onun hikayesi kadınlarımızın kendini siyasi alanda kanıtlayışına bir kanıttır. Kuvayi Milliye’ye erzak taşıyan, okuma yazmayı kendi kendine öğrenen bir kadın erkek rakiplerini geçerek muhtar olmuştur.

Mustafa Kemal’in kadınlara muhtar olma hakkını tanıması ile kendisi de muhtarlığa aday olmuş ve kazmıştır. Ben de Harmandalı’nın ilk kadın muhtarıyım ve başkanımıza da ilk kadın muhtarımızın adının burada yaşatmak istediğimi söyledim ve kabul etti kendisine çok teşekkür ederim.”

NEPTÜN SOYER: ‘ÇİĞLİ’NİN YANINDAYIM’

Tören sonunda Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, Neptün Soyer’e Atatürk fotoğraflarının bulunduğu bir albüm hediye etti. Söz alan Neptün Soyer, “Mustafa Kemal bize çok yol açmış ve kendi adıma onun açtığı yolda gösterdiği hedefe yürümek için her gün daha çok çalışıyorum. Bir kadın ve örgütçü bir kadın olarak tarımda onun yolunda yürüyorum ve Çiğli’de yapılacak her şeyde de yanınızda olacağımıza söz veriyorum” diye konuştu..

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2023 | Kuzeyegehaber.com