Ana sayfa » Yerel » ALİAĞA’DA TOKİ KURA TARİHİ BELLİ OLDU..

ALİAĞA’DA TOKİ KURA TARİHİ BELLİ OLDU..

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Aliağa’ya inşa edilecek olan 750 konut projesi için hak sahipliği belirleme kura tarihi belli oldu.

TOKİ’den yapılan açıklamaya göre Aliağa’da hak sahibi belirleme kurası 26 Şubat 2020 Çarşamba günü Aliağa Belediyesi Enka Kapalı Spor Tesisleri’nde saat 13.00’ten itibaren noter huzurunda ve idare yetkililerinin denetiminde yapılacak. Ev sahibi olmak isteyenlerin büyük bir heyecan yaşayacağı kurada 2+1 tipi konut için 525, 3+1 tipi konut için ise 225 asil ve yedek aday belirlenecek.  

Dar ve orta gelirli vatandaşlar için ülke genelinde yapılacak olan 100 bin sosyal konut projesinde başvurular 15 Ocak 2020 tarihi itibariyle sona erdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye’nin 81 ilinde inşa edilecek 100 bin sosyal konut için 1 milyon 137 bin 982 başvuru yapıldığını açıkladı. Kampanyaya en çok başvuru İstanbul, İzmir, Ankara ve Bursa’dan yapıldı.

ALİAĞA’DA 5 BİN 651 KİŞİ TOKİ İÇİN BAŞVURDU..

Ülke genelinde olduğu gibi Aliağalı vatandaşlar da sosyal konut projesine yoğun ilgi gösterdi.

Ziraat Bankası Aliağa Şubesinden alınan bilgilere göre Aliağa’dan 5 bin 651 kişi hak sahipliği belirleme kurasına katılabilmek için müracaatta bulundu. 2+1 daireler için 2 bin 774, 3+1 daireler için 2 bin 877 kişi başvuru yaptı.

Dar gelirli vatandaşlar yüzde 10 peşinat, 240 ay vade ve 0.49 faiz oranıyla ev sahibi olabilecek. 2+1 konutların fiyatları 140 bin ila 180 bin TL arasında, 3+1 konutların fiyatları ise 160 bin lira ile 210 bin TL arasında değişecek.

En uygun fiyatlı 2+1 konutta taksitler aylık 894 lira, en uygun fiyatlı 3+1 dairede taksitler 1022 lira olacak. Türkiye genelindeki proje kapsamında vatandaşların konut finansmanı hem kamu hem de katılım bankaları tarafından sağlanabilecek.

TOKİ KURA ÇEKİLİŞİ NASIL YAPILACAK?

1) Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri konut sayısının yüzde 10’u kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecek. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacak.

2) ‘En Az yüzde 40 Engelli Vatandaşlara’ konut sayısının yüzde 5’i kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecek. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacak.

3) Diğer konut alıcı adayları için idarenin genel uygulamalarında olduğu üzere başvuru sayısına göre gerektiği takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecek.

1. Kurada, asil ve yedek olarak hak sahibi olamayanlar başvuru bedellerini, kura çekiliş tarihinden itibaren 5 (beş) iş günü sonrasında başvuru yapılan bankanın yetkili şubelerinden geri alabilecek.

Projenin bağımsız bölüm listesi ve konut fiyatları belirlendikten sonra idarece belirlenecek tarihte “Konut Belirleme Kurası” çekilecek. İhale sonrası konut sayılarında azalma olması durumunda konut belirleme kurası ile birlikte ilk kurada belirlenen hak sahipleri arasından konut sayısı kadar hak sahibi belirleme kurası çekilecektir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2024 | Kuzeyegehaber.com