Ana sayfa » Yerel » ALİAĞA’DA DENİZ YÜZEYİ TEMİZLİĞİ YAPACAK OLAN, BAŞARAN-2 HİZMETE GİRDİ..

ALİAĞA’DA DENİZ YÜZEYİ TEMİZLİĞİ YAPACAK OLAN, BAŞARAN-2 HİZMETE GİRDİ..

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-Aliağa’da deniz yüzeyindeki kirlenmeleri önlemek amacıyla hizmet verecek olan ‘Başaran- 2’ isimli atık alım gemisi Aliağa Liman Başkanlığı ve İMEAK Deniz Ticaret Odası Aliağa Şubesi yetkililerinin katılımıyla hizmete girdi.

Bu kapsamda “Başaran 2” isimli gemi Aliağa’da yaşanacak olan sintine boşaltma ve sanayi kuruluşları kaynaklı deniz kirlenmelerine karşı görev yapacak.

Geminin hizmete girmesine yönelik yapılan açılış sonrası katılımcılara Başaran-2’yi tanıtan Mavi Deniz Marine Environmetal Protection Services Co. Yönetim kurulu Başkanı Ali Altuntop  konuşmasında şunları söyledi;

“ Firmamızda Başaran-2 gibi 15 adet gemi bulunmakta. İzmir’de ve Kocaeli’de deniz temizliği bizimle başladı. İzmir’de rahmetli Ahmet Piriştina döneminde 12 yıl önce bir gemiyi verdik. İzmir’de 12 yıl görev yaptı.  

Şu an Aydın’da, Bursa’da, Hatay’da ve Suriye sınırındaki Samandağı sahillerini de bizim gemilerimiz temizliyor. Son 10 yılda Türkiye’de denizler adeta unutuldu. Denizler, göller ve dereler temizlenmiyor. Üç tarafı denizlerle çevrili demek yetmiyor.

Fethiye, Göcek ve Marmaris’te öyle bir atık alım gemisi yok. Ama 15 bin yat tur yapıyor. Kimse kusura bakmasın, hizmet yoksa denizler elden gider. Tatil köylerinde 10 yıl sonra fareler gezer. Turistler kaçmaya başladı.

Aliağa’da Star Rafineri ve Tüpraş gibi büyük tesisler bulunmakta. Buraya yanaşan geminin kaptanı gel çöpümü, gel atığımı al dediğinde burada bir atık toplama gemisi yoktu. Biz buraya bu gemiyi getirdik. Ne için atıklar alınsın diye. Yasa var, kanun var ama maalesef uygulama yok.”  

Konuşma sonrası törene katılanlar gemiyi gezip Altuntop tarafından verilen bilgileri dinlediler..

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2023 | Kuzeyegehaber.com