Ana sayfa » Yerel » ALİAĞA’DA HOCALI ŞEHİTLERİ ANILDI..

ALİAĞA’DA HOCALI ŞEHİTLERİ ANILDI..

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında 26 Şubat 1992’de Ermenilerce gerçekleştirilen toplu Türk katliamının 28. Yıl dönümü nedeniyle Aliağa’da anma programı düzenlendi.

Dağlık Karabağ Savaşı sırasında Ermeni işgalcilerinin Azerbaycan’ın Hocalı kasabasında yaşayan sivilleri katlettiği olayın ardından 28 yıl geçti. Hocalı katliamı üzerinden yıllar geçmesine rağmen katliam dün gibi akıllarda yer alıyor.

Azerbaycan resmi kaynaklarına göre; 26 Şubat 1992’de, 106’sı kadın, 83’ü çocuk ve 70’den fazla yaşlı dahil olmak üzere toplam 613 Azerbaycan vatandaşının katledildiği Hocalı Soykırımı, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Aliağa İlçe Teşkilatı tarafından organize edilen programla anıldı.

Aliağa Heydar Aliyev Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programa; Şehit aileleri, MHP İzmir İl Başkanı Veysel Şahin, Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, Aliağa İlçe Milli Eğitim Müdürü Erdal Bayhan, İlçe Müftüsü Süleyman Demiryürek, AK Parti Aliağa İlçe Başkanı Hamdi Erdem, MHP Aliağa İlçe Başkanı Abdurrahim Aydemir, Saadet Partisi Aliağa İlçe Başkanı Mahmut Koç, İzmir Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Mülazim Pasha, Azerbaycan Türkleri Dost Dernekler Federasyonu Genel Başkanı İsa Ambarcı, Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Yusuf Gümüş, Yörük Türkmen Federasyon Başkanı Ali Dürüst, Bayındır Yörük Türkmen Derneği Başkanı Hasan Güzelsu, Aliağa Belediyesi Meclis Üyeleri, öğretmenler, muhtarlar ve STK temsilcileri katıldı.

Ayrıca yoğun katılımın olduğu programda araştırmacı yazar İrade Elili, Bakü Hocalı Devlet Okulu Öğretmeni Efsane Aliekberova, katliamın tanıklarından Hemail Helilova ve Bakü Devlet Okulu Öğretmeni Ayten Askerova da konuşmacı olarak yer aldı.

Program; Şehitler için saygı duruşu, Türkiye ve Azerbaycan milli marşlarının okunması ve şehitler için yapılan dua ile başladı. Yoğun çalışma mesaisi nedeniyle programa katılamayan MHP MYK Üyesi ve İzmir Milletvekili Tamer Osmanağaoğlu tarafından gönderilen telgraf okundu.

AYDEMİR: “AZERBAYCAN’IN ACISI BİZİM ACIMIZDIR”

Günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı ise MHP Aliağa İlçe Başkanı Abdurrahim Aydemir yaptı. Aydemir yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Milli birlik ve beraberliğimizi gelecek nesillere aktarmak, büyük Türk Milleti mensupları olarak, kederde, tasada, sevinçte, her zaman bir ve beraber olmanın önemine işaret etmek için tarihi bir misyonumuzun olduğu farkındalığıyla bir aradayız.

Dağlık Karabağ’a bağlı Hocalı Kasabasının, gözü dönmüş, insanlıktan nasibini almamış, Ermeniler tarafından gerçekleştirilen ve tarihin utanç sayfasına yenisini ekleyen soykırım geçen yıllara rağmen hala hafızalarımızdadır ve yüreklerimizde derin acılar bırakmaya devam ediyor. 26 Şubat 1922, Azerbaycan tarihinin en karanlık günlerinden biri olmuş, Hocalı Kasabasında telafisi olmayan uzun bir gece yaşandı.

1988 yılında başlayan Karabağ savaşında, Karabağ bölgesinin en önemli tepelerinden Hocalı, Ermeni güçleri için önemli bir hedefti. Azerbaycan resmi kaynaklarına göre 1992 yılında Ermeni güçleri 25 Şubat’ı 26 Şubat’a bağlayan gece Hocalı Kasabasının giriş ve çıkışlarını kapatarak toplam 613 Azerbaycan Türk’ünü vahşice öldürüldü. 487 kişi ağır yaralandı. Bin 275 kişi ise esir alındı.

Yakın tarihimizin utanç sayfalarından olan olay, sadece kardeş Azerbaycan’ın değil bizim de acımızdır, yaramızdır. Her zaman söylediğimiz gibi bizler iki devlet bir milletiz. Azerbaycan’ın acısı bizim acımızdır. Sevinci her zaman bizim de sevincimiz olacaktır. Bizler, yaşadığımız bu zorlu coğrafyada birliğimizi, dirliğimiz ve kardeşliğimizi ne kadar büyütür ve geliştirirsek aynı oranda büyük ve güçlü bir Türk coğrafyası gelişecektir”

KONUŞMACILAR KATLİAMA DAİR ANILARINI PAYLAŞTI..

Program Hocalı katliamını anlatan video gösterimi ile devam etti. Hocalı katliamının tanıklarından Bakü Hocalı Devlet Okulu Öğretmeni Efsane Aliekberova ve Hemail Helilova ise yaşadıklarını, o döneme ait anılarını katılımcılarla paylaştı.

Küçük yaşta katliama tanıklık ettiklerini ve katliamda aile fertlerini kaybettiklerini anlatan konuşmacılar salonda duygusal anlar yaşattı. Yaklaşık iki saat süren programda araştırmacı yazar İrade Elili, programın hazırlanmasında büyük emekleri olan MHP Aliağa İlçe Başkanı Abdurrahim Aydemir’e hediye ve Azerbaycan bayrağı takdim etti.

Program, protokol üyelerinin anma programına katkı sunan konuşmacılara teşekkür çiçeği ve plaket takdiminde bulunmasıyla son buldu.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

© 2015 – 2022 | Kuzeyegehaber.com